PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2025 m. Vasario 9 d. 11:15

Parodoje MANO KINAS – aktoriaus Juozo Budraičio balansavimas tarp aktorystės ir fotografijos meno

Lietuva

Darius Ančerevičius

Julita Galdikienė ŠMKC „Laiptų galerija“Šaltinis: Etaplius.LT


343515

Vasario 6 dieną Šiaulių miesto kultūros centre „Laiptų galerija“ atidaryta žymaus mūsų šalies kino, televizijos ir teatro aktoriaus, fotomenininko, diplomato, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato Juozo Budraičio fotonuotraukų paroda MANO KINAS.

„Šios parodos iniciatorius – režisierius Algimantas Puipa. Prieš keletą metų matydami, kad jis šalia režisūros dar ir puikiai tapo, pakvietėme jį atidaryti parodą „Laiptų galerijoje“. Jos pristatymo metu Algimantas Puipa paklausė ar galerijoje kada nors buvo eksponuojami Juozo Budraičio darbai ir patikino, kad tiesiog būtina čia pristatyti aktoriaus, kaip fotomenininko, kūrybą. Tai šiandien įvyko ta šventė ir labai džiaugiuosi, kad ji galiausiai įvyko“, – idėjos surengti Juozo Budraičio parodą priešistorę pasakojo „Laiptų galerijos“ parodų kuratorius Ričardas Jakutis.

Parodos atidarymo metu žinomas aktorius atskleidė, kad „Laiptų galerijoje“ eksponuojami kūriniai apima 1970 – 1980 metų laikotarpį. „Tuo metu mes aikštelėje dirbdavome po 8 valandas. Technika buvo prasta. Jeigu saulės nėra, filmuoti negalima – tamsu. Arba saulė šviečia, bet reikia, kad nebūtų jos. Tai sėdim ir laukiam. Kai lauki, tai ir vaikštai su fotoaparatu kišenėje po aikštelę, matai – vienas sėdi kažkur, kitas guli, trečias miega, ketvirtas žiūri tiesiai į mane. Tai aš priėjęs – paukšt ir nufotografuoju“.

Pasak Juozo Budraičio, jam labai sunku prieiti prie svetimo žmogaus ir jį fotografuoti – neišdrįsta. Tačiau anuomet fotografuoti savo draugus ir kolegas nebuvę sudėtinga – turėjo jų pasitikėjimą. Todėl nuotraukose galima išvysti įvairias aktorių grimasas, nesuvaidintas emocijas. „Labiausiai aš norėdavau, kad žmogus žiūrėtų tiesiai į fotoaparatą, nes mano buvo toks sugalvojimas, kad darysiu sau draugų, kolegų fotografijas, kurias senatvėje galėsiu sklaidyti, žiūrėti ir prisiminti, kaip viskas buvo tuo metu“.

„Juozas Budraitis – žmogus orkestras. Jis yra ne tik aktorius, bet ir režisierius, fotografas, dailininkas ir dar mažiausiai žinomas faktas yra tas, kad jis yra būgnininkas. Kalbant apie šią parodą, didžiausią įspūdį daro persipynimas tarp kino ir fotografijos. Juozas visada fotografuoja. Čia yra viena fotografija iš filmo „Sadūto tūto“ su Egle Gabrėnaite. Tame filme personažas, kurį vaidina Juozas, fotografuoja su savo fotoaparatu būtent ją. Tačiau nuotraukoje užfiksuotas kadras yra pertraukėlės tarp dublių metu. Ir tai yra labai geras pavyzdys, kokia yra fotografijos vieta Juozo filmuose ir gyvenime. Kai kurie žmonės jau yra išėję, bet jie užfiksuoti Juozo fotografijose. Dėl to ši paroda tampa dar vertingesnė“, – pasakojo filosofas Nerijus Milerius.

Autoriaus darbus analizavęs Šiaulių kino meno klubo vadovas Viktoras Gundajevas pasakojo į Juozo Budraičio kūryba bandęs pažvelgti kino žiūrovo akimis. „Veikiausiai daugelis įsivaizduoja, kad atėję į parodą išvys daug kino aktorių ir kino aikštelės vaizdų. Tačiau užsukę čia su tokiu lūkesčiu žiūrovai galėtų nustebti, nes filmavimo rakandų kažkokių jie neranda. Nuotraukose užfiksuoti kone visi žymiausia ano meto aktoriai, bet čia juos žiūrovas randa kitokius. Kitoks yra santykis su fotografuojamais personažais ir ta filmavimo aikštelė, kinas nebėra toks svarbus žodis. Tačiau pavadinimas – MANO KINAS – yra labai tinkamas. Tai yra Juozo Budraičio kinas.

„Didžiulė padėka ir pagarba autoriui, kad atvyko į Šiaulius, kad yra čia ir pristato savo fotografiją, kuri yra neatsiejama nuo jo, kaip aktoriaus, gyvenimo. Išjaustos scenos, įvairūs žmonės, aktoriai ir neišmatuojamas talentas. Kaip aš sakau, tikras menininkas „geria“ gyvenimą ir bando jį dar sau užlaikyti. Dėkojame už galimybę mums visiems tai pamatyti“, – sakė parodoje viešėjusi Šiaulių miesto savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Daina Kinčinaitienė.

Juozo Budraičio paroda MANO KINAS „Laiptų galerijoje“ bus eksponuojama iki vasario 22 dienos.

© Darius Ančerevičius

© Darius Ančerevičius

© Darius Ančerevičius

© Darius Ančerevičius

© Darius Ančerevičius