Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Pramogų parkas Alytuje. © Organizatoriai
Reporteris AustėjaŠaltinis: Etaplius.lt
Alytuje pramogas vaikams norėję suorganizuoti verslininkai pakliuvo į beviltišką situaciją: kai kreipėsi dėl reikiamų leidimų, savivaldybė ilgiau nei savaitę tylėjo, o kai bendrovė pradėjo veikti privačioje teritorijoje, valdininkai uždraudė veiklą, nes… negavo kreipimosi dėl leidimo. Anot bendrovės atstovės, vėliau verslininkams buvo duota aiškiai suprasti, kad valdžia jų Alytuje nenori.
„Mes jau beveik 20 metų vykdome pramogų parkų organizavimo veiklą Lietuvoje. Niekada dar nesame susidūrę su tokiu bendravimu ir požiūriu“, – teigė bendrovės „Atrakcionada“ atstovė Jurga Fiodorova.
Anot moters, Dzūkijos sostinėje vietos valdininkai tiesiog piktybiškai kenkia atrakcionų parką įrengusiai bendrovei – per daugiau nei savaitę nesugebėjo išduoti reikiamų leidimų ir net nesiteikė atsakyti į laiškus, kėlė reikalavimus ir žadėjo išduoti reikiamą leidimą, tačiau vėliau savo žodžių išsižadėjo, galiausiai visai uždraudė vykdyti veiklą.
Pasak verslininkės, dar svarstant bendrovės prašymą vietos Kultūros skyriaus darbuotojos akivaizdžiai leidusios suprasti, kad bendrovė mieste yra nepageidaujama ir reikalingi leidimai jai nebus išduoti.
Po beveik savaitės bergždžios kovos su Alytaus valdininkais verslininkai iškeliavo į Elektrėnus. Čia, anot J. Fiodorovos, buvo iškart priimti, be klausimų gavo visus reikalingus leidimus.
Kai kreipėsi – neatsakė, kai pradėjo veikti – atsibudo
Anot J. Fiodorovos, gegužės pabaigoje, paaiškėjus, kad nuo vasaros pradžios bus leidžiami renginiai lauke, jos ir vyro bendrovė nutarė Alytuje, privačioje teritorijoje, atidaryti pramogų erdvę. Iš karto imta rūpintis reikiamais leidimais, tačiau per savaitę valdininkai taip ir neatsakė į bendrovės paklausimus.
„Gegužės 27 d. Vyriausybė paskelbė, kad nuo birželio 1 d. bus leidžiami renginiai lauke iki 300 žmonių. Mes nusprendėme aplankyti Alytų. Daugumoje savivaldybių, stovint privačioje teritorijoje, papildomo savivaldybės leidimo net nereikia. Kad išsiaiškintume tiksliau, mes gegužės 26 d. kreipėmės į du Alytaus savivaldybės administracijos skyrius – Viešosios tvarkos bei Turto valdymo ir verslo – su klausimu, ar privačioje teritorijoje reikia leidimo. Gavome atsakymą kreiptis į Kultūros skyrių.
Gegužės 28 d. mes kreipėmės į Kultūros skyrių: skambinau telefonu vedėjai Vilmai Liaukuvienei, bet niekas neatsiliepė, parašėme jai elektroninį laišką ir iki birželio 5 d. iš Kultūros skyriaus negavome jokio atsakymo. Pradėjome veiklą“, – pasakojo verslininkė.
Greitai paaiškėjo, kad pradėti darbą buvo bloga mintis, mat jau kitą dieną verslininkai sulaukėme policijos vizito. „Supratome, kad leidimas, nors ir nemokamas, bet reikalingas“, – teigė J. Fiodorova.
Leidimo nedavė, nes nelaiku pateikė prašymą
Po pareigūnų apsilankymo į Kultūros skyrių imta skambinti visais įmanomais telefonais, jau kitą dieną 7 val. ryto visi reikalingi dokumentai buvo pateikti Alytaus savivaldybei. Tačiau farsas tęsėsi – nors dokumentai tiko, leidimo valdininkai vis tiek nedavė.
„Visi Renginių komisijos nariai sutinka, kad dokumentai galiojantys ir atitinka jiems keliamus reikalavimus, bet birželio 8 d. Alytaus savivaldybės Renginių organizavimo komisija atmetė mūsų prašymą leidimui gauti. Argumentas – ne laiku pateiktas prašymas. Kitas argumentas – po policijos vizito nesustabdyta veikla. Mūsų paaiškinimai, kad mes kreipėmės jau nuo gegužės 26 d. ir kad nesustabdėme veiklos, nes darbuotojams nutraukėme prastovas ir dirbant ar nedirbant vis tiek reikės mokėti atlyginimus ir mokesčius, jų neįtikino“, – pasakojo verslininkė.
Ką pažadėjo, to nevykdė
Tuo istorija nesibaigė – kitą dieną „Atrakcionadai“ buvo pasiūlyta gauti priešgaisrinės tarnybos patvirtinimą; esą gavus šį leidimą, savąjį suteiks ir savivaldybė. Tačiau gavus priešgaisrinės tarnybos patvirtinimą valdininkai staigiai pakeitė nuomonę ir paaiškėjo, kad visos pastangos – veltui.
„Birželio 9 d. ryte su mumis susisiekia Kultūros skyriaus vyriausioji specialistė Daina Čečkauskienė, teigdama, kad, jei gausime priešgaisrinės tarnybos patvirtinimą, gausime ir leidimą veiklai. Per dieną mes susitvarkome leidimą. Tą pačią dieną į neveikiantį parką neplanuotam vizitui iškviečiama Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Alytaus departamento pareigūnai. Higienos patikrinimą praeiname be priekaištų, nors tai nieko nekeičia, vis tiek malonu.
12.jpg
Kaip bebūtų birželio 10 d. e-paslaugos sistemoje mūsų prašymas yra atmetamas. Paskambinusi Kultūros skyriaus vedėja V. Liaukuvienė vėl nurodo tas pačias priežastis. Klausimas tada, kodėl birželio 9 d. teigė, kad leidimą duos? Kokios povandeninės srovės teka Alytaus miesto savivaldybėje?“ – klaudė verslininkė.
Pasak J. Fiodorovos, Alytaus miesto savivaldybė, neatsižvelgdama į tai, kad jos Kultūros skyrius neatsakė į siųstą užklausimą, ne tik neišdavė leidimo veiklai privačioje teritorijoje vykdyti, bet ir uždraudė vienerius metus rengti renginius Alytuje už per vėlai pateiktą prašymą veiklai vykdyti. Tuo tarpu policija jau skyrė dvi baudas už tai, kad bendrovė vykdė veiklą neturėdama leidimo. „Antra baudų buvo skirta birželio 8 d., po pirmojo renginių organizavimo komisijos posėdžio, nors Alytaus savivaldybės administracijos direktorius dokumento dar nebuvo nei priėmęs, nei atmetęs. Reziumė: Alytaus kultūros skyrius į laiškus neatsako – baudas susirenka įmonė“, – apibendrino verslininkė.
Draudžia, ko neturėtų drausti?
Anot J. Fiodorovos, itin iškalbingas buvo komisijos posėdyje ištartas Kultūros skyriaus darbuotojų sakinys: „Net jei jūs ir būtumėte pateikę dokumentus laiku, mes jūsų prašymą būtumėme vist iek atmetę. Mes nepriėmėme atrakcionų į miesto šventę, nepriimsime ir jūsų.“
„Čia tas pats, kas turgaus prekeiviams pasakyti, mes Alytaus miesto šventėje nedarome mugės, tai ir jūs turguose negalite prekiauti. Viskas – susidėkite visus agurkus į krepšius ir namo. Bet gi mes ne miesto šventėje dalyvaujame. Mes privačioje valdoje stovime“, – rašė verslininkė.
Pasak moters, kyla abejonių ir dėl to, ar savivaldybės Kultūros skyrius apskritai turėtų drausti tokius dalykus, kaip privačioje valdoje veikiančio pramogų parko veikla. „Ūkio ministerijos leidinyje „Verslo priežiūros vadovas“ rašoma: ūkio subjektų veiklos apsunkinimas nėra reguliavimo tikslas; įvardindami mažareikšmius pažeidimus turite patarti, o ne bausti. Tačiau taip nėra Alytuje“, – stebėjosi pašnekovė.
91.jpg
Trukdys miesto šventei
J. Fiodorova taip pat pasidalijo įtarimais, kad leidimas jų veiklai nebuvo duotas dėl šeštadienį Alytuje vyksiančios miesto šventės – esą valdininkai galėjo pabijoti konkurencijos.
„Mažiausiai septyni koncertai po ilgiau nei dvi valandas. Jie leidžia renginius, kuriuose žmonės būriuosis valandas ir daugiau, ir neleidžia renginio, kur žmonės būna nuo 2 iki 20 minučių? Ar čia ne diskriminacija? Ar tai skirtymas – mūsų renginys, o čia jūsų renginys? Jūs, mažučiai, mums, Kultūros skyriui, nesimaišysite? Ar tai normalu?“, – klausė šeimos verslo savininkė.
Alytaus miesto savivaldybės administracijos direktorius Rolandas Juonys teigia, kad į Alytų atvykusi atrakcionų parkų bendrovė darė grubius pažeidimus, elgėsi įžūliai ir nenorėjo bendradarbiauti.
„Alytus draugiškas visiems ir mes tikrai įsiklausome į nuomones, bet kai žmonės nepagarbiai elgiasi net posėdžio metu, tai yra skaudu“, – sakė R. Juonys.
Anot administracijos direktoriaus, į Alytų atvykę verslininkai leidimo vykdyti veiklą negavo ir dėl savo kaltės – nebendradarbiavo ir nerodė geranoriškumo. „Policija fiksavo rimtus pažeidimus, prašė nutraukti veiklą sekmadienį, nes jie neturėjo leidimo […] Jie nepakluso. Įvyko, kaip įvyko“, – sakė R. Juonys.
Administracijos direktorius teigė suprantantis verslininkų norą po kelis mėnesius trukusio karantino atsigriebti ir užsidirbti, tačiau viena iš priežasčių, kodėl nebuvo išduotas leidimas pramogų parkui, buvo ta, kad karantinas dar nėra pasibaigęs.
„Aš suprantu, kad verslas ištroškęs dirbti, bet turi būti ir įstatymų paisymas. Ypač šitoje situacijoje, kai pandemija nėra išnykusi ir grėsmė dar yra. Tikrai tikiu, kad jie profesionalūs žmonės ir būtų pasirūpinę savo klientų saugumu, bet mes žiūrime labai rimtai. Man labai gaila, kad susiklostė tokia situacija. Aš už tai, kad verslas pradėtų atsigauti, imtų dirbti, gautų pajamas. Bet negalima ignoruoti situacijos, kuri yra Lietuvos Respublikoje“, – sakė R. Juonys.
Bendrovė – ne išskirtinė
Administracijos direktorius pabrėžė, kad „Atrakcionada“ nėra kažkuo išskirtinė bendrovė, kuriai vienintelei nebuvo leista dirbti – siekiant apsisaugoti koronaviruso šeštadienį vyksiančioje miesto šventėje uždrausta rengti mugę, atrakcionų apskritai nebus.
„Ta pati komisija priėmė sprendimą neleisti veikti mugei miesto šventės metu. Nusprendėme, kad negalėsime sukontroliuoti žmonių srautų. Matome, kad ne visada žmonės įsiklauso į rekomendacijas ir jų paiso, o jei kiltų epidemija, kas liktų kalti?
Vyks tik labai lokalūs koncertai pačiame mieste, kalbant apie miesto šventę, jokie atrakcionai neveiks apskritai. Kalbos apie protekciją yra šmeižimas ir savo interesų gynimas. Žmonės iš savo daugiabučių langų ir balkonų galės pasigrožėti muzikine kultūra“, – sakė R. Juonys.
alfalt-logo-skaidrus.png