Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris Gargždų BangaŠaltinis: Etaplius.lt
Gargždiškis Egidijus Žiedas daugeliui pažįstamas ne tik kaip Gargždų „Kranto“ pagrindinės mokyklos direktorius, bet ir kaip Literatų klubo „Potekstė“ pirmininkas, vaikų literatūros kūrėjas. Šių metų gegužę jis išleido knygą vaikams „Sėkmės mokykla“, kurią iliustravo „Kranto“ pagrindinės mokyklos šeštos klasės mokinė Ema Paulauskytė. Tai jos, kaip iliustratorės, debiutas.
Pirmosios knygos tęsinys
E. Žiedas „Bangai“ pasakojo, kad naujoji knyga yra prieš kelerius metus išleistos knygelės „Raganiukės ir Kipšiuko planas“ antroji dalis, tačiau ją galima skaityti ir kaip atskirą pasakojimą. „Iš esmės abiejose knygelėse vyksta amžina gėrio ir blogio kova, pagrindiniai herojai atskleidžia vaikų psichologiją, kurią dirbdamas direktoriumi tiek metų jau puikiai pažįstu“, – šypsodamasis pasakojo patyręs pedagogas. Jis prisimena, kai parašė pirmąją knygą, dar juodraštinį variantą davė paskaityti vienos mokytojos sūnui, kad įvertintų. Jis pasiūlė įtraukti daugiau veiksmo ir dialogų. „Akivaizdu, šiuolaikinės animacijos įtaka. Atsižvelgiau į mažojo recenzento pastabas ir dar tobulinau kūrinį“, – prisimena „Kranto“ pagrindinės mokyklos direktorius.
Parašęs antrąją knygą vaikams „Sėkmės mokykla“ jis ilgai svarstė, kas galėtų ją iliustruoti. Visiškai atsitiktinai, kai pavadavo vieną mokytoją, buvo uždavęs mokiniams kūrybinę užduotį – piešti. Pamatęs 13 metų Emos darbus maloniai nustebo ir suprato, kad iliustratoriaus paieškos baigtos: beliko susitarti.
Išskirtinis braižas
„Labai apsidžiaugiau, kai direktorius man pasiūlė iliustruoti jo knygą. Šį iššūkį priėmiau su malonumu, mat anksčiau esu lankiusi ir dailės užsiėmimus, tačiau paskutiniu metu mažai piešiau. Su direktoriumi aptarėme patį kūrinį, laiko terminus ir kibome į darbus“, – prisimena Ema. Iliustruojant knygą Emai buvo leista fantazuoti į valias, jokių rėmų, nurodymų nebuvo. Per dieną ji nupiešdavo kartais vieną, o kartais ir keturis paveikslėlius. „Žinoma, būdavo ir krizių. Ne viskas iš karto pavykdavo“, – prisipažįsta jaunoji dailininkė.
„Nuostabu tai, kad Ema, nors yra dar tik 13 metų, jau turi savitą braižą, stilistiką. Tai talentas“, – neabejoja E. Žiedas. Jis akcentavo, kad Ema buvo ne tik darbšti iliustratorė, bet ir nekaprizinga, bendraujanti visada su šypsena.
„Mano mama ir močiutė taip pat yra labai kūrybingos, turinčios meninę gyslelę. Pati neatmetu galimybės, kad iliustratorės patirtis man pravers ir pasirenkant profesiją. Tačiau kol kas vis dar it vandenyne plaukioju ir renkuosi, į kurią pusę plauksiu“, – prisipažįsta pašnekovė.
Artimieji vertina ir didžiuojasi
Ema atvirai sako, jog paėmusi išleistą knygą į rankas išgyveno šoką, tačiau iš gerosios pusės. „Nuostabu matyti savo darbus jau išspausdintoje knygoje. Artimieji su didžiausiu džiaugsmu vartė knygą, didžiavosi manimi. Juk darbą pradėjau ir baigiau iki galo, tai yra taip pat labai svarbu“, – teigė atsakomybės vertę žinanti mergina.
Knygos autorius E. Žiedas pasakojo, kad knygai išvysti dienos šviesą padėjo būtent literatų klubas „Potekstė“, taip pat pavieniai rėmėjai. Knygą „Sėkmės mokykla“ galima gauti „Kranto“ pagrindinėje mokykloje, taip pat ją bus galima pasiimti ir Jono Lankučio viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriuje. O rudenį, tikėtina, įvyks ir oficialus autoriaus ir iliustratorės knygos pristatymas.
Žodis skaitytojui
Ši istorija − prieš kelerius metus išleistos knygelės „Raganiukės ir Kipšiuko planas“ antroji dalis, tačiau ją galima skaityti kaip atskirą pasakojimą. Manydamas, kad gal kuris iš jaunųjų skaitytojų norėtų patirti, kas vyko pirmoje dalyje, trumpai papasakosiu svarbiausius įvykius. O jie tokie: Pasakų pasaulio herojai labai susirūpino, kad vaikai nebeskaito pasakų knygų. Jeigu taip tęsis ir toliau, jie, šio pasaulio herojai, gali tapti niekam nebereikalingi. Vyriausiojo Burtininko sukviesti į susirinkimą, bandė ieškoti išeities. Blogieji pasakų veikėjai teigė, kad šiuolaikiniams vaikams yra pasidarę nebeįdomūs tokie veikėjai kaip našlaitė Sigutė, Skudurinė Onutė ir panašūs į juos, juos domina tik neigiami personažai – Raganiukės, Vampyrai, Vaiduokliai. Remdamiesi savo pačių išgalvotais argumentais, blogieji herojai sumanė įtvirtinti Pasakų pasaulyje tik blogį. Jie pasirašė Dokumentą, kuris, atlikus Ypatingąjį Ritualą, turėjo visiems laikams įtvirtinti blogį. Tame susirinkime dalyvavo vienas kitam simpatizuojantys Kipšiukas ir Raganiukė. Jie suprato negailestingą tiesą: jeigu visam laikui įsitvirtins blogis, laikui bėgant Raganiukė taps nesimpatiška Ragana Žiežula, o Kipšiukas – piktavaliu Kipšu. Tuomet nebus lemta išsipildyti jų vienas kitam puoselėjamiems gražiems jausmams. Abu ėmėsi žygių sutrukdyti piktus kėslus. Sunkiame žygyje gelbėjo Pelės ir Kurmiai, padėję požemių urvais patekti į Juodosios Magijos Didžiąją Menę, kur turėjo vykti Ypatingasis Ritualas. Dėl jų pasiaukojo ir žuvo mažytis neįgalus peliukas Svajokliukas. Galiausiai, įsikišus Aukštesnėms jėgoms, pikta lemiantis Dokumentas neįgavo magiškųjų galių, o Didysis Burtininkas už tarnavimą blogio jėgoms buvo nušalintas nuo pareigų. Mažieji herojai sužinojo, kad pasaulyje privalo būti išlaikyta blogio ir gėrio pusiausvyra. Jų tarpusavio kovoje pasaulis juda pirmyn. Mažiesiems herojams buvo patikinta, kad vaikai ir ateityje skaitys pasakų knygas. Tuo labai norėčiau tikėti ir aš, šių pasakų autorius.
Laikydamasis pirmosios knygelės struktūros, šioje taip pat įdedu kai kurių vartojamų sąvokų, kurios gali būti nežinomos skaitytojams, žodynėlį.
Gero skaitymo!
E. Žiedo knygos „Sėkmės mokykla“ įžanga