Aktualu![]() | Gyvenimas![]() | Pramogos![]() | + Projektai![]() | Specialiosios rubrikos![]() |
|
|
Vilnius![]() | Kaunas![]() | Klaipėda![]() | Šiauliai![]() | Panevėžys![]() | Marijampolė![]() | Telšiai![]() | Alytus![]() | Tauragė![]() | Utena![]() |
Tibeto dvasinis lyderis Dalai Lama / SCANPIX
Marius JakštasŠaltinis: ELTA
Raudonai apsirengusių vienuolių giesmės skambėjo iš Himalajų kalnų viršūnėse esančių miškingų šventyklų Indijoje, kur Dalai Lama gyvena nuo tada, kai jis ir tūkstančiai kitų tibetiečių pabėgo nuo Kinijos kariuomenės, 1959 m. numalšinusios sukilimą sostinėje Lasoje.
„Aš esu paprastas budistų vienuolis, gimtadienių paprastai nešvenčiu“, – sakė Dalai Lama savo kalboje, dėkodamas susirinkusiems švęsti kartu su, išnaudojant tai kaip progą „ugdyti ramybę ir atjautą“.
Apsirengęs tradiciniais drabužiais ir geltonu apsiaustu, prieš maldų pradžią vaikščiodamas su dviejų vienuolių pagalba ir šypsodamasis tūkstančiams pasekėjų savo žymiąja šypsena, Dalai Lama stebėjo dramatišką šokių trupes su cimbolais pasirodymą.
Nobelio taikos premijos laureatą vienuolį, kuris visą gyvenimą vadovavo kampanijai už didesnę autonomiją Tibetui, Pekinas smerkia kaip maištininką ir separatistą.
Tačiau vykstant šventei tibetiečiai tremtyje nerimauja, kad Kinija pati paskelbs jo įpėdinį, siekdama sustiprinti kontrolę užgrobtoje Tibeto teritorijoje.
Tai didina tikimybę, kad atsiras konkurentų užimti šį postą: vienas – save ateistiniu paskelbusio Pekino, kitas – Dalai Lamos biuro, įsikūrusio kaimyninėje Indijoje, Kinijos regioninėje konkurentėje.
Ragino ugdyti gerą širdį
Sekmadienio šventės yra ilgalaikių maldų už pasekėjų laiko 14-ąja Dalai Lamos reinkarnacija laikomą Tenziną Gyatso kulminacija. Jo moralinė lyderystė ir savitas humoras padarė jį vienu populiariausių religinių lyderių pasaulyje.
„Nors svarbu dirbti materialinės gerovės labui, tačiau būtina sutelkti dėmesį į dvasinės ramybės siekį, ugdant gerą širdį ir rodant atjautą ne tik artimiesiems, bet ir visiems. Tai jums padės prisidėti prie geresnio pasaulio kūrimo“, – sakė Dalai Lama.
Šventės metu jis taip pat paskelbė svarbų pranešimą, kad, gavusi daugybę palaikymo žinučių iš savo tautiečių Tibete ir tremtyje, dvasinė institucija tęs veiklą ir po jo mirties.
Jis teigė sulaukęs tokių prašymų iš pasekėjų iš viso Himalajų regiono, Mongolijos ir kai kurių Rusijos bei Kinijos vietovių.
Iš pažiūros ezoteriniai reinkarnacijos klausimai turi realių politinių pasekmių, nes tibetiečiai bijo, kad 14-ojo Dalai Lamos mirtis bus didelis smūgis jo didesnės Himalajų regiono autonomijos siekiui.
Dalai Lama pabrėžė, kad jo biuras Indijoje „vienintelis“ parinksiąs jo įpėdinį, o Kinija netruko griežtai atšauti, kad reinkarnacija „turi būti patvirtinta centrinės vyriausybės“ Pekine.
Kinija pareiškė, kad įpėdinis bus išrinktas „traukiant burtus iš auksinės urnos“, trečiadienį žurnalistams sakė šalies užsienio reikalų ministerijos atstovė Mao Ning.
Ši urna yra Pekino žinioje. Dalai Lama įspėjo, kad, jei ji bus naudojama nesąžiningai, urna neteksianti „bet kokių dvasinių savybių“.
Sulaukė sveikinimų iš Indijos, Taivano, JAV
Gimtadienio proga Dalai Lamą pasveikino Indijos ministras pirmininkas.
„Aš prisijungiu prie 1,4 milijardo indų, norėdamas išreikšti nuoširdžiausius linkėjimus Jo Šventenybei Dalai Lamai 90-ojo gimtadienio proga. Jis yra neblėstantis meilės, atjautos, kantrybės ir moralinės drausmės simbolis“, – pažymėjo Narendra Modi savo sveikinime, perskaitytame per šventę Himalajų kalnų miestelyje Dharamšaloje, kuriame gyvena Dalai Lama.
Indijos ministro pirmininko entuziastingas palaikymas yra reikšmingas. Indija su Kinija aršiai konkuruoja dėl įtakos Pietų Azijoje, tačiau nuo 2020 m. pasienio konflikto siekia atkurti santykius.
Taivano prezidentas Lai Ching-te, vadovaujantis salai, kurią Kinija laiko savo teritorijos dalimi ir grasina užimti jėga, ceremonijoje perskaitytame sveikinime sakė, kad Dalai Lamos pavyzdys „rezonuoja su visais, kurie brangina laisvę, demokratiją ir pagarbą žmogaus teisėms“.
Indijoje vykusios šventės metu perskaitytame sveikinime JAV valstybės sekretorius Marco Rubio pareiškė, kad Vašingtonas yra „pasiryžęs skatinti pagarbą tibetiečių žmogaus teisėms ir pagrindinėms laisvėms“.
„Mes remiame pastangas išsaugoti tibetiečių savitą kalbinį, kultūrinį ir religinį paveldą, įskaitant jų teisę laisvai rinktis ir gerbti religinius lyderius be jokio kišimosi“, – pažymėjo M. Rubio.
Taip perduoti trijų buvusių JAV prezidentų sveikinimai.
„Tuo metu, kai matome, kaip susiskaldymo jėgos plėšo mūsų bendražmogiškumo audinį... Esu dėkingas už Jūsų nuolatines pastangas kurti geresnį, draugiškesnį pasaulį su daugiau atjautos“, – sakė Billas Clintonas.
„Pasaulis yra neramus, ir mums labiau nei bet kada reikia Jūsų gerumo, atjautos ir meilės dvasios“, – pažymėjo George'as W. Bushas.
Barackas Obama linkėjo „labai laimingo gimtadienio jauniausiam 90-mečiui, kokį pažįstu“.
„(Galiu tik nulenkti galvą prieš jus – ELTA) suvokęs, kad buvote pasaulinės arenos lyderis ilgiau nei aš gyvenu“, – rašė B. Obama savo žinutėje „brangiam draugui“.
„Jūs parodėte ištisoms kartoms, ką reiškia praktikuoti atjautą ir oriai ginti laisvę. Visai neblogai kaip žmogui, kuris save apibūdina kaip paprastą budistų vienuolį“, – pridūrė B. Obama.
ELTA primena, kad Kiniją į Tibetą įvedė kariuomenę 1950 m. ir teritoriją valdo iki šiol.