Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
RIMVYDO ANČEREVIČIAUS nuotr.
Jūsų PanevėžysŠaltinis: Etaplius.lt
Pastarosiomis dienomis Lietuvos ornitologų draugijai informavus apie jau prasidėjusią pavasarinę paukščių migraciją ir stebimus pirmuosius šalį pasiekusius ar praskrendančius paukščių būrius bei pavienius paukščius, didėja galimybė naminiams paukščiams užsikrėsti paukščių gripu.
Todėl Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) atkreipia visų naminių paukščių augintojų dėmesį ir primena, kad šiuo laikotarpiu ypač svarbu apsaugoti laikomus paukščius nuo kontakto su laukiniais paukščiais, taip pat tinkamai laikytis biologinio saugumo ir kitų reikalavimų.
Lietuvoje jau nustatytas paukščių gripas
VMVT Panevėžio departamento direktorius Žydrūnas Vaišvila pasidžiaugė, kad Panevėžio rajone kol kas nenustatytas nė vienas paukščių gripo atvejis.
„Prasidėjus pavasarinei paukščių migracijai ūkininkai turi būti itin atsargūs ir stebėti naminius paukščius, kad jie neturėtų kontakto su parskrendančiais paukščiais. Ačiū Dievui, Panevėžio rajone dar neturime nustatyto nė vieno naminio paukščio, užsikrėtusio paukščių gripu. Pirmieji paukščių gripo atvejai nustatyti Klaipėdoje. Pavojinga liga nustatyta trims nugaišusioms gulbėms. Vėliau – dar vienai Raseinių rajone. Be to, Kaune, Amaliuose, mažame ūkyje nugaišo kelios vištos ir kalakutai. Kilo įtarimų, kad jie galėjo sirgti paukščių gripu. Ištyrus gaišenas, patvirtintas itin užkrečiamas paukščių gripas. Ūkyje laikyti 27 naminiai paukščiai“, – pasakojo Ž. Vaišvila.
Ligos nešiotojai – vandens paukščiai
Pasak įstaigos vadovo, nors šios Europoje plintančios atmainos paukščių gripas žmonių sveikatai pavojaus nekelia, bet veterinarijos specialistas perspėja, kad ligą dažniausiai perneša virusu užsikrėtę migruojantys laukiniai vandens paukščiai, kurie užkrečia aplinką.
„Todėl labai svarbu vengti tiesioginių kontaktų tarp dirbančiųjų ūkių viduje ir išorėje. Būtina dezinfekuoti batus, instrumentus ir kitus įrankius, kurie naudojami atliekant paukščių priežiūros darbus, kuo dažniau skalbti darbo drabužius. Negalima girdyti naminių paukščių paviršinių vandens telkinių vandeniu, todėl geriausia, kad jų girdyklos ir pašaras būtų laikomi po stogu arba paukščių laikymo patalpose, kad nepasiektų laukiniai paukščiai“, – aiškino VMVT Panevėžio departamento direktorius Ž. Vaišvila.
Ūkininkai perspėjami
Ž. Vaišvilos nuomonė, paukštininkystės ūkių savininkai neturėtų leisti vandens paukščių plaukioti atviruose tvenkiniuose.
„Tokius tvenkinius mėgsta laukiniai paukščiai, o susidūrus jiems su naminiais paukščiais, atsiranda galimybė užsikrėsti paukščių gripų. Paukštininkystės ūkių ir nedidelių ūkių savininkai turi būti sąmoningi ir pavasarį, kai migruoja laukiniai paukščiai, saugoti savo paukščius. VMVT Panevėžio departamentas kiekvienais metais perspėja Panevėžio rajono ūkininkus apie paukščių gripo grėsmę. Juk užsikrėtus naminiams paukščiams, ligos paveiktame ūkyje likę gyvi paukščiai bus sunaikinti, o laikymo vieta išvalyta ir dezinfekuota“, – teigė veterinarijos specialistas.
VMVT duomenimis, didelio patogeniškumo paukščių gripas naminių paukščių laikymo vietose šiais metais jau nustatytas 24 Europos valstybėse, daugiausia protrūkių kilo Prancūzijoje (409), Vokietijoje (33), Lenkijoje (24).
Apie paukščių gripą
Paukščių gripas yra greitai plintanti pavojinga užkrečiamoji paukščių liga, kuria serga naminiai ir laukiniai paukščiai. Patys pavojingiausi yra labai patogeniški H5 ir H7 paukščių gripo viruso potipiai. Paukščių gripo viruso nešiotojai ir platintojai gamtoje yra migruojantys laukiniai vandens paukščiai. Paukščių gripu sergantys paukščiai nustoja lesti, gerti, sunkiai kvėpuoja, pamėlsta paukščių skiauterės, barzdelės, patinsta galvos ir kaklo audiniai, atsiranda kraujosruvos odoje ir gleivinėse. Paukščiai gaišta.
Nuo ligos gali nugaišti iki 100 proc. visų ūkyje laikomų paukščių. Akcentuojama, kad pagrindinė paukščių gripo prevencijos priemonė – tinkamų biologinio saugumo priemonių taikymas, kuris yra būtinas ir privalomas ūkininkams ir paukščių laikytojams, norint apsisaugoti nuo viruso patekimo į ūkius.
jusupnv-03-1.jpg