PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Liepos 10 d. 11:38

Pasirašyta Nacionalinė kolektyvinė sutartis: darbo užmokestis kitąmet augs apie 286 tūkst. darbuotojų

Vilnius

Reporteris LinaŠaltinis: Etaplius.lt


90815

Vyriausybė ir penkiolika profesinių sąjungų trečiadienį pasirašė Nacionalinę kolektyvinę sutartį, kuria sutariama 2020 metais didinti darbo užmokestį viešojo sektoriaus darbuotojams. Šis sprendimas palies apie 286 tūkst. darbuotojų, tarp jų ir pedagogus, ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų auklėtojus, socialinius darbuotojus, pareigūnus bei kitus valstybės ir savivaldybių tarnautojus ir darbuotojus, dirbančius pagal darbo sutartis.

Remiantis sutartimi, pareiginės algos bazinis dydis kitais metais bus padidintas nuo 173 iki 176 eurų. Pareiginės algos bazinis dydis taikomas apskaičiuojant visų valstybės tarnautojų, valstybės ir savivaldybių biudžetinių įstaigų darbuotojų, valstybės pareigūnų, teisėjų, karių ir valstybės politikų darbo užmokestį, o pareiginė alga nustatoma bazinį dydį padauginus iš nustatyto pareiginės algos koeficiento.

Taip pat sutarta kilstelėti žemiausius pareiginės algos koeficientus mažiausią darbo užmokestį gaunantiems pareigūnams, žemiausių grandžių valstybės tarnautojams, ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo pedagogams, specialiesiems pedagogams, logopedams, psichologams ir kitiems pagalbos specialistams, taip pat auklėtojams koncertmeisteriams ir akompaniatoriams. Kartu didinami minimalūs koeficientai visoms kvalifikuotoms pareigybėms valstybės ir savivaldybių įstaigose. Koeficientų padidinimas palies apie 50 tūkst. darbuotojų iš viso viešojo sektoriaus.

Premjero Sauliaus Skvernelio teigimu, ši Vyriausybė ypač didelį dėmesį skiria socialiniam dialogui: yra pasirašyta ne viena šakinė kolektyvinė sutartis, darbuotojams atstovaujančios nacionalinės profesinės sąjungos yra girdimos, į jų lūkesčius stengiamasi maksimaliai įsiklausyti ir priimti atitinkamus sprendimus.

„Leiskite visus pasveikinti, nes šiandien jau antrąjį kartą Lietuvos istorijoje pasirašoma Nacionalinė kolektyvinė sutartis. Jos tikslas – gerinti darbo sąlygas, didinti atlyginimus, įtvirtinti papildomas garantijas, suteikti papildomas poilsio dienas ir laiką kvalifikacijai tobulinti. Sutarties įgyvendinimas leis mažinti socialinę atskirtį, užtikrins adekvatų darbo apmokėjimą mažiausiai uždirbantiems Lietuvos viešojo sektoriaus darbuotojams, padidins viešojo sektoriaus patrauklumą į darbo rinką įsiliejančiam mokslus baigusiam jaunimui. Esu daug kartų sakęs, kad visų klausimų vienu metu neišspręsime, tačiau turime palaipsniui spręsti opiausias Lietuvos socialines problemas. Vyriausybė ir toliau didins vaiko pinigus, ir toliau didės darbuotojų pajamos tiek privačiame, tiek ir viešajame sektoriuose, tęsime mokesčių reformą“, – sakė Ministras Pirmininkas.

„Lietuvos viešojo sektoriaus darbuotojų vidutinis darbo užmokestis nuosekliai auga, tačiau, kaip žinome, vidurkiai ne visuomet atspindi tikrąjį paveikslą. Iš tiesų darbo užmokesčio augimas ne visur buvo tolygus ir palietė tikrai ne visas darbuotojų grupes. Tai nėra teisinga, todėl per derybas sutarėme sistemiškai žvelgti į viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimus – bus didinamas pareiginės algos bazinis dydis ir minimalūs koeficientai, nuo kurių labiausiai ir priklauso darbo užmokestis“, – teigė Vyriausybės vardu Nacionalinę kolektyvinę sutartį pasirašęs socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

Nacionalinę kolektyvinę sutartį pasirašiusių profesinių sąjungų nariai, be kita ko, įgis papildomų garantijų, kurios suteiks apčiuopiamos naudos apie 32,4 tūkst. profesinių sąjungų narių. Papildomos garantijos profesinių sąjungų nariams suteikiamos norint paskatinti darbuotojus ginti savo interesus kolektyviai ir stiprinti profesines sąjungas.

Papildomos garantijos Nacionalinę kolektyvinę sutartį pasirašiusių profesinių sąjungų nariams:

  • 2 papildomos mokamų kasmetinių atostogų dienos, kurios turi būti išnaudojamos per vienus metus;
  • 10 darbo dienų trukmės mokymosi atostogos per metus, kurių metu mokamas visas vidutinis darbuotojo darbo užmokestis, arba 20 darbo dienų trukmės mokymosi atostogos per metus, kurių metu mokama bent pusė darbuotojo vidutinio darbo užmokesčio. Šiuo atveju netaikomas Darbo kodekse nustatytas reikalavimas suteikiant mokamas atostogas mokymuisi turėti bent 5 metų darbo stažą toje darbovietėje.

Vyriausybės vardu sutartį pasirašė socialinės apsaugos ir darbo ministras L. Kukuraitis, profesinių sąjungų vardu – pirmininkai arba jų įgalioti asmenys.

Derybos dėl Nacionalinės kolektyvinės sutarties vyko tarp Vyriausybės, Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos, Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“, Respublikinės jungtinės profesinės sąjungos, Lietuvos profesinės sąjungos „Sandrauga“ ir Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo. Tačiau Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija pasirašyti Nacionalinę kolektyvinę sutartį įgaliojo šakų profesines sąjungas, todėl ant dokumento atsidūrė šešiolikos partnerių parašai – 15 profesinių sąjungų ir Vyriausybės.

Pareiginės algos baziniam dydžiui padidinti 2020 metais papildomai prireiks 60 mln. eurų.

ELTA