PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2019 m. Rugsėjo 26 d. 21:45

Pažintinis žygis 1944-1953 m. partizaninio karo vietomis

Vilnius

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


100820

Darganotą rugsėjo 21-ąją , minint Europos paveldo dienas, susirinko Stanislavavo kaimo bibliotekoje nemažas būrys pažintinio žygio „Lietuvos partizanų bunkeris-ištikimybės ir laisvės tvirtovė“ dalyvių: Švenčionių progimnazijos moksleiviai su būrelio „Pažink savo kraštą“ vadove Ramune Skripskaite-Li ir mokytoja Jurgita Travkina, kraštietis Juozas Juodagalvis, vietos bendruomenė.

Šia tema bibliotekoje veikė dokumentų paroda „Iš istorijos knygų...“, su partizaninės kovos ypatybėmis supažindino bibliotekininkė, pažintino žygio vadovė F. Bičkuvienė.
Vis tolyn į praeitį traukiasi žmonės ir prisiminimai apie tuos laikus, kai, nutilus Antrojo pasaulinio karo kanonadai, susipratę lietuviai tęsė kovą prieš rusų okupantus ir vietinius jų pakalikus. Tai buvo partizanai, kurie paliko ateities kartoms gyvą, karštą tų laikų dvasią-nuolat kovoti dėl savo Tėvynės laisvės ir nepriklausomybės.
Partizaninių pokario pasipriešinimo ištakos Lietuvoje susiformavo dar 1944 vasarą. Partizanų bunkeriai buvo įrengiami miškingose, pelkėtose ar nuošaliose vietose. Tokioje vietoje ir buvo Darinės bunkeris, kur ilgą laiką gyveno, kovojo ir žuvo keturi Vytauto apygardos Tigro rinktinės, Pavasario būrio partizanai: Grupės vadas Antanas Bajorūnas-Bukutis (g.1926), Jaronimas Apyvala-Pūgas (g.1923),Vytautas Mačėnas-Lakūnas (g.1924)ir Bronius Molikėnas-Ešerys (g.1925). Visi jie žuvo vienu metu 1948 m. balandžio 13 d. Visi jie buvo Ignalinos rajono gyventojai, turėję mūsų krašte giminių, taip pat ir saugumo sumetimais. Perlaidoti Mielagėnų kapinėse 1991 m. liepos mėnesį. Apie partizanų žūties dieną savo prisiminimais dalijosi Adomiškės kaimo gyventojas Z. Vaiciukas. Kraštietis J. Juodagalvis išsamiai papasakojo apie Lietuvos laisvės kovas, žuvusius partizanus ir gerai pažinojęs jų šeimas.
Keistas jausmas apima stovint tokioje vietoje ir žiūrint į žole apaugusius apkasus. Juk čia metų metus trukęs gyvenimas šlapiuose ir šaltuose bunkeriuose po žeme-yra bene stipriausias žmogiškumo pergalės prieš okupantų barbarystę liudijimas.

Parengė Stanislavavo kaimo bibliotekos-filialo bibliotekininkė F. Bičkuvienė.