PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2017 m. Lapkričio 3 d. 13:52

Pasvaliečiai gerosios patirties sėmėsi Suomijoje

Pasvalys

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


19078

Pasvalio rajono savivaldybės administracija kartu su Bauskės savivaldybe, įgyvendindama projektą „Modernaus tarpvalstybinio vaikų ir jaunimo verslumo kompetencijų ugdymo tinklo bibliotekose kūrimas“, 2017 m. spalio 23–27 d. organizavo tarptautinę gerosios patirties pasikeitimo kelionę į Suomiją.

20171024-174827.jpg

Šios kelionės tikslas – susipažinti su Suomijos bibliotekų sistema ir jų teikiamomis paslaugomis, skatinti kūrybiškai perduoti ir perimti patirtį bei ją pritaikyti įvairiose bibliotekų veiklose, susipažinti su verslumo ugdymu ir skatinimu mokyklose.

Pasvalio rajono savivaldybei atstovavo dvi Pasvalio Mariaus Katiliškio viešosios bibliotekos darbuotojos, dvi Savivaldybės administracijos darbuotojos ir dvi ekonomikos mokytojos iš Pasvalio Petro Vileišio gimnazijos ir Joniškėlio Gabrielės Petkevičaitės-Bitės gimnazijos. Bauskės savivaldybei atstovavo trys Administracijos darbuotojos, dvi Bauskės miesto centrinės bibliotekos darbuotojos ir trys ekonomikos mokytojos.

Kelionės metu buvo aplankytos septynios Helsinkio ir Espoo miestų bibliotekos, Helsinkio universiteto biblioteka, Lauttasaari vidurinė mokykla ir Me&MyCity verslo kaimelis. Delegacijų atstovai taip pat turėjo galimybę, užsidėję virtualios erdvės akinius, pasivaikščioti po Helsinkio Oodi biblioteką, kuri bus atidaryta 2018 m. gruodžio mėn. Suomijos 100-mečiui paminėti: tai bus didžiausia ir įspūdingiausia biblioteka Suomijoje, kurioje per dieną tikimasi sulaukti apie 10 tūkst. lankytojų.

Suomijos bibliotekų sistema orientuota į šiuolaikinį žmogų: be tradicinių bibliotekos paslaugų lankytojams siūlomos ypač patrauklios paslaugos kūrybinėse erdvėse, kur lankytojai savarankiškai gali nemokamai naudotis 3D spausdintuvais, muzikavimo erdvėmis ir įrašų studijomis, siūti, lyginti, dirbti su medžiu tam skirtose dirbtuvėse. Bibliotekos yra integruotos į gyventojų labiausiai lankomas vietas (pavyzdžiui, prekybos centruose), yra modernios ir gausiai aprūpintos periodinių leidinių ir dokumentų fondais, veikia savitarnos sistema. Bibliotekose taip pat yra erdvės, skirtos renginiams, kurių apie 90 proc. iniciatorių yra patys bibliotekos lankytojai, taip pat bibliotekose lankytojai nemokamai gali rengti savo darbų parodas. Kai kuriose bibliotekose veikia jaunimo dienos centrai.

Espoo miesto Iso Omena biblioteka iš kitų lankytų bibliotekų išsiskyrė dar tuo, kad joje yra motinos ir vaiko sveikatos klinika, priklausomybių centras, kur specialistai gali suteikti reikiamą pagalbą. Gyventojų centras, taip pat esantis šioje bibliotekoje, yra orientuotas į imigrantus ir atvykusius konsultuoja įvairiais klausimais: padeda užpildyti reikiamus dokumentus gauti leidimą gyventi šalyje, susirasti darbą ir t. t. Tuo tarpu Espoo miesto Sello bibliotekoje yra įspūdingai gausus muzikos dokumentų fondas, kur bibliotekos vartotojai ne tik muzikos įrašų gali klausytis vietoje, bet ir neštis į namus, o bibliotekos darbuotojas gali net sudaryti siūlomų išklausyti kūrinių sąrašą. Suaugusieji ir vaikai šioje bibliotekoje gali net groti pianinu. Daug dėmesio Sello bibliotekoje susilaukia Kalbų kavinės, kur dalyviai susirenka padiskutuoti jiems aktualiomis temomis suomių, anglų, rusų, ispanų ir kitomis kalbomis, o šiuos užsiėmimus veda patys darbuotojai, gerai mokantys tam tikrą kalbą, arba bibliotekoje praktiką atliekantys studentai.

Delegacijoms ne mažesnį įspūdį paliko ir Me&MyCity verslo kaimelis, kuriame vieną dieną mokiniai turi galimybę dirbti pasirinktoje įmonėje. Mokykloje išklausę tam tikrus kursus, mokiniai renkasi įmonę, dalyvauja darbo pokalbyje ir teorines žinias pritaiko Me&MyCity aplinkoje, kurioje jie tampa ne tik gamintojais, bet kartu ir vartotojais bei aktyviais piliečiais – balsuoja, sprendžia įvairius miestui svarbius klausimus, o uždirbtą atlyginimą gali išleisti įsigydami įvairias prekes. Svarbu paminėti, jog šiame projekte dalyvaujančios įmonės yra tikros ir remia šią veiklą, o pačią verslumo simuliaciją išbando iki 85 proc. visų Suomijos 6-okų.

Suomijos bibliotekų sistema skiriasi nuo Lietuvos ar Latvijos bibliotekų sistemų: nėra mokyklų bibliotekų – su jomis bendradarbiauja savivaldybių bibliotekos, tad veikla nesidubliuoja. Sostinės regiono bibliotekos yra susijungusios į HelMet tinklą, kuris apjungia Helsinkio, Vantaa, Espoo ir Kauniainen miestų bibliotekas ir jų elektroninė biblioteka yra didžiausia Šiaurės šalyje. Skaitytojas, pasiėmęs knygą vienoje iš šių miestų bibliotekų, ją gali grąžinti kitoje bibliotekoje, kuri priklauso HelMet tinklui.

Kadangi projektas „Modernaus tarpvalstybinio vaikų ir jaunimo verslumo kompetencijų ugdymo tinklo bibliotekose kūrimas“ yra įgyvendinamas Pasvalio ir Bauskės savivaldybėms bendradarbiaujant su viešosiomis bibliotekomis, siekiant ugdyti vaikų ir jaunimo verslumą bibliotekose, tikimasi, jog šios kelionės metu įgytą patirtį bus galima ateityje pritaikyti bibliotekų veiklose.

20171026-115000.jpg