PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kriminalai2020 m. Gegužės 3 d. 15:35

Pareigūnas įkliuvo surengus egzekuciją suimtajam: piktinosi net prokurorai

Šiauliai

Gretos Skaraitienės nuotr.

Reporteris MargaritaŠaltinis: Etaplius.lt


128602

Telšių apskrities VPK mažiausiai 12 metų dirbęs Aurimas Urbonas turėjo gėdingai palikti darbovietę, kai paaiškėjo, kad suimtam vyrui pareigūnas surengė egzekuciją – be pagrindo sumušė už tai, kad šis, blogai jausdamasis, nenorėjo palikti kameros. Už tai A. Urbonui teko aiškintis teisme, o paskirta bausmė prokurorams pasirodė net per švelni.

A. Urbonas teisme turėjo aiškintis dėl 2018 m. birželio 24 d. Mažeikių areštinėje nutikusio įvykio. Joninių rytą vyriausiuoju postiniu dirbęs pareigūnas be jokios priežasties panaudojo smurtą prieš suimtą vyrą – pastarasis, sulaikytas dėl galimo nusikaltimo, dėl blogos sveikatos atsisakė išeiti iš kameros ir vykti pas tyrėją, todėl A. Urbonas įėjo į kamerą, čiupo gulintį suimtąjį, parsivertė, sudavė ne mažiau kaip 8 smūgius ranka, o tuomet bent penkis kartus spyrė gulinčiam vyrui į pilvą ir nugarą.

„Veikdamas priešingai tarnybos interesams, viršijo savo įgaliojimus ir taip padarė V. M. didelę fizinę bei moralinę žalą, sumenkino valstybės teisėsaugos institucijos – Lietuvos policijos – prestižą bei pasitikėjimą ja, diskreditavo policijos pareigūno vardą ir taip padarė didelę neturtinę žalą Lietuvos Respublikos valstybei“, – taip A. Urbono veiksmus apibūdino teismas ir prokurorai.

Pačiam suimtajam dėl sumušimų buvo nežymiai sutrikdyta sveikata – sumuštas dešinės akies obuolys, sumušta krūtinė.

Praėjusių metų lapkričio pabaigoje Telšių apylinkės teismo Mažeikių rūmuose A. Urbonas buvo nuteistas dėl piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi, jam skirta 5 tūkst. eurų bauda, taip pat paskirta baudžiamojo poveikio priemonė – viešųjų teisių atėmimas, apibrėžiamas kaip „teisės būti išrinktam ar paskirtam į valstybės ar savivaldybių institucijų ir įstaigų, įmonių ar nevalstybinių organizacijų renkamas ar skiriamas pareigas atėmimas“ 3 metams.

Tačiau toks nuosprendis kaltinimą palaikiusiems prokurorams pasirodė pernelyg lengvas – Šiaulių apygardos prokuratūros atstovai kreipėsi į Šiaulių apygardos teismą su apeliaciniu skundu, prašydami A. Urbonui skirti griežtesnę bausmę. Anot prokurorų, prieš suimtąjį smurtavusiam pareigūnui turėjo būti skirta ne 5 tūkst. eurų, bet dvigubai didesnė – 10 tūkst. eurų – bauda, taip pat teismas A. Urbonui turėjo ne uždrausti dalyvauti rinkimuose ar naudotis kitomis viešosiomis teisėmis, bet apskritai uždrausti trejus metus dirbti valstybės tarnyboje.

Skundą pateikusi prokuratūra nurodė, kad A. Urbonas nusikaltimą padarė piktnaudžiaudamas savo, kaip pareigūno ir valstybės tarnautojo, pareigomis, todėl nepateisino jam parodyto pasitikėjimo.

Tačiau Šiaulių apygardos pareigūnai prokurorų skundą patenkino tik iš dalies – anot teisėjų kolegijos, A. Urbonas prieš tai net 12 metų dirbo teisėsaugoje, o kilus skandalui turėjo palikti darbovietę ir bylos metu buvo registruotas Užimtumo tarnyboje. Tai, kad neturi pastovaus pajamų šaltinio, teisėjų vertinimu, yra priežastis nedidinti A. Urbonui paskirtos baudos – kitu atveju vyrui gali būti per sunku ją susimokėti.

Tačiau teisėjai Boleslovas Kalainis, Virginija Žindulienė ir Vidmantas Mylė pritarė prokurorų nuomonei, kad savo pareigomis piktnaudžiavusiam pareigūnui turėtų būti atimta teisė dirbti darbą, kurį jis diskreditavo, – teisėjai pakeitė žemesnės instancijos teismo sprendimą, taip užkirsdami kelią iš darbo ir taip pasitraukiusiam A. Urbonui mažiausiai trejus metus sugrįžti į teisėsaugą.

Alfa.lt

alfalt-logo-skaidrus.png