PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2020 m. Rugsėjo 23 d. 21:39

Paskaitoje „Slemas Lietuvoje“ apžvelgta slemo subkultūra

Šiauliai

ŠAVB

Mindaugas LaurinaitisŠaltinis: Etaplius.lt


146946

Rugsėjo 22 d. Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje slemo šalyje pradininkas ir propaguotojas Domas Raibys skaitė paskaitą „Slemas Lietuvoje“. Lygiai prieš dešimt metų Lietuvoje įvyko pirmosios slemo, arba performatyviosios poezijos, varžytuvės. Jos surengtos pirmąjį mėnesio ketvirtadienį. Domas Raibys teigė jau tada supratęs, kad tokie renginiai privalo vykti reguliariai. Poetų varžytuvės Vilniuje iki šiol vyksta beveik kas mėnesį. Tradicines varžytuves rengia ir Kauno menininkų namai.


Foto galerija:

dsc04587-copy.jpg
dsc04590-copy.jpg
dsc04605-copy.jpg

Slemas gimė JAV devintojo dešimtmečio viduryje. Labai dažnai tai būdavo hiphopo ir repo maniera skaitomi tekstai, ligvistiniai žaidimai su žodžiais, garsais. Domas Raibys pažymėjo, kad Lietuvoje tarpukariu literatų judėjimas „Keturvėjininkai“ darė kažką panašaus, kas dabar būtų suprantama kaip slemas. Prieš dešimt metų Lietuvoje žinomi rašytojai Benediktas Januševičius ir Žygimantas Kudirka-Mesijus padėjo lietuviškojo slemo pamatus. Vėliau slemas Lietuvoje keitėsi, su jaunuoju rašytoju Mariumi Povilu Eliju Martynenko įsigalėjo istorijų pasakojimo tradicija.

Techninį išsilavinimą turintis Domas Raibys pasakojo, kaip susidomėjo slemo varžytuvėmis, teksto ir kalbos vingrybėmis. Jam visuomet vaizduotę žadino teksto kūrimo paslaptys, žodžių reikšmės, žodžiais kuriamas skambesys. Tačiau pranešėjas pabrėžė, kad nesilaiko tradicinės kalbotyros sampratos ir oponuoja Valstybinei lietuvių kalbos komisijai.

Ši paskaita buvo projekto „Poviliukas Slam & Beat Box Battle“ dalis. Projekto veiklos iš dalies finansuojamos Lietuvių kultūros tarybos ir Šiaulių miesto savivaldybės lėšomis.

Ievos Slonksnytės nuotr.