Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Prie įprasto vartotojams tiekėjo durų visą savaitę rikiuojasi eilės tų, kurie nori keisti savo naująjį tiekėją į jau žinomą (Etaplius.lt nuotr.).
Asta ŠiukšterienėŠaltinis: Etaplius.lt
Fiksuota = kintama?
„Vaikelyti, tai ką man čia dabar reikia daryti? Gavau žinutę, kad man elektros kaina bus brangesnė, nei kad sutarėme su tuo „Perlu“ (UAB „Perlas Energija“, – red. past.). Rašo, kad kiek pasakys, kiek kainuos, tai tiek ir turėsiu mokėti? O tai kiek čia dar brangs, niekas nepasako. Juk mano pensija tai nesikeičia, aš turiu viską susiskaičiuoti. Dar rašo, kad galiu tą sutartį nutraukti, jei nenoriu. Ar čia man dabar liepia tą sutartį nutraukti? Tai kur man dabar eiti, visur dabar brangu?“ – drebančiomis rankomis bandydama suspaudyti telefono mygtukus, kad perskaitytų gautą žinutę, trūkčiojančiu balsu kalba šiaulietė Vida.
Ji – viena iš 180 tūkstančių Lietuvos gyventojų, savo pasirinkto elektros tiekėjo UAB „Perlas Energija“ perkelta iš fiksuotos kainos vartotojų į kintamo tarifo planą „Birža“. Sąlygos pakeistos vienašališkai, be vartotojų sutikimo.
Tai reiškia, kad nuo liepos 1 d. sutartas fiksuotas elektros tarifas nebegalioja, o mokėti kas mėnesį reikės vis kitą kainą, kurią padiktuos birža. O joje kainos šoka pasiutpolkę – nuo metų pradžios išaugo jau kone 30 procentų, o stabilizavimosi požymių nematyti.
„Tai kaip čia išeina: kad aš sutartyje pasirašiau fiksuotą kainą, o man ji nei iš šio, nei iš to pasidarė kintama? Nuo kada fiksuota reiškia kintamą? Ar čia man, ar jiems (UAB „Perlas Energija“, – red. past.) žodyno reikia?“ – piktinasi šiaulietis Juozas.
Teisinasi kainų brangimu
Bendrovės „Perlas Energija“ pasirinkimas vartotojams, susigundžiusiems mažiausiu siūlomu tarifu, pasirodė besanti tikra loterija. Joje klientai pralaimėjo. Bet verkia ir pats tiekėjas – esą dėl padidėjusių elektros kainų biržoje jis arba turi išvis stabdyti veiklą, nes, tęsiant fiksuotais tarifais, grėstų greitas bankrotas, arba ieškoti kitų priemonių, t. y. perkelti tą pabrangimą į klientų sąskaitas.
Kodėl taip nenutiko kitiems kolegoms, bendrovės vadovas Vilius Juraitis žiniasklaidoje aiškino nevienodomis rinkos sąlygomis: esą jie negali konkuruoti rinkoje su kitais trim valstybės palaikomais tiekėjais, kurių nuostolius dengia valstybės dotacijos, parama ar kiti klientai.
„Šiuo ekstremaliu energetikos rinkoje laikotarpiu, kai elektros savikaina kyla šimtus procentų, nebeturime įrankių ir priemonių išlaikyti fiksuotų planų“, – savo sprendimą pranešime klientams aiškina bendrovė.
Ji pateikė klientams keletą pasirinkimų: esą galima ir toliau likti vartotoju pagal biržos diktuojamą kainą arba nutraukti sutartį ir ieškotis naujo tiekėjo.
Kaina išaugusi trečdaliu
Kiek tiksliai klientų jau nutraukė sutartis su bendrove „Perlas Energija“, sunku pasakyti, nes skaičiai šiomis dienomis sparčiai kinta, o eilės prie konkurentų durų nemažėja.
Žmonės kalba, kad rinktis naują tiekėją – jiems papildomas stresas ir laiko gaišimas, jau nekalbant apie finansinį nuostolį.
Mat dabar rinkoje keturių bendrovių siūlomi fiksuoti tarifai svyruoja nuo 33 iki 39 centų už kilovatvalandę. O tai maždaug trečdaliu brangiau nei buvę pavasario ar net birželio pasiūlymai. Net ir pritaikius valstybės kompensaciją, ne visur užteks 24 ct/kWh. Ir tai tik iki Naujųjų metų.
O kas paskui? Vartotojai nežinioje. Kol kas konkretaus patarimo gyventojams neturi ir jokia institucija. Neatmetamas variantas, kad su „Perlu Energija“ bus teisiamasi dėl kompensacijų, kad jie vartotojams sumokėtų skirtumą tarp sutartos fiksuotos kainos ir tos, kuria buvo priversti pirkti dėl vienašališkai pakeistų ar nutrauktų sutarčių.
Regula komentuoja
UAB „Perlas Energija“ paskelbus, jog naikina fiksuotos elektros energijos kainos planus vartotojams ir visus perkelia į tiesiogiai su birža susietą planą, Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) išplatino informaciją, kad vartotojai būtų budrūs ir skaitytų sutartis – esą kainos keitimas galimas tik su pačių klientų raštišku sutikimu. Nesutikus turi likti galioti tos pačios sąlygos, dėl kurių ir buvo sutarta.
Deja, paskaičius sutartis, paaiškėjo, kad jose yra įrašyta bendrovės teisė keisti sąlygas, kartu ir elektros tarifą, informavus antrąją pusę prieš 30 dienų. Taigi, viskas teisėta.
Žibalo į ugnį šliūkštelėjo ir premjerė I. Šimonytė, pareiškusi, kad esą vartotojai patys kalti, kad neskaito sutarčių ir nežiūri, ką pasirašo.
Po tokio akibrokšto sutartyse energetikos rinkos reguliuotojas kreipėsi į prokurorus, prašydamas apriboti bendrovės „Perlas Energija“ turtą. Iki tol bus prašoma nustatyti, ar „Perlas Energija“, vienašališkai keisdama sutartis, nesiekė sudaryti bendrovei palankios situacijos ir gauti nepagrįstų pajamų, realizuojant finansinius produktus ir kitą turtą. Finansų rinkoje egzistuoja tokios išvestinės investicinės priemonės – toks įrankis lyg draudimas, kai išmokamas kainų pokyčio skirtumas. Spėjama, kad tuo galėjo naudotis ir „Perlas Energija“.
Nustačius pažeidimų, gali būti svarstomi ir kiti variantai: bendrovei „Perlas Energija“ gali būti skirtos baudos, areštuotas turtas ar išvis atimta licenzija vykdyti veiklą.
Liberalizavimas grąžina prie monopolio
Elektros rinkos liberalizavimas, turėjęs padidinti energijos tiekėjų skaičių, o kartu ir konkurenciją, kas vartotojams turėjo reikšti didesnį pasirinkimą ir palankesnę kainą, išvirto išvirkščia puse: kaina auga, tvyro chaosas, tikėtinas teismų maratonas.
Daugelis klientų, pasijutę apgautais ir nebenorėdami laukti jokių išaiškinimų, užplūdo jiems ilgus metus žinomo elektros tiekėjo biurus visoje šalyje. Ir Šiauliuose visą savaitę net lauke per kaitrą stoviniuoja žmonių eilės.
Nenumatyti ar nesuvaldyti procesai, išskaičiuota tyčia ar klaidos (galimai tiek tiekėjų, tiek kontroliuojančių institucijų) diskredituoja ir liberalizavimo procesą. Nesvarbu, kaip baigsis, žala rinkai padaryta. Vartotojas grįžta prie monopolio. Iki šiol iš bendrovės „Ignitis“ elektrą pirko 70 procentų šalies vartotojų. Per artimiausias dvi savaites jų skaičius dar padidės. Liberalizavimas mirė tik užgimęs.