PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kriminalai2025 m. Gegužės 21 d. 14:04

Paskutinį žodį riaušių byloje taręs A. Kandrotas-Celofanas: pareigūnai atsakingi už šituos įvykius, o ne žmonės (papildyta)

Vilnius

A. Kandrotas-Celofanas / Josvydas Elinskas/ELTA

Gytis PankūnasŠaltinis: ELTA


363213

Vilniaus miesto apylinkės teismui baigiant nagrinėti riaušių prie Seimo bylą, trečiadienį toliau buvo klausomasi kaltinamųjų paskutinių pasisakymų.

Vienas kaltinamųjų byloje, aktyvus įvairių protestų dalyvis Antanas Kandrotas, pravarde Celofanas, prisiminęs 2021 m. rugpjūtį prie Seimo vykusį protestą, gyrė dalį tuomečių parlamentarų, kurie išėjo pasišnekėti su minia. Pasak A. Kandroto-Celofano, su žmonėmis tuomet pabendravo Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ vadovas Saulius Skvernelis, konservatorius Laurynas Kasčiūnas.

Kaltinamasis, tardamas paskutinį žodį, ne kartą kritikavo teisėsaugos darbą. A. Kandrotas-Celofanas sakė, kad vienas iš per renginį prie Seimo dirbusių pareigūnų melavo teisme, sakydamas, jog visada dėvėjo raištį.

„Aš pats jį užfiksavau be raiščio. Aš jį atpažinau, klausiau „kas tu toks?“. Pareigūnas melavo“, – aiškino A. Kandrotas-Celofanas.

Jis pažymėjo nesutinkantis su policijos ir kitų institucijų pateiktais ieškiniais dėl turtinės žalos. Pasak A. Kandroto-Celofano, dalies policijos automobilių langai galėjo būti išdaužyti dar prieš renginį prie Seimo. Kaltinamasis teigė taip pat nesuprantantis, kodėl turėtų padengti išlaidas, kurias patyrė pareigūnai, gydydamiesi sužeidimus, kuriuos sukėlė kiti kaltinamieji.

„Kaip galiu nešti atsakomybę už langus, kurie jau buvo išdaužyti? (...) Nėra fiksuota, kas išdaužė Seimo langą. (...) Kaip galiu būti susijęs su O. Pročkailo, kuri įkando pareigūnui? O. Pročkailo įkando pareigūnui, bet aš turiu susimokėti?“, – kėlė klausimus A. Kandrotas-Celofanas.

Vyro įsitikinimu, įstatymus galimai pažeidė ne protestuoti prie Seimo susirinkę žmonės, o policijos, Viešojo saugumo tarnybos (VST) pareigūnai, purškę dujas į protestuojančus.

„Automatiškai dujų purškimas tampa neteisėtas, o žmonių buvimas ten yra teisėtas. (...) Pareigūnai atsakingi už šituos įvykius, o ne žmonės“, – aiškino kaltinamasis.

Galiausiai A. Kandrotas-Celofanas paprašė teismo nuosprendį jam atsiųsti į kalėjimą, kur jis atlieka laisvės atėmimo bausmę už finansinius nusikaltimus, jį pateikti parašytą ranka.

„Nuosprendį pageidauju gauti raštu, bet parašytą ranka, nes noriu įsitikinti, kad tekstas nebus parašytas dirbtinio intelekto“, – pažymėjo kaltinamasis.

A. Misiūnas: mane teisia kaip padugnę

Kaltinamasis Sajatas Tomejanas pripažino metęs akmenį į Seimo pusę. Tiesa, jis nurodė, kad pačiose riaušėse nedalyvavo.

Mečiau akmenį, pustuštį buteliuką vandens. Bet vėliau nebuvau ten, tolimesniuose veiksmuose nedalyvavau“, – tvirtino S. Tomejanas.

Kaltinamasis kovinio sporto atstovas Arnoldas Misiūnas neslėpė esantis nusivylęs teismo procesu.

„Manęs kaip žmogaus šitame teisme niekas nemato“, – pabrėžė vyras.

Jis pažymėjo, jog kovos ringe sulaukia publikos ovacijų, tačiau teismo salėje A. Misiūnas tvirtino jaučiantis kitą atmosferą.

„Vieną vakarą žmonės skanduoja mano vardą, o kitą dieną mane teisia kaip kokią padugnę“, – sakė kaltinamasis.

A. Misiūnas teigė 2021 m. rugpjūtį prie Seimo atvykęs iš smalsumo, be „blogų ketinimų“. Vyras nurodė, kad metė „saują žvyro“ į pareigūnų pusę tada, kai šie pradėjo į žmones purkšti dujas.

Kaltinamasis aiškino visiškai nepritariantis anskčiau teismo priimto sprendimo jam skirti suėmimą.

„Netikiu teisingumu, nešališkumu“, – sakė A. Misiūnas.

Galiausiai kaltinamsis paprašė teismo jį išteisinti dėl riaušių, jo veiksmus traktuoti kaip administracinį pažeidimą.

Kaltinamiesiems pasinaudojus paskutinio žodžio teise, teismas baigia nagrinėti bylą ir išeina rašyti nuosprendžio.

Ši baudžiamoji byla Vilniaus miesto apylinkės teisme pradėta nagrinėti 2023 m. balandį.

Kaltinimai pateikti 87 asmenims

Primenama, kad 2021 m. riaušių prie Seimo byloje kaltinimai yra pateikti 87 asmenims – daugiausia dėl dalyvavimo riaušėse, pasipriešinimo policininkams ar kitiems viešojo administravimo funkcijas atliekantiems asmenims, provokavimo viešai smurtauti, niokoti turtą ar kitaip šiurkščiai pažeisti viešąją tvarką.

Valstybinį kaltinimą byloje palaikantys prokurorai paprašė teismo kaltais riaušių byloje pripažinti visus 87 kaltinamuosius. Du iš kaltinamųjų prokurorai prašė teismo atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą.

Daliai kaltinamųjų prokurorai prašė skirti laisvės atėmimo bausmes nuo 2 iki 4 metų, kai kuriems jų prašė bausmių vykdymą atidėti. Viso realias laisvės atėmimo bausmes nuo 2 iki 4 metų prokurorai siūlo skirti 33 kaltinamiesiems.

52 asmenims siūloma skirti laisvės atėmimo bausmes, jų vykdymą atidedant. Jiems taip pat prašoma skirti baudžiamojo poveikio priemonę – įmoką į Nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondą nuo 2500 iki 5000 eurų, taip pat įpareigojimą bausmės vykdymo atidėjimo laikotarpiu neišvykti už gyvenamosios vietos ribų ilgiau kaip 7 paroms be nuteistojo priežiūrą vykdančios institucijos leidimo.

Šioje byloje 27 asmenys pripažinti nukentėjusiais. Keturi nukentėjusieji pareiškė civilinius ieškinius atlyginti neturtinę žalą bendrai 24 500 eurų sumai.

Civilinius ieškinius dėl turtinės žalos atlyginimo bendrai 112 770 eurų sumai šioje byloje yra pareiškusios Vilniaus teritorinė ligonių kasa, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Vilniaus skyrius, Seimo kanceliarija, Vilniaus apskrities vyriausiasis policijos komisariatas bei VST.

Prokurorai siūlo civilinius ieškinius tenkinti ir šias sumas priteisti iš kaltinamųjų.

Ikiteisminis tyrimas dėl riaušių pradėtas po 2021 m. rugpjūčio 10 d. įvykių prie parlamento. Tądien nuo ryto prie Seimo vykęs protestas prieš COVID-19 ribojimus išaugo į riaušes. Mitinguojantiems užblokavus Seimo įėjimus, pasitelkti VST ir riaušių malšinimo policijos pajėgos, kurios prieš protestuojančius panaudojo ašarines dujas, fizinę jėgą.

#ANTANAS KANDROTAS-CELOFANAS#RIAUŠĖS#SEIMAS#BYLA#TEISMAS
#VILNIUS