PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2024 m. Liepos 21 d. 12:00

Paprastos taisyklės, kaip vasarą išvengti žliaugiančio prakaito sukeltų nepatogumų

Lietuva

Freepik.com nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Pranešimas spaudai


306838

Vasara gali reikšti ne tik atostogas, saulę ir maudynes, bet ir stresą, kad pateksite į nepatogią padėtį dėl tamsių prakaito dėmių pažastyse, nemalonaus jo kvapo ar prireikus svečiuose nusiauti batus. Nors prakaitavimas yra absoliučiai normalus reiškinys, gausesnis prakaito išsiskyrimas gali rimtai paveikti jūsų kasdienį gyvenimą ir sukelti nemalonių išgyvenimų.

Prakaitavimas – tai ženklas, kad jūsų kūnas vėsinasi. Prakaituoti normalu, o kai kūno temperatūra pakyla, pavyzdžiui, sportuojant, tai netgi sveika. Kai organizmas sušyla, prakaitas, kurį sudaro daugiausia vanduo su druskomis ir įvairiais medžiagų apykaitos produktais, per prakaito liaukas pasišalina iš organizmo. Prakaitavimą gali paskatinti karštas oras, intensyvus fizinis krūvis, hormonų svyravimai ir stresas. Tačiau apie 3 proc. suaugusiųjų prakaituoja gausiau nei įprasta. Tokia būklė, kuriai būdingas patologiškai padidėjęs prakaitavimas, kai išsiskiriantis prakaitas viršija kiekį, reikalingą kūno temperatūrai palaikyti, vadinama hiperhidroze. Gausus prakaitavimas ne tik gali išplauti iš organizmo reikalingas medžiagas, bet ir pabloginti gyvenimo kokybę, psichologinę būseną, trikdyti socialinius ryšius.

Patarimai, kaip sumažinti prakaitavimą

Venkite maisto ir gėrimų, kurie sukelia prakaitavimą – tai kofeinas, alkoholis, česnakai, riebus, aštrus ir sūrus maistas, taip pat pusfabrikačiai. Pavalgius aštraus maisto kūnas stengiasi greičiau atsivėsinti, taip išskirdamas daugiau prakaito, nuo sūrių produktų organizmas verčiamas kuo greičiau pašalinti skysčių perteklių. Valgant riebiai, taip pat vartojant alkoholį virškinimas sulėtėja, todėl organizmas intensyviau dirba ir išskiria daugiau prakaito.

Įprastą dezodarantą keiskite antiperspirantu. Šiuos du produktų tipus būtina skirti, nes jie atlieka skirtingas funkcijas. Dezodorantas yra kovos prieš blogą kvapą priemonė. Jis naikina bakterijas, kurios odos paviršiuje dauginasi, kaupiasi ir ilgainiui ima skleisti blogą kvapą. Naudodami dezodorantą mes ir toliau prakaituojame, bet nuo mūsų nesklinda blogas kvapas. Antiperspirantas yra priemonė, kuri sumažina arba visiškai stabdo prakaitavimą. Naudodami antiperspirantą mes neprakaituojame, nes prakaitas lieka „užrakintas“ mūsų viduje dėl antiperspiranto suformuoto laikino kamščio. Nesijaudinkite, šis kamštis natūraliai pašalinamas per kelias dienas kartu su natūraliai kasdien nusisluoksniuojančia oda. Antiperspirantus naudoti paprasta ir patogu, jie užtikrina apsaugą nuo prakaitavimo net iki 5 dienų. Be to, yra bekvapiai ir pasižymi odą tausojančiomis savybėmis. Dėl aktyvios odos priežiūros sistemos odos sudirgimo tikimybė yra itin maža.

Kasdien prauskitės po dušu naudodami antibakterinį muilą.

Dėvėkite drabužius iš natūralių audinių – medvilnės, lino, venkite aptemptų, sintetinių rūbų. Jei diskomfortą jaučiate dėl smarkiai prakaituojančių pėdų, avėkite atviresnius batus, sportui rinkitės orui pralaidžią, tinklinę sportinę avalynę, drėgmę sugeriančias kojines.

Gerkite vandens. Pakankamas jo kiekis atvėsins jūsų organizmą ir prakaituosite mažiau.

Nebūkite karštyje. Jei esate patalpoje be kondicionieriaus, pasistatykite elektrinį ventiliatorių. Užtraukite užuolaidas arba žaliuzes nuo tiesioginės saulės. Išsimaudykite po vėsiu dušu. Būdami lauke laikykitės pavėsio, užsukite į viešas erdves, kur įrengtas kondicionierius, pavyzdžiui, biblioteką ar prekybos centrą. Jei esate gamtoje, šalia vandens telkinio, išsimaudykite.

Problemų gali kilti ir dėl gausaus delnų bei pėdų prakaitavimo, kai norėdami pasisveikinti nepatogiai jaučiamės tiesdami prakaituotą delną ar lankydamiesi svečiuose nusiaudami prakaito primirkusius batus. Jei jus vargina ši problema, gali pagelbėti rankų ir pėdų losjonas-antiperspirantas – viena veiksmingiausių priemonių nuo pėdų ir delnų prakaitavimo.