PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Mokslas2025 m. Vasario 23 d. 15:25

Pasibaigus lietuvių kalbos ir literatūros patikrinimui, dauguma kitų egzaminų – birželį

Lietuva

Egzaminai / Dmitrijus Radlinskas

Karolina AmbrazaitytėŠaltinis: BNS


346317

Šią savaitę pasibaigus lietuvių kalbos ir literatūros patikrinimui, dauguma kitų valstybinių brandos egzaminų vienuoliktokų ir dvyliktokų laukia birželį, užsienio kalbų atsiskaitymai – balandį.

Kaip informavo Nacionalinė švietimo agentūra (NŠA), pirmieji patikrinimai praėjo sklandžiai.

„Įvyko lietuvių kalbos valstybinio brandos egzamino pirmoji dalis, sistemoje jokių klaidų nebuvo, stabiliai veikė“, – BNS sakė NŠA direktorius Simonas Šabanovas.

„Pasitaikė klaidų, netikslumų pačiose (įstaigose – BNS) vykdant patikrinimus. Kaip pavyzdys – užstrigęs lapas spausdintuve, pasibaigęs rašalas spausdintuve, net ir tokiu atveju stengėmės padėti, konsultuoti, kad būtų kuo mažiau streso ir sudaryti geriausias galimybes laikantiesiems egzaminą“, – pridūrė jis.

NŠA direktoriaus teigimu, vertintojams buvo parengtos instrukcijos kaip vykdyti patikrinimus ir vertinti mokinius, užfiksuoti sistemos sutrikimai sudarė apie 0,5 procento.

Stengtasi suvienodinti užduotis

Vienuoliktokų šią savaitę laikyta lietuvių kalbos valstybinio brandos egzamino pirmoji dalis trunko pusvalandį: 20 minučių skirta pasiruošimui ir dešimt minučių – kalbėjimui, per kurį mokinys turėjo pristatyti ir aptarti jam pateiktą publikaciją.

S. Šabanovas tikino, jog šiemet rengiant užduotis buvo stengtasi suvienodinti mokiniams pateikiamų tekstų ilgius ir atspindėti įvairius gyvenimo aspektus – nuo dirbtinio intelekto iki tautosakos.

„Vieniems mokiniams atrodė, kad tautosakos tekstas labai lengvas ir puikiai tinkantis, kitiems atrodė, kad sunkesnis. Tai šiuo atveju matyt ir reikia žiūrėti, kad kiekvieno mokinio patirtis ir mėgstamos kažkokios sritys yra skirtingos. Bet vertinama nėra žinojimas dirbtinio intelekto ar žinojimas tautosakos, yra kriterijai kalbėjimo“, – teigė NŠA direktorius.

Daliai tėvų pasipiktinus, jog egzaminas vyko per mokinių atostogas, S. Šabanovas pabrėžė, jog tvarkaraštis yra tvirtinamas Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM), derinant jį su skirtingomis suinteresuotomis grupėmis.

„Šiuo atveju po konsultacijų buvo priimtas šis sprendimas, bet suprantame ir girdime, ir tikrai, kai kitais metais bus tvirtinamas naujas tvarkaraštis, tai vėl klausime kada šitą pirmąją valstybinio brandos egzamino dalį geriausia būtų vykdyti“, – sakė S. Šabanovas.

Simonas Šabanovas / Asmeninio archyvo nuotr.

Anot jo, egzaminų rezultatų statistiką bei analizę planuojama pranešti kitą savaitę.

Egzaminai skirstomi į pirmą ir antrą dalį

Kaip BNS informavo NŠA, nuo šių mokslo metų visi valstybiniai brandos egzaminai (VBE) skirstomi į dvi dalis. Pirmoji dalis vyksta vienuoliktoje klasėje, antroji – dvyliktoje.

Pirma VBE dalis organizuojama elektroniniu būdu – kandidatų atliktos užduotys bus vertinamos automatiškai elektroninėje užduoties atlikimo sistemoje, o rezultatus jie sužinos iškart, kai tik baigs spręsti pirmos dalies užduotis.

Šie atsiskaitymai truks 90 minučių, išskyrus, pirmą matematikos dalį, kuriai bus skiriama 120 minučių, ir jau įvykusią pirmą lietuvių kalbos ir literatūros egzamino dalį.

Tuo metu antrų egzaminų dalių laikymas organizuojamas tradiciniu būdu – užduotys bus pateikiamos atspausdintuose popieriniuose užduočių lapuose, išskyrus informatikos egzaminą, kurio antra dalis laikoma atliekant užduotis kompiuteriu, tad jis laikomas egzaminų centruose.

Iš pirmos dalies mokinys gali surinkti 40 proc. galutinio įvertinimo, o iš antros – 60 proc. Lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzamino įvertinimo pasiskirstymui taikoma išimtis – iš pirmos dalies galima surinkti 30 proc., o iš antros 70 proc. galutinio įvertinimo.

Šių metų vienuoliktokai, jei jų netenkins gautas preliminarus pirmos egzamino dalies rezultatas, ją galės perlaikyti tais pačiais metais pakartotinės sesijos metu. Ši galimybė netaikoma lietuvių kalbos egzaminui.

Apsisprendimą perlaikyti mokiniai turės priimti per tris darbo dienas nuo pirmos dalies laikymo ir pateikti prašymą mokyklos vadovui.

Tuo metu dvyliktokai, kurie pernai laikė tarpinius patikrinimus, jei jų netenkino gautas tarpinio patikrinimo rezultatas, jį galės perlaikyti šiais metais pakartotinės sesijos metu.

NŠA pabrėžia, jog istorijos ir geografijos antrose egzaminų dalyse bus tik struktūriniai klausimai – planuotas samprotaujamojo pobūdžio teksto kūrimo užduoties įvedimas buvo atidėtas.

Aukštesnė išlaikymo kartelė

Vienuoliktokai ir dvyliktokai likusius egzaminus laikys gegužės 30 – birželio 20 dienomis. Tik užsienio kalbų kalbėjimo dalis vyks balandžio pabaigoje.

BNS anksčiau skelbė, šiais mokslo metais pirmas valstybinių brandos egzaminų dalis laikys daugiau nei 29,3 tūkst. vienuoliktokų, antras valstybinių brandos egzaminų dalis – per 27 tūkst. dvyliktokų.

Šiais metais laikyti bendrojo matematikos kurso egzaminą pasirinko 9817, išplėstinio kurso – 14 tūkst. 386 vienuoliktokai.

Anglų kalbos egzaminą pasirinko 22 tūkst. 622 vienuoliktokai, biologijos – 11 tūkst. 446, istorijos – 10 tūkst. 460, geografijos – 7 429, informatikos – 4 711, fizikos – 4 704, chemijos – 3 157, ekonomikos ir verslumo – 3 013. Šie egzaminai laikomi tik iš išplėstinio mokymosi kurso.

Privalomame lietuvių kalbos ir literatūros egzamine dalyvaus per 29,3 tūkst. kandidatų, iš kurių bendrojo kurso egzaminą rinkosi 10676, išplėstinio kurso – 18698 vienuoliktokai.

Tautinių mažumų (baltarusių, lenkų, rusų) gimtosios kalbos ir literatūros egzaminą bendrai pasirinko laikyti 1453 kandidatai.

Tuo metu laikyti matematikos egzaminą dvyliktoje klasėje pasirinko per 21,6 tūkst. mokinių, iš jų 8239 laikys bendrojo kurso egzaminą, išplėstinio kurso – 13399.

Anglų kalbos egzamine ketina dalyvauti 19 tūkst. 656 abiturientai, istorijos – 10 tūkst. , biologijos – 9 941, geografijos – 6 894, informatikos – 4 330, fizikos – 3 238, chemijos – 2 155, ekonomikos ir verslumo – 2 056.

Laikyti lietuvių kalbos ir literatūros išplėstinio kurso egzaminą nusprendė 17501, o bendrojo kurso – 8 536 dvyliktokai. Bendrai šį egzaminą laikys per 26 tūkst. abiturientų.

Norint baigti mokyklą ir įgyti brandos atestatą, būtina išlaikyti du egzaminus, iš jų privalomas tik lietuvių kalbos ir literatūros egzaminas. Matematikos egzaminas yra privalomas stojant į aukštąją mokyklą.

Minimali egzamino išlaikymo riba – 40 balų iš 100.

#EGZAMINAI#SIMONAS ŠABANOVAS#MOKSLAS#PATIKRINIMAS