PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Kovo 25 d. 15:33

Paskutinė knygų stotelė – šiukšlių konteineris?

Šiauliai

Socialinių tinklų nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


77228

Tikriausiai visi namuose turime senų, jau perskaitytų ir nebereikalingų knygų. Tačiau ar žinote, kur tokias knygas dėti, kai namuose joms laikyti nebėra vietos? Vienas šios problemos sprendimo neradęs šiaulietis su knygomis atsisveikino savaip: tiesiog paliko jas prie šiukšlių konteinerio.

Socialiniame tinkle „Facebook“ šių knygų nuotraukomis pasidalinusi praeivė savo įraše parašė: „Prie Gegužių mokyklos atnešė vyras kalną lietuviškos literatūros. (…) Apskambino visur ir niekam nereikia. Gal kam ko reikia? Sakė širdį skauda, bet nebeturi kur laikyt.“

Šiuo įrašu buvo pasidalinta 380 kartų, o kai kuriuos gyventojus jis net paskatino nuvažiuoti ir patiems pasirinkti jiems reikalingų knygų. „Jau buvau pasirinkti, visai neblogų buvo, bet toks vyrukas sakė, kad rinkosi žmonės jau ryte“, – minėjo viena diskusijų dalyvė.

Grupės „Rekomenduoju šią knygą“ nariai ypač sunerimo dėl knygų likimo. Ne vienas jų dalijosi savo patirtimi bandant rasti senoms knygoms naujus namus. Nors kai kurie skaitovai minėjo, jog jiems pavyko tokias knygas perduoti vietos bibliotekoms, kiti gi teigė, kad tai praktiškai neįmanoma – esą senesnių nei trisdešimties metų senumo knygų niekam nebereikia.

„Nepriima bibliotekos senų knygų, pačios nurašinėja ir į makulatūrą atiduoda. Pati nežinau kiek apskambinau. Ir ne tik bibliotekoms skambinau, taip pat ir „antrų rankų“ knygynams. Tarybinių knygų niekas nenori. Aišku, dėl suprantamų priežasčių – buvusios cenzūros, nebeaktualumo ir pan. Tą patį padariau – apie 200 knygų išnešiau į popieriaus konteinerį. Aišku, labai gaila buvo, bet kam laikyti namie knygas, kurių žinai, kad gyvenime neskaitysi...“, – pasakojo viena grupės narė.

Portalo Etaplius.lt redakcija nusprendė pasidomėti, ar tikrai Šiauliuose vienintelis senų knygų likimas yra keliauti į šiukšlių konteinerius. Pasirodo, net ir tame pačiame mieste veikiančių bibliotekų politika šiuo klausimu gali skirtis.

Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Dokumentų komplektavimo ir tvarkymo skyriaus vedėja Inga Andruškevičiūtė portalui teigė, jog Šiaulių miesto savivaldybės viešoji biblioteka sulaukia skambučių, kai žmonės nori atiduoti senas nebereikalingas knygas ir jas visada priima, tačiau atrenka tas, kurios reikalingos bibliotekai, o kitas sudeda į specialias lentynas, esančias bibliotekos skyriuose ir filialuose, iš kurių jas gali pasiimti visi bibliotekos lankytojai.

Dokumentų komplektavimo ir tvarkymo skyriaus vedėjos patarimas, ką daryti su senomis knygomis, – kreiptis į biblioteką. Tik būtų prašymas – nevežti į biblioteką suplėšytų, sulietų, supelijusių knygų, nes pasitaiko ir tokių atvejų.

Tuo tarpu Regina Ivanovienė, Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji bibliotekos skyriaus vedėja, Etaplius.lt patvirtino, jog tikrai yra problema su senomis ir nereikalingomis knygomis: „Sovietmečiu, deficito laikais, žmonės masiškai pirko knygas, jas kaupė, o dabar daugelis (ypač vaikai ir anūkai) nori jomis atsikratyti. Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka sulaukia daug skambučių iš gyventojų, kad nori dovanoti jiems nereikalingas knygas, deja, mes negalime jų priimti, nes to laikotarpio knygų biblioteka turi pakankamai. Mes prašome dovanoti tik naujas, pastaraisiais metais išleistas knygas.“

R. Ivanovienės teigimu, yra keletas išeičių kur dėti perskaitytas ir nereikalingas knygas:

1. Dažnoje bibliotekoje yra knygų pasikeitimo lentynos, į kurias galima padėti perskaitytą knygą ir pasiimti patinkančią kitą.

2. Kita išeitis, tai vis populiarėjantis Lietuvoje tarptautinis nemokamų bibliotekėlių judėjimas „Maža nemokama bibliotekėlė“ (Little free Library), kurios steigiamos atskiruose miestų kvartaluose, gyvenvietėse. Plačiau apie tai skaitykite http://ekslibrisai.blogspot.com/2018/05/mazosios-nemokamos-bibliotekeles-ir.html

3. Nereikalingų knygų pristatymas į makulatūros supirktuvę, nes ir bibliotekos nurašo knygas ir atiduoda į makulatūros supirktuves.

54524417-2624720434210669-3790901215357829120-n.jpg