PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2025 m. Vasario 16 d. 13:58

Pavojus arbatos maišelyje: naujausio mokslininkų tyrimo rezultatai šokiravo

Pasaulis

Freepik.com nuotr.

EtapliusŠaltinis: Etaplius.lt


342776

1, 2 milijardo plastiko dalelių kiekviename arbatos laše – tai šokiruojantis naujausio mokslininkų atlikto tyrimo rezultatas. Barselonos universiteto (Ispanija) Genetikos ir mikrobiologijos katedros atliktas naujas tyrimas atskleidė, kad įprasti arbatos maišeliai gali būti mikro ir nanoplastikų taršos šaltinis, skelbia „Interesting Engineering“.

Kai kurių maisto produktų pakuotės, ypač arbatos maišeliai, kelia ypatingą susirūpinimą specialistams. Naujausio tyrimo duomenimis, arbatos maišeliai išskiria milijardus mažų plastiko dalelių, kai yra panardinami į karštą vandenį, todėl geriama arbata gali pakenkti sveikatai ir padidinti vėžio riziką.

Tyrimas, atliktas Nepriklausomo Barselonos universiteto Ispanijoje, atskleidė galimą kelių skirtingų tipų arbatos maišelių poveikį žmogaus ląstelėms.

Mokslininkai išsiaiškino, kad iš kai kurių arbatos maišelių į kiekvieną arbatos lašą arba mililitrą, užplikius karštame vandenyje, išskiria maždaug 1,2 milijardo plastiko dalelių.

Tiriant daleles ir jų poveikį žmogui, buvo naudojami pažangūs analizės metodai, tokie kaip skenuojanti elektroninė mikroskopija, šviečianti elektronų mikroskopija, infraraudonųjų spindulių spektroskopija, dinaminė šviesos sklaida.

Tyrėjas Alba Garcia pabrėžė šių metodų svarbą norint nuodugniai suprasti mikroplastiko poveikį žmonių sveikatai. Pirmiausia buvo ištirta, kaip šios dalelės sąveikauja su žmogaus žarnyno ląstelėmis. Eksperimentai parodė, kad žarnyno ląstelės, gaminančios gleives, sugeria daugiausiai mikro ir nanoplastiko, o šių plastikų dalelės net prasiskverbia į ląstelės branduolį, kuriame yra užkoduota genetinė informacija.

„Šis atradimas atskleidžia žarnyno gleivių vaidmenį absorbuojant teršalus ir reikalauja papildomų ilgalaikio mikroplastiko poveikio sveikatai tyrimų. Tyrėjai pabrėžia, kad svarbu sukurti standartizuotus bandymų metodus, leidžiančius įvertinti užterštumą plastiku, kai medžiagos liečiasi su maistu“, – sako A. Garcia.

Ekspertai ragina parengti reglamentus, kuriais būtų siekiama sumažinti su maistu besiliečiančio plastiko taršą ir apsaugoti visuomenės sveikatą. Kaip pabrėžia publikacijos autoriai, dėl dažno plastiko naudojimo gaminių pakuotėse problema turėtų būti sprendžiama nedelsiant.

Žurnalas „Nature Medicine“ naujausioje savo publikacijoje skelbia, kad 2024-aisiais tirtose mirusių žmonių smegenyse ir kepenyse rastas gerokai didesnis plastiko dalelių kiekis nei 2016-aisiais atlikto tyrimo metu. Ypač didelis taršalų kiekis rastas žmonių smegenyse, čia jis buvo iki 30 kartų didesnis nei kituose organuose.

#ARBATA#MAIŠELIS#PLASTIKAS#MOKSLININKAI#TYRIMAS