PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2025 m. Sausio 18 d. 17:05

Pasigeria 9-mečiai, kvaišalų griebiasi 13-os metų

Lietuva

Freepik.com

Pranešimas spaudaiŠaltinis: Etaplius.LT


339267

Seimo Priklausomybių prevencijos komisijoje pristatytas naujas tyrimas apie alkoholio ir kitų psichoaktyviųjų medžiagų vartojimą Lietuvos mokyklose. Šios komisijos pirmininkas prof. Saulius Čaplinskas pabrėžia, kad naujausi duomenys teikia vilties, bet yra ir susirūpinimą keliančių dalykų.

Tėvai – pagrindiniai alkoholio „tiekėjai“

Parlamentaras atkreipia dėmesį į tai, kad alkoholio vartojimas tarp paauglių, nors ir mažėja, vis dar yra plačiai paplitęs.

„Alkoholio pardavimo kontrolė – svarbi priemonė. Tačiau tyrimas atskleidė, kad moksleiviai alkoholinių gėrimų gauna įvairiais būdais: dažniausiai – iš tėvų, taip pat iš brolių, seserų, perka iš kitų suaugusiųjų ir jaunuolių. Taigi tėvai – pagrindiniai alkoholio tiekėjai savo vaikams. Todėl būtina ugdyti visuomenės sąmoningumą“, – komentuoja S. Čaplinskas.

Jis atkreipia dėmesį, kad jaunuoliai sako, jog alkoholis padeda nusiraminti, pamiršti problemas, įveikti blogą nuotaiką, smagiai praleisti laiką ir pritapti žmonių grupėje. Tai – signalas, kad būtina skirti daugiau dėmesio moksleivių psichinei gerovei, jų socialiniams įgūdžiams.

Nesuvokia pavojų ir žalos

„Bent kartą gyvenime kanapes vartojusių skaičius nuo 2003 m. sumažėjo. Mažėja ir amfetaminą, ekstazį bei kitus kvaišalus bent kartą vartojusiųjų skaičius. Tačiau didelį nerimą kelia tai, kad daug jaunuolių sako net nežinantys, ar yra vartoję naujų psichoaktyviųjų medžiagų – ir ką išvis yra vartoję. Didelė dalis moksleivių nesuvokia psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo pavojų ir žalos“, – įspėja S. Čaplinskas.

Jis ragina stiprinti naujai rinkoje atsirandančių narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrolę ir stebėseną bei šviesti visuomenę, ypač jaunimą, apie naujas grėsmes.

„Ekspertai pabrėžia, kad moksleivius būtina pradėti šviesti šia tema anksčiau nei jiems sukanka 13 metų, nes duomenys rodo, kad dalis moksleivių pradeda kasdien rūkyti tabako cigaretes, vartoti elektronines cigaretes ar „pasigeria“ nuo alkoholio būdami
9 metų ir jaunesni. Taip pat auga kai kurių psichoaktyviųjų medžiagų vartojimas iki 13 metų“, – pažymi S. Čaplinskas.

Lietuva pirmauja pagal vaistų vartojimą gydytojui nepaskyrus

Profesorius atkreipia dėmesį į dar vieną grėsmingą rodiklį: Lietuvos paaugliai dažnai griebiasi raminamųjų ar migdomųjų ir kitų vaistų gydytojui nepaskyrus. Pagal šį rodiklį mūsų šalį Europos Sąjungoje lenkia tik Latvija.

„Tai – grėsmingas signalas, kad Lietuvos jaunuolių emocinė ir psichologinė būklė yra labai prasta. Čia pastangas turėtų sutelkti visos institucijos. Turime gelbėti savo vaikus“, – ragina prof. S. Čaplinskas.

Anot naujausio tyrimo, pirmą kartą vartojusių alkoholį respondentų vidutinis amžius yra 13 metų. Vidutinis pirmą kartą „pasigėrusiųjų“ nuo alkoholio amžius yra 13,9 metų.

Pirmą kartą vartojusių kanapes respondentų vidutinis amžius yra 13,9 metų. Tarp kitų nei kanapės narkotikų, vartotų bent kartą gyvenime, dažniausiai buvo vartojamas kokainas.

Plinta lakiųjų medžiagų (inhaliantų), haliucinogeninių grybų, LSD vartojimas.

#PRIKLAUSIMYBĖ#PREVENCIJA#KVAIŠALAI#JAUNIMAS