Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Pliušinis žaislas © www.needpix.com
Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt
Panevėžio apygardos teismui teko sunki užduotis išnagrinėti itin dramatišką bylą – iš didelių problemų turinčios šeimos kilęs vaikas panaudojo seksualinį smurtą prieš jaunesnį savo brolį. Nors už tokius nusikaltimus įprastai skiriamos itin griežtos bausmės, šįkart buvo atsižvelgta į sunkią nusikaltėlio padėtį ir palikta galimybė paaugliui reabilituotis.
Panevėžio apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjas Valdas Meidus jau įsiteisėjusiu nuosprendžiu išnagrinėjo bylą dėl mažamečio seksualinio prievartavimo ir nežymaus sveikatos sutrikdymo. Kadangi byla nagrinėta neviešai, o tiek nuteistasis, tiek nukentėjusysis – nepilnamečiai ir broliai, jų duomenys nebus atskleidžiami.
Bylos duomenimis, sunkus nusikaltimas prieš brolį buvo įvykdytas 2017 m. vasarą vienuose Panevėžio regione esančiuose globos namuose. Kadangi nukentėjęs vaikas prabilti apie patirtą skriaudą ryžosi tik po kurio laiko, tiksli nusikaltimo padarymo data nėra žinoma. Nustatyta, kad penkiolikmetis prieš jaunesnįjį brolį, kuriam tuo metu buvo 12 metų, panaudojo fizinį smurtą, įsitraukė į daugiabučio tualetą, numovė kelnes ir išprievartavo.
Abu vaikai buvo nuolatinio emocinio smurto namuose aukos, atsidūrusios globos namuose.
Bijojo prasitarti motinai
Seksualinę prievartą patyręs mažametis ilgą laiką bijojo apie tai prasitarti. Galiausiai tiesai iškilus į viešumą, vaikas tyrėjams papasakojo, kad vyresnysis brolis jį įsitempė į mergaičių tualetą, numovė kelnes ir bandė išprievartauti, sakė, kad jei kam papasakos apie tai, bus sumuštas.
Anot vaiko, brolis vėliau dar bent kartą lindo prie jo, miegant kaime glostė lytinius organus.
Mažametis taip pat pripažino, kad motina apie tokį vyresnėlio elgesį sužinojo, kai šiai papasakojo sesuo, pati apie tai sužinojusi iš kitų asmenų. Pats jis mamai apie patirtą prievartą pasakyti bijojo, nes manė gausiantis diržo.
Vyresnėlis teisme savo kaltę neigė, tačiau atsisakė duoti parodymus.
Pasiguodė draugui, o šis išdavė
Tarp brolių kilusi drama neilgai buvo paslaptyje – apie įvykį jaunėlis prasitarė globos namų, į kuriuos buvo patekę abu vaikai, auklėtiniams, o vienas iš šių pranešė namų auklėtojui. Vyras teigė negalėjęs nereaguoti į tokias kalbas, todėl paklausė apie tai kito socialinio centro auklėtinio, o šis pasakė, kad jaunesnis brolis pats yra pareiškęs: „Aš – py***as, nes brolis padarė mane.“
Auklėtojui pasikalbėjus su berniuku paaiškėjo, kad šis išties patyrė seksualinę brolio prievartą. Vėliau vaikas tai pripažino ir globos namų psichologei, taip pat pasakojo, kad dėl to pasiguodė savo draugui, o šis išplepėjo kitiems globos namų auklėtiniams.
Anot psichologės, ji patikėjo berniuku, nes vaikams atskleisti seksualinės prievartos faktą nėra lengva.
Globos namų darbuotoja taip pat teigė, kad, sužinojusi apie įvykį, ji rado paaiškinimą, kodėl į blogąją pusę vienu metu pasikeitė vaiko elgesys – jis labai suaktyvėjo, tapo keistas, atžagarus.
Abu broliai – tragiško likimo
Anot teisme parodymus davusios globos namų psichologės, abu broliai yra tragiško likimo – jaunesnis, pasak psichologės, turi labai sunkios traumuojančios patirties, daug metų gyveno šeimoje, kurioje buvo daug smurto, emocinės prievartos, naktimis jam tekdavo bėgti iš namų, gyveno su labai agresyviu tėvu.
O vyresnysis brolis į globos namus pateko, kai jo atsisakė globėjai. Jam šis įvykis buvo labai skausmingas, tačiau priežasties, kodėl taip įvyko, psichologė teigė nežinanti.
„Daug išgyvenęs, daug patyręs, dabar atsistojęs gyventi, turintis jėgos gyventi, pasitikintis žmonėmis, mokosi, kabinasi į gyvenimą, turintis draugų, užmezgęs gerus santykius su auklėtoja, siekia atrasti savo šeimą, kurios poreikis jam labai didelis“, – taip vyresnįjį brolį teisme apibūdino globos namų darbuotoja.
Suteikta proga pasitaisyti
Bylą išnagrinėjęs teisėjas V. Meidus konstatavo, kad 2018 m. rugpjūtį pilnametystės sulaukęs vyresnysis brolis padarė labai sunkų nusikaltimą – nusikalto prieš savo jaunesnį brolį, su kuriuo gyveno tame pačiame centre ir kuriuo turėjo rūpintis.
Tačiau vaikinui buvo suteikta proga pasitaisyti – atsižvelgus į sunkią vaikystę ir tai, kad vėliau jis buvo charakterizuojamas teigiamai bei stengėsi mokytis, teismas skyrė nuteistajam trejų metų laisvės atėmimo bausmę, jos vykdymą atidedant trejiems metams.
Kartu vaikinui buvo skirta 50 valandų viešųjų darbų ir 7 mėnesiai laisvės apribojimo.
Nors bylos metu konstatuota, kad jaunesniojo brolio išgyvenimai pinigais neįvertinami, iš pilnametystės sulaukusio vyresnėlio nukentėjusiajam priteista 1 tūkst. eurų moralinei žalai atlyginti.