Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
BNS/Fotobankas nuotr.
Reporteris IngaŠaltinis: Etaplius.lt
Karas Ukrainoje sukrėtė ne vieną pasaulio šalį, tačiau Lietuva, panašu, itin jautriai sureagavo į šalia vykdomą smurtą. Buvo suskubta rinkti įvairią paramą – rūbais, vaistais ar amunicija. Vėliau Lietuvoje pasirodžius pirmiesiems nuo karo bėgantiems žmonėms, gyventojai ir vėl parodė svetingumą ir vienybę. Tačiau parama ir dovanos ukrainos žmonėms kartais prasilenkia su sveiku protu, o naudos iš jų – maža. Pabėgėlių gerove besirūpinančios organizacijos dar kartą primena, kokios pagalbos reikia bei kur kreiptis, kad jūsų gerumas atneštų realią naudą.
Dosnumas veržiasi per kraštus
Karo siaubą išgyvenančiai Ukrainai pagalba yra tiesiog būtina. Lietuva neabejotinai prisideda remdama neramumų krečiamą šalį: siunčia humanitarinę pagalbą, priima karo pabėgėlius bei prisideda ir kitokiomis priemonėmis.
Kiekvienas lietuvis, atrodo, trykšta noru padėti. Deja, pagalba kartais sukelia daugiau sumaišties, nei naudos. Pirmosiomis karo dienomis mūsų šalies gyventojai aktyviai rinko paramą rūbais, batais, vaistais ir būtinomis prekėmis. Entuziazmas buvo toks didelis, kad vos po pirmos dienos paramos rinkimą teko stabdyti, o fūros pilnos daiktų vos spėjo reisuoti Lietuva–Lenkija.
Kiek vėliau lietuviai pradėjo siūlyti apgyvendinimo paslaugas nuo karo bėgantiems ukrainiečiams. Šeimos pasitiktos išskėstomis rankomis – joms skirti namai, butai, sodybos, viešbučiai, bendruomenės centrai ir panašiai. Vis dažniau pavienės įmonės, verslai, gyventojų bendruomenės pradėjo rinkti pačią įvairiausią paramą. Čia ir prasidėjo chaosas. Teko girdėti apie butuose apgyvendintoms ukrainiečių šeimoms įteiktą brangų batutą, kelioms pavieniems šeimoms organizuojamas įvairias pramogines ekskursijas, dar kitiems – perkamos SPA paslaugos ir panašiai. Tačiau, ar tikrai nuo karo pabėgus ir palikus savo įprastą gyvenimą bei atsidūrus svetimoje šalyje, kurios kalbos nemoki, svarbiausia ekskursijos ir pramogos?
Ukrainos moterys prašo darbo. Bet kokio, kad tik atsistoti ant kojų, kad tik nebepriklausyti nuo kitų malonės. O joms siūlomas batutas? SPA?
Panašu, kad lietuviai su savo svetingumu nebeišmano kaip ir besielgti. O pabėgėliai mandagiai priima viską, tačiau jų akys išduoda baimę dėl ateities bei didelį norą pabūti ramiai.
Kokios pagalbos iš tiesų reikia?
Ukrainos pabėgėliams iš tiesų labai reikalinga įvairi pagalba. Tačiau labai svarbu žinoti, kur ir kaip ją suteikti. Lietuvos Raudonasis Kryžius, kuris rūpinasi humanitarine pagalba, primena, ką galima padaryti bei kaip prisidėti, kad ta pagalba būtų tikrai vertinama ir reikalinga:
Sekti Lietuvos Raudonojo Kryžiaus socialinius tinklus, kuriuose skelbiama, kokios pagalbos konkrečiu atveju trūksta, skelbiami reikiamų daiktų sąrašai;
Paramą skirti oficialioms organizacijoms;
Nepasitikėti socialinių tinklų grupėmis, stebėti informaciją ir Vyriausybės puslapiuose.
Lietuvos Raudonojo Kryžiaus atstovė Luka Lesauskaitė rekomenduoja įvairiems verslams, bendruomenėms ir pavieniams gyventojams gerai pasidomėti, kokių konkrečių daiktų ar paslaugų trūksta pabėgėliams.
„Noriu pabrėžti, kad labai svarbu šiuo laikotarpiu „neperdegti“ su pagalbos teikimu. Mes nežinome, kiek laiko truks visa ši krizė, į Lietuvą dar atvyks nemažai pabėgėlių, todėl pagalbos reikės dar ilgą laiką. Nesinorėtų, kad žmonės dabar aktyviai padėtų, o vėliau išsisemtų ir nuspręstų, kad daugiau neprisidės. Tęstinumas šioje situacijoje irgi labai svarbu. Galbūt, jei visko pakanka, galima palaukti ir paramą suteikti vėliau“, – pasakojo L. Lesauskaitė.
Šiuo metu paramą ukrainiečiams koordinuoja kelios didelio masto organizacijos: „Maisto bankas“, Lietuvos Raudonasis Kryžius, „Gelbėkit vaikus“, „Stiprūs kartu“, „Caritas“. Šių organizacijų socialiniuose tinkluose galima rasti pakankamai informacijos apie tai, kuo galite prisidėti padedant atvykstantiems pabėgėliams.