Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
ELTOS nuotr.
Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt
„AccuWeather“ kiekvienam metų laikui pateikia savo prognozes, tad šį kartą pristato galimą pavasario orų scenarijų Europai.
Prognozės kovo, balandžio ir gegužės mėnesiais numato greitą šiltų orų sugrįžimą į tam tikras Europos dalis, tačiau kitoms, žiemos šalčio sukaustytoms vietovėms, palaukti kol žvarbūs orai atsitrauks gali tekti kiek ilgiau.
„AccuWeather“ ilgalaikių prognozių meteorologų komanda perspėja, kad 2021 metų pavasario sezono pradžia gali turėti tam tikrų panašumų su 2018 metų pavasariu, kuris į kai kurias šiaurinės Europos dalis atnešė „Pabaisą iš Rytų“.
Teigiama, kad ilgalaikių prognozių komanda intensyviai analizavo daugybę tendencijų, kurios darys įtaką artėjančio sezono orams.
Pietų Europa
Audrų srautas, kuris žiemos mėnesiais į vakarinę Europą bei pietinius žemyno regionus atnešė stiprias audras, prognozuojama, kad aktyvus išsilaikys ir pavasario pradžioje.
Numatoma, kad ypač kovo mėnesį, audros keliaus per Prancūziją į Italiją ir tuomet į Balkanų regioną. „AccuWeather“ pabrėžė, kad tai bus neįprastas pavasario reiškinys, nes paprastai šiuo metų laiku audros keliauja toliau į šiaurę.
Vyresnysis „AccuWeather“ meteorologas Tyler Roys teigė, kad pavasarį ir toliau bus sulaukiama daug kritulių.
Audroms artėjant prie Viduržemio jūros, jos gali į save sutraukti daugiau drėgmės, kas veda link smarkesnių liūčių ir audrų su perkūnija Italijoje bei ties vakarine Balkanų pusiasalio pakrante. Tai pavasario pradžioje gali padidinti potvynių pavojų, ypač vietovėse, kurios buvo merkiamos lietaus 2020 metų pabaigoje.
Po audringumu pasižymėjusios žiemos, tokios pat audringos sąlygos pavasario pradžioje laikysis ir Pirėnų pusiasalyje. Nors audringų orų periodas gali atidėti pavasario sezonui būdingą šilumos intensyvėjimą, tačiau drėgni orai regionui gali būti ir naudingi.
Gausus šios žiemos sniegas, ypač kalnuose, kurie įprastai per tokį trumpą laiką nesulaukia tokio didelio sniego kiekio, koks jis iškrito šiemet, gali tapti netikėta palaima Ispanijai, sakė „AccuWeather“ meteorologai.
Ispanija vandens saugyklomis remiasi tiekiant vandenį alinančiai karštų vasaros mėnesių metu. Pavasario lietūs gali vaidinti pagrindinį vaidmenį ir vandens prieinamume.
Tikėtina, kad Ispanija ir Portugalija, pavasariui įsibėgėjant, susidurs su kiek dramatiškesnėmis nei įprasta šiltėjimo tendencijomis.
Šiaurės vakarinė ir centrinė Europa
Po vienos sniegingiausių žiemų per mažiausiai penkis paskutiniuosius metus šiaurės vakarinėje ir centrinėje Europoje, bei po pirmojo per daugiau nei dešimtmetį „padoraus“ snygio Nyderlanduose, daugelis europiečių jau laukia pavasario ir šiltų bei saulėtų orų sugrįžimo.
„Pavasaris vėluos, bet jis ateis,“ – sakė Roys.
Regione nuo Airijos ir Jungtinės Karalystės link pietų Skandinavijos, Vokietijos ir vakarų Lenkijos, prognozuojama, kad žiemiškas šaltukas išsilaikys ir kovo mėnesį.
Dėka neramių orų tendencijų, greta vėlyvo sezono šalčio, per vakarų Europą toliau judės audros. Kovo mėnesį ši kombinacija gali atnešti sniego į Škotijos kalvas ar net į pietuose esančią Angliją bei aukštesnes Prancūzijos ir Vokietijos vietoves.
Balandžio pabaigoje ir gegužę, audrų srautui toliau stumiantis šiaurėn, Airijoje ir Britų salose temperatūros ims kopti aukštyn.
Pavasario orai gali atsigręžti į „Pabaisą iš Rytų“
Liūdnai pagarsėjusi orų sistema, žinoma kaip „Pabaisa iš Rytų“, antraštėse mirgėjo vėlyvą 2018 metų vasarį ir kovo mėnesio pradžioje, kuomet Jungtinėje Karalystėje įsitvirtino atšiaurus šaltis, o Anglijos ir Vokietijos dalyse iškrito sniegas.
Smogus šiems žiemiškiems orams Anglijoje įvyko žmonių aukų pareikalavusios avarijos.
Tokias sąlygas nulėmė didelė aukšto slėgio zona, kuri į regioną pasiuntė atšiaurius rytinių krypčių vėjus iš Sibiro. Remiantis tuometėmis ataskaitomis, temperatūros Jungtinėje Karalystėje nukrito iki pavojingų lygių, buvo mirtinos ir pasiekė naujus pavasario rekordus.
Šį pavasarį orų sąlygos nebus tokios galingos, kaip tos, kurios sukėlė „Pabaisą iš Rytų“, tačiau šalti orai ir lietaus bei sniego epizodai paveiks dalį tų pačių regionų.
„Europoje tikimasi panašių orų kaip ir 2018 metų pavasarį, kuris į šiaurės vakarinę Europą atnešė „Pabaisą iš Rytų“,“ – paaiškino Roys. „Tai nebūtinai reiškia, kad pasirodys dar viena „Pabaisa iš Rytų“, tačiau panašios tendencijos užsimena apie šaltų orų pliūpsnius.“
Tolimoji Europos šiaurė
Kuomet ankstyvą pavasarį Airijoje, Jungtinėje Karalystėje, Prancūzijoje ir Vokietijoje užsilaikys šalti orai, tuo pat metu žvarbūs gniaužtai bus apėmę ir didesnę Norvegijos, Švedijos ir Suomijos dalį.
Antroje pavasario pusėje audrų kelias per Europą pasislinks į šiaurę ir į Skandinaviją atneš kritulių epizodus.
Švelnūs orai audringus protrūkius lydės ir šiaurinėse Europos dalyse. Tai atneš mažiau sniego atvejų žemiau įsikūrusiose vietovėse.
Audringi orai vėlyvą balandį ir gegužę gali atnešti per daug lietaus, kad leistų susibūrimus lauke.
Rytinė Europa
Šalčiui dominuojant vakarinėje žemyno dalyje, rytinėje Europoje, pavasarį yra prognozuojami šilti orai.
„Bendros tendencijos regione gali būti šiltos,“ – teigia Roys, tačiau čia vis tiek galima sulaukti vieno ar poros šalčio įsiveržimų, kurie tęstųsi kelias dienas ir tuomet vėl užleistų vietą šilumai.
Iš esmės šilti orai gali būti laukiami daugelio, besiviliančių ištrūkti laukan po šių žiemos mėnesių, tačiau Roys perspėja, kad įsibėgėjant pavasariui drauge su retkarčiais užklystančiais šalčio epizodais gali kilti ir snygio tikimybė.
Lyginant su keliais pastaraisiais metais, egzistuoja didesnė vėlyvo sezono sniego tikimybė regione, daugiausia tai kovo mėnesį.
Kalbant apie poveikį žemės ūkiui, aukštesnės už įprastines temperatūros šioje žemyno dalyje gali lemti ankstyvą žieminių kviečių atbudimą iš ramybės būsenos. Tai pasėliams gali būti ypač pavojinga dėl potencialių trumpalaikių šaltų orų įsiveržimų.