Aktualu![]() | Gyvenimas![]() | Pramogos![]() | + Projektai![]() | Specialiosios rubrikos![]() |
|
|
Vilnius![]() | Kaunas![]() | Klaipėda![]() | Šiauliai![]() | Panevėžys![]() | Marijampolė![]() | Telšiai![]() | Alytus![]() | Tauragė![]() | Utena![]() |
Bendruomenės pareigūnų grupės tyrėjas Romas Stašauskis įspėjo, kad į žmonių butus beldžiasi tik neuniformuoti pareigūnai-sukčiai. Vilkinčių uniformomis Šiauliuose nepasitaikė. Tokie sukčiai dažniausiai pasivadina kriminalinės policijos atstovais.
Oksana LaurutytėŠaltinis: Etaplius.LT
Sukčiai gyvavo, gyvuoja ir gyvuos
Dar praeitų metų gruodį šalies pareigūnai įspėjo gyventojus, kad plinta toks sukčiavimo būdas: sukčiai sukūrė į esveikata.lt panašią svetainę ir savinasi pinigus. Pasak R. Stašauskio, jau antras mėnuo tokių įvykių nefiksuojama, vadinasi, policija dirbo aktyviai, visas nuorodas užblokavo.
„Bet atsirado kita bėda. Sukčiai pamatė, kad valstybinių įstaigų nuorodos labai gerai žmonėms „sueina“, buvo paleidę fiktyvų „Sodros“ puslapį. Pareigūnai greitai tuos puslapius blokuoja, jie plačiai neišplinta. Todėl dabar sukčiai grįžo prie seno gero būdo: vėl pradėjo į pagyvenusių ir jaunų žmonių būstus belstis netikri pareigūnai“, – įspėjo jis.
Parodęs klausytojams, kaip atrodo pareigūno ženklelis, R. Stašauskis įspėjo, kad į žmonių butus beldžiasi tik neuniformuoti pareigūnai-sukčiai. Vilkinčių uniformomis Šiauliuose nepasitaikė. Tokie sukčiai dažniausiai pasivadina kriminalinės policijos atstovais.
„Reikia kreipti dėmesį ir į ženklelį, ir į pažymėjimą. Visada pareigūnai turi pažymėjimą ir vilki uniformą. Ženklelį nešiojasi ne visada“, – sakė R. Stašauskis ir mokė senjorus, kad pareigūnas turi tiek ilgai laikyti rankoje pažymėjimą, kiek žmogui reikia laiko atidžiai įsižiūrėti į nuotrauką. Sukčius tikrai nevilkės uniformos, todėl būtina įsižiūrėti ir įsitikinti, kad veidas pažymėjimo nuotraukoje sutampa su atėjusiojo veidu.
„Greitai parodo pažymėjimą ir reikalauja parodyti pinigus. Jokių! Turi būti žalios spalvos vairuotojo pažymėjimo dydžio kortelė, ir jūs turite įsitikinti, kad tai pažymėjimas su atėjusiojo veidu“, – mokė jis ir papasakojo, kad pusantrų metų pats važinėjo pas asmenis, kuriuos reikėjo sodinti į kalėjimą, nevilkėdamas uniformos. Per pusantrų metų tik vienas žmogus paprašė pažymėjimo.
„Tik vienas žmogus. O jų buvo šimtai. Štai kaip žmonės pasitiki tais, kurie prisistato pareigūnais, turi segtuvą ir nutaiso rimtą veidą“, – pastebėjo jis.
Todėl R. Stašauskis dar kartą pakartojo: paskambino žmogus į duris, prisistatė pareigūnu – būtina reikalauti pažymėjimo ir ženklelio. „Nebijokite prašyti pažymėjimo, pareigūnas privalo parodyti. Jei nerodo, atsisveikinate. Ir jei yra galimybė, skambinkite 112. Pranešti, kad atėjo toks ir toks žmogus, prisistatė policininku ir paklausti, ar tikrai ten pareigūnas. Policija tikrai sureaguos, nes sukčiai – labai skaudi tema. Sukčiai visada gyvavo, gyvuoja ir gyvuos“, – sakė R. Stašauskis.
Jis pabrėžė, kad policijos pareigūnai, ugniagesiai, pasieniečiai, karo policija, mokesčių inspektoriai, jei pas juos ateinate, gali reikalauti tik jūsų dokumento, kad įsitikintų, jog bendrauja su reikiamu žmogumi. Daugiau iš jūsų reikalauti, pavyzdžiui, parodyti pinigus, piniginę, kišenes, rankinę, įsileisti į namus, – negali.
„Jei pareigūnas atvyksta pagal iškvietimą, pavyzdžiui, dėl triukšmo jūsų namuose, be žmogaus leidimo į patalpas negali patekti. O įsileistas netikrins nei pinigų, nei jūsų turto, nei kišenių. Tai pagal įstatymą draudžiama“, – aiškino tyrėjas.
Į jūsų namus pareigūnai gali įeiti tada, kai turi žinių, jog juose slapstosi paieškomas žmogus, vykdomas nusikaltimas prieš asmenį, reikia suteikti pagalbą nukentėjusiajam, esančiam tose patalpose, ir stichinės nelaimės atveju.
Pasigedus kaimyno ar jam ilgai neišėjus iš namų, reikia skambinti 112. Pareigūnai pirma ieškos artimųjų, kurie duris atrakins. O jei niekas jų neatrakina, pareigūnai durų nelaužia. Būna kviečiami ugniagesiai gelbėtojai, kurie į butą patenka atidarę plastikinius langus.
Sukčių padaugėja bangomis
Pareigūnas akcentavo, kad sukčiavimo atvejų padaugėja bangomis – kai iš įkalinimo vietų paleidžiami nuteistieji, kai suteikiamos amnestijos: „Jie darbo neturi ar nenori dirbti, todėl pagal senas pažintis susimeta į grupeles ir vyresnio amžiaus žmones apgaudinėja, prisistatinėdami pareigūnais.“
Jei sukčius pamato, kad asmuo gyvena vienas, dažniausiai prašo parodyti pinigus. Jis argumentuoja, kad yra daug padirbtų eurų, todėl reikia juos patikrinti.
„Kai tik žmogus juos pateikia, tų pinigų ir nebėra. Sukčiai net gali grąžinti pinigus, bet jūs net nesuprasite, kad dalį pavogė. Sugalvosite perskaičiuoti ir pamatysite, kad trūksta“, – aiškino jis, pabrėždamas niekada atėjūnu nepasitikėti. Nebūtinai tuo, kuris prisistato policijos pareigūnu. Dažnai sukčiai prisistato „Sodros“ ar Valstybinės mokesčių inspekcijos darbuotojais. Jų taip pat reikia prašyti pažymėjimų.
Perima sąskaitas programėlėmis
R. Stašauskis sako neseniai pats tris dienas, smalsumo vedinas, susirašinėjęs žinutėmis su sukčiais. Pirma „Messenger“ programėlėje, vėliau, jų prašomas, – „Telegram“ kanale. Norėdamas perprasti sukčiavimo sistemą, net įvykdė kai kurias sukčių – neva „Google“ personalo tarnybos atstovų – užduotis – vertino įmonių svetaines.
Veiklai tapus rizikinga, liovėsi, bet dabar gali pasidalyti išvada: finansiniai sukčiai, kad prisiviliotų lengvatikių, net pradžioje į jų sąskaitas perveda nedideles pinigų sumas. Jie žada, kad žmogus per dieną galės uždirbti nuo 80 iki 500 Eur.
Vėliau jie patys specialiomis išmaniųjų telefonų programėlėmis perima valdyti jūsų susikurtas sąskaitas. Jas ima naudoti pinigų pervedimams iš kitų apgaudinėjamų lengvatikių.
„Pavyzdžiui, prisijungus prie fiktyvios esveikata.lt svetainės ir suvedus prisijungimo duomenis, jie iš jūsų sąskaitos pavagia pinigų. Šie pinigai ne kažkur dingsta, o būna pervedami į kitose šalyse esančias sąskaitas, sukurtas kitų apgautųjų vardais bet kurioje pasaulio šalyje“, – patirtimi dalijosi pareigūnas.
R. Stašauskis akcentavo, kad elektroninė erdvė yra stebima visų šalių pareigūnų. „Jei į jūsų sąskaitą bus pervesti pinigai, gauti nusikaltėlių už prekybą narkotikais, žmonėmis, terorizmą, pas jus tikrai atvažiuos policininkai. Ir ne iš Šiaulių. Atvažiuos iš Vilniaus, iš Policijos departamento. Laikas, nervai, pinigai“, – komentavo pareigūnas, ragindamas, vos tik supratus, kad esate įvelti į sukčiavimo schemą, kreiptis į policiją, rašyti pareiškimą. Pareigūnai paskyrą ras, sąskaitą užblokuos ir problemos baigsis.
Skambinančiųjų geriau nepykdyti
Sukčiavimo būdų yra įvairių: žmonėms siunčiami elektroniniai laiškai, žinutės, kuriami netikri feisbuko profiliai ar jie pasisavinami, kuriamos fiktyvios svetainės, prašoma paspausti nuorodas, suvesti savo banko sąskaitų PIN1 ir PIN2 kodus. Taip pat perkant ir parduodant daiktus būna atsiunčiamos netikros nuorodos, kurias paspaudus prašoma suvesti banko prisijungimo duomenis, atvažiuoja netikri kurjeriai ir pan. Kurjerių tarnybų-sukčių nuorodos internete būna kone identiškos realioms, todėl visada, prieš vedant banko prisijungimo kodus, reikia būti įtariam ir labai atidžiam.
„Jei gudrių būtų daugiau, sukčiai neturėtų ką veikti. Bet, deja, jie nesnaudžia, mokosi iš savo klaidų. Be to, yra labai geri psichologai, moka žmonėmis manipuliuoti. Net ir policijos pareigūnai yra „pasimovę“, – sakė R. Stašauskis.
Tyrėjas pataria, sulaukus skambučių iš rusakalbių, prisistatančių banko darbuotojais ar kitais specialistais, jų geriau nepykdyti. Sukčiai specialia programėle gali padaryti, kad jūsų telefonas skambės be perstojo kelias paras ar net mėnesį. Geriau apsimesti, kad nemoki kalbėti rusiškai.
Kokių sukčiavimų sulauksime ateityje? R. Stašauskis sako manantis, kad bus sukčiaujama, pasitelkiant dirbtinį intelektą (DI). Skambins asmuo, telefone rodys pažįstamo žmogaus numerį, bet skambins ne jis: numeris bus pakeičiamas naudojant specialią programėlę. Arba bus telefonu kalbama pažįstamo ar giminaičio balsu, prašoma finansinės pagalbos. DI žmogaus balsą, kalbėjimo manierą gali atkurti vos iš kelių išgirstų žodžių. DI taip pat gali sukurti įvairių filmukų, kuriuose asmenys tikri, bet jų atliekami veiksmai – ne.