Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt
Raseinių savivaldybės UAB „Raseinių vandenys“ gavo pirmuosius dviejų bandomųjų gręžinių tyrimų duomenis, kurie rodo, kad Ražaitėlių bei Šienlaukio vandenvietėse geriamasis vanduo arsenu užterštas ne dėl paviršinės taršos. Vadinasi, gauti rezultatai paneigė versiją, esą 70 metrų nuo Ražaitėlių vandenvietės tenutolęs buvęs sovietinių trąšų sandėlis yra geriamojo vandens taršos šaltinis.
Neatmeta jokios versijos
Pasidomėjus, ar arsenas neišsiskiria vandentiekio tinklų trasose tiekiant geriamąjį vandenį, šių eilučių autorė gavo nevienareikšmiškus atsakymus: vamzdynų ir kt. įrangos tiekėjai bei rangovai garantavo, kad dabartiniai, naujausių technologijų įrenginiai, montuojami vandens pakėlimo, tiekimo bei valymo ar gerinimo sistemose yra aukštos kokybės. Jų funkcionavimas vartotojams tiekiant geriamą- jį vandenį negali iššaukti tokių cheminių reakcijų, kad išsiskirtų arsenas ar kt. sunkieji metalai (boras, fluoridas). UAB „Raseinių vandenys“ direktorius Stanislovas Bartkus, dėl ekstremalios situacijos jo vadovaujamoje įmonėje šiemet dirbanti s be atostogų, yra kitos nuomonės. Jis teigia, kad ir šio taršos varianto visu šimtu procentu atmesti negalima. Specialistų teigimu, vamzdžių bei siurblių, naudojamų vandens gavybai ardymas, gali būti viena iš arseno priemaišų atsiradimo priežasčių. Todėl būti na atidžiai išanalizuoti vandens įrenginių kokybės sertifikatus. Be to, nuolat atliekami įvairūs tyrimai dėl vidinės įrangos pati kimumo. Anot S. Bartkaus, tobulinant bei įrengiant naujesnes vandens gerinimo sistemas, galima iki minimumo sumažinti taršą toksinė- mis ir kt. žmogui kenksmingomis medžiagomis geriamajame vandenyje.
Raseinių kraštas – bevandenis
Taip mūsų rajoną vadina hidrogeologai, nes savivaldybės teritorijoje atlikti tyrimai rodo, kad čia nėra gausu požeminio vandens klodų. Vandeningi sluoksniai paplitę labai lokaliai, yra nedidelio storio, turintys gana menkas filtracines savybes. Tai sąlygoja lengvesnį taršių medžiagų patekimą į gilesnius gėlo vandens sluoksnius. Kiekvienas pastarųjų pasižymi skirtinga chemine sudėti mi bei padidintais kai kurių elementų kiekiais. Tarkime, boras ir fluoridai Raseinių vandenviečių tiekiamame geriamajame vandenyje yra gamtinės kilmės. Tai priklauso nuo uolienų sudėties ir susiję su požemyje vykstančiais hidrocheminiais procesais. Be to, Raseinių rajone esančiuose požeminio vandens kloduose yra geležies ir amonio, tačiau vandenvietėse įrengti geležies šalinimo įrengimai išvalo vandenį ir nuo geležies, ir nuo mangano bei amonio. Vadinasi, bevandeniame rajone būti na labai atsakingai ieškoti minimaliai užterštų giluminio vandens klodų bei įsirengti moderniausius vandens gerinimo įrenginius.
Darbai vyksta
„Kai buvo rasti ryškiai per dideli arseno kiekiai Ražaitėlių bei Šienlaukio vandenvietėse, gyventojams yra vežamas geros kokybės geriamasis vanduo. Tai bus daroma iki tol, kol galėsime centralizuotai tiekti maistui tinkamą vandenį, – sako S. Bartkus. – Šiuo metu yra rengiami du bandomieji žvalgybiniai-gamybiniai gręžiniai. Maždaug iki rugsėjo vidurio bus ieškoma arsenu neužteršto giluminio gėlo vandens sluoksnio. Nusistatysime alternatyvų vandens tiekimo šaltinį.“ Be to, UAB „Raseinių vandenys“ vadovas paaiškino, kad net įprastiniai vandens gerinimo įrengimai 3,5 karto mažina arseno kiekį vandenyje. Todėl sertifikuotoje laboratorijoje atlikus Šienlaukio vandenvietės vandens tyrimus tapo aišku, kad šie įregimai gana neblogai šalina toksinus. Tačiau vanduo maistui dar nevartotinas, nors nebelieka tokios ryškios užterštumo normos.
„Vadinasi, naudojant naujas technologijas bei naujus gręžinius, per rugsėjo mėnesį galime pasiekti tokią geriamojo vandens kokybę, kad galėtume atnaujinti centralizuotą tiekimą“, – žada S. Bartkus. Hidrologai Šienlaukyje mato du vandeningus sluoksnius ir siūlo du senuosius gręžinius – Ražaitėlių bei Šienlaukio – užkonservuoti ir gręžti du naujus naujoms vandenvietėms, kurios tiektų švarų, toksinais neužterštą geriamąjį vandenį. „Mes, gamybininkai, turime užtikrinti , kad iš gręžinio pakeliamas vanduo, praėjęs filtrą, vartotoją pasiektų aukštos kokybės. Dirbant kompleksiškai, tai įmanoma padaryti “, – mano direktorius. Šių eilučių autorei pasiteiravus, ar gyventojai būtų saugesni, jei savo gyvenamose vietose patys, pagal turimas finansines galimybes, įsirengtų vandens filtrus, nusijuokė ir pritarė senam geram posakiui, kad besisaugantį jį ir Dievas saugo.
Kiek kainuos likviduoti ekstremalią situaciją?
„Raseinių savivaldybės paprašėme 30 000 eurų dviem bandomiesiems ir dviem gamybiniams gręžiniams. Dabar yra vykdomos viešojo pirkimo procedūros, – preliminariai paskaičiavo UAB „Raseinių vandenys” direktorius Stanislovas Bartkus. Meras Algirdas Gricius, paklaustas, ar nesikreips į Raseiniuose rinktus Seimo narius, kad padėtų gauti finansinę paramą iš valstybės biudžeto arseno krizei įveikti , tvirtai ištarė, kad respublikinės valdžios pagalbos šiuo klausimu neprašys: „Esame pajėgūs tokius klausimus spręsti patys.“
Rajono gyventojams ir ateityje nuolat pranešime, kas vyksta rajono vandens tiekėjų kieme.