Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Loreta Soščekienė ir Saulius Džiautas. Mariaus Morkevičiaus ir Josvydo Elinsko (ELTA) nuotr. (ELTA) nuotr.
Gytis PankūnasŠaltinis: ELTA.LT
Praėjusią savaitę Vyriausybė pritarė naujų minėtų institucijų vadovų kandidatūroms. Policijai pradeda vadovauti ilgametis jos pareigūnas Arūnas Paulauskas, ligšiolinis policijos generalinis komisaras Renatas Požėla užims PAGD direktoriaus postą, o buvęs policijos antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ vadas Viktoras Grabauskas tampa VST vadovu.
„Pasjansas generolais“ kelia daug nerimo
Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacijos (LTPF) pirmininkė Loreta Soščekienė teigia, kad keisti tarnybų vadus, kuomet prasideda diskusijos dėl kitų metų teisėsaugos institucijų biudžetų, nėra pats tinkamiausias laikas. Dėl to, anot jos, tokie pokyčiai kelia nerimą ir pareigūnų bendruomenei.
„Tuo pačiu metu keičiami trijų tarnybų vadovai, kurie turėtų ne „kojas apšilti“, o ginti institucijų biudžetus, tiesiogiai lemsiančius pareigūnų gerovę.
Liūdnas palyginimas – minimalus uždarbis didės apie 12 proc., o pareigūnų atlyginimai – apie 6 proc. Taip eilinių pareigūnų atlyginimas vis labiau artėja prie minimalaus atlygio, kuris Lietuvoje gali būti mokamas tik už nekvalifikuotą darbą. Todėl „pasjansas generolais“ kelia tiek daug nerimo“, – LTPF pranešime cituojama L. Soščekienė.
Anot pareigūnų atstovės, sunku pasakyti, kaip seksis naujiems tarnybų vadovams, tačiau, L. Soščekienės įsitikinimu, aišku, kad jiems, tik pradėjusiems pareigas, bus sunku derybose su politikais dėl institucijų finansavimo.
„Ką bekalbėtų VRM (Vidaus reikalų ministerijos – ELTA) vadovai, pareigūnams tokie pokyčiai reiškia viena – gerai nebus. Nes nebus, kas nuoširdžiai, o ne formaliai rūpinsis policininkų ir ugniagesių biudžetais. Kaip keisis tarnybos pasikeitus generolams, kalbėti dar anksti, tačiau vienas rodiklis yra – iki šiol ugniagesių srityje buvo mažiausiai problemų, lyginant su kitomis VRM tarnybomis. Taip, jų buvo, ir ne vieną jų teko spręsti profsąjungoms. Bet jos spręsdavosi kur kas efektyviau nei kitose tarnybose“, – dėsto L. Soščekienė.
Jos teigimu, šiuo metu situacija, vertinant statutinių pareigūnų algas, yra bloga, nes, nepaisant valdžios pareiškimų apie augančius atlyginimus, daliai pareigūnų jie „į rankas“ augo tik keliasdešimčia eurų.
Anot LTPF, su tokiais ir kitais iššūkiais teks susidurti naujiems teisėsaugos institucijų vadovams.
Pareigūnų atstovas užsimena apie iššūkius V. Grabauskui ir R. Požėlai
Eltos kalbintas Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo (NPPSS) pirmininkas Saulius Džiautas teigė pritariantis LTPF vadovei L. Soščekienei, kad naujiems teisėsaugos institucijų vadams reikėtų kuo greičiau imtis svarbiausių darbų, kurių pirmasis – mėginimas sutarti dėl didesnių tarnybų biudžetų.
„Kad jiems (naujiems teisėsaugos institucijų vadovams – ELTA) reikės to apšilimo laikotarpio, tai yra aišku. Aišku, teisi yra L. Soščekienė, sakydama, kad nėra laiko apšilimui, o reikia dirbti“, – dėstė S. Džiautas.
NPPSS vadovo įsitikinimu, policijos sistemai pradėjusiam vadovauti A. Paulauskui didelių keblumų darbe kilti neturėtų. Tuo metu prie VST vairo sėdęs V. Grabauskas ir PAGD ėmęs vadovauti buvęs policijos generalinis komisaras R. Požėla, S. Džiauto manymu, gali susidurti su iššūkiais, mat iki tol jie tokio darbo nėra dirbę.
„A. Paulauskas buvo policininkas, generalinio komisaro pavaduotojas, tai ir liko sistemoje. Jis savo vietoje, kaip žuvis vandenyje. Taigi, manau, kad pasikeitimų policijoje su nauju vadovu bus, bet jie bus produktyvūs, reikalingi.
O V. Grabauskui ir R. Požėlai bus iššūkių susipažinti su sistema, pabūti tuo ugniagesiu, pabūti paprastu Viešojo saugumo tarnybos darbuotoju, tą padaryti bus sudėtinga. Aišku, tam yra profesinės sąjungos, kurios padės vadovams“, – svarstė NPPSS pirmininkas.
S. Džiautas svarstė, kad šiuo atveju PAGD pradėjus vadovauti R. Požėlai, anksčiau inicijuoti pokyčiai sistemoje gali kiek sulėtėti, mat naujas vadovas turės perprasti savo darbą.
„Valdžia keičia žmogų ir nežinia, kas bus iš generolo po kurio laiko. Norėtųsi, kad vyktų bendravimas su bendruomene, kuri padėtų įstatyti į vėžes traukinį, nes traukinys įsivažiavo, o dabar truputį sustojimas toks gavosi. Nėra kada stovėti, nes jau svarstomi įstaigų biudžetai“, – kalbėjo pareigūnų atstovas.
NPPSS vadovas, kalbėdamas apie naujų teisėsaugos vadų paskyrimus, tikino, kad į šias pareigas galėjo būti paskirti ir tarnybų vadų pavaduotojai, tačiau, kaip akcentavo S. Džiautas, tai yra politiniai sprendimai.
„Tai buvo politiniai sprendimai. Galėjo tapti vadovais kažkas iš vadovų pavaduotojų, tikrai buvo to vertų ir iš PAGD vadovo pavaduotojų, ir iš Policijos departamento vadovo pavaduotojų“, – komentavo pašnekovas.