PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Gruodžio 27 d. 13:26

Panevėžio plėtros agentūra: veriasi vis daugiau galimybių atrasti miestą ir jo potencialą

Panevėžys

BNS/Fotobankas nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Panevėžio plėtros agentūros inf.


287523

Panevėžio plėtros agentūra „Panevėžys NOW“ jau trejus metus rūpinasi miesto verslo sąlygų gerinimu, turizmo plėtra, įvaizdžiu ir žinomumu. Komanda įsitikinusi, kad Panevėžys – patogus tiek geriausios gyvenimo kokybės ieškančioms jaunoms šeimoms, paklausios specialybės siekiantiems asmenims, tiek apie verslo pradžią svarstantiems antrepreneriams ar plėtros strategijas kuriantiems investuotojams. Kad ši žinia sklistų kuo plačiau, „Panevėžys NOW“ kasmet rengia verslo aplinkos apžvalgas. Šiemet ji pristatyta drauge su miesto išskirtinumus atskleidžiančiu leidiniu „Panevėžys – AUGANTIS, PRODUKTYVUS, PAŽANGUS IR GERO LAISVALAIKIO MIESTAS“. Kokias žinutes išgrynino agentūros komanda, skaitykite straipsnyje.

Nauja 2022 m. verslo apžvalga ir leidinys

Panevėžio plėtros agentūra kasmet rengia tyrimus ir apžvalgas, atskleidžiančius, kokį poveikį miesto vystymuisi daro iniciatyvos, numatytos miesto strateginės plėtros 2021–2027 m. plane, pasiekimus, įvertinimus, reikšmingą gyvenimo kokybei statistiką ir vyraujančios verslo aplinkos tendencijas.

Praeitąmet drauge su apžvalga „Panevėžys NOW“ pristatė žurnalą „Panevėžys – mano dydžio miestas“, kuriame apie privalumus papasakojo čia gyventi atvykę tautiečiai. Šiemet šią iniciatyvą komanda pratęsė leidiniu „Panevėžys – AUGANTIS, PRODUKTYVUS, PAŽANGUS IR GERO LAISVALAIKIO MIESTAS“. Jame pristatomi svarbūs plėtros projektai, įvairių pakopų ugdymo programos, įdomias karjeros galimybes siūlančios pažangios įmonės ir aktyvaus laisvalaikio ir kultūrinio gyvenimo poreikį išpildančios erdvės. Apie Panevėžį savo mintimis čia dalijasi ir verslininkai, ir organizacijų vadovai bei specialistai.

Agentūros komanda sako, kad apžvalgose stengtasi pateikti kuo įdomesnių faktų, skaičių, kurie pristatytų tikrąjį miesto veidą. Taigi kokie ryškiausi aspektai atsiskleidžia šviežiausiame 2022 m. verslo aplinkos tyrime ir leidinyje?

Auga miesto investicinis patrauklumas

Panevėžys ne vienerius metus stiprina savo identitetą, kurį pastebi ir verslininkai, jie vis dažniau investicijoms renkasi būtent šį regioną. Pavyzdžiui, viena didžiausių Šiaurės Europoje inovatyvių biotechnologijų įmonių „Bioenergy“ beveik 870 tūkst. Eur čia investavo į gamybinių pajėgumų didinimą, naują bioprocesų ir biokontrolės tyrimų laboratoriją. Statistiniai duomenys teigia, kad stipriausi investicijų srautai (net 294,05 mln. Eur) mieste nukreipiami į apdirbamosios gamybos sektorių – būtent jam, palyginti su kitais miestais, Panevėžyje tenka didžiausia, net 26,4 proc., materialinių investicijų (MI) dalis.

Panevėžys išlieka patrauklus ir užsienio investuotojams. 2023 m. „The Financial Times“ Europos ateities miestų ir regionų reitingo mažiausiųjų kategorijoje Panevėžiui skyrė 4-ąją vietą pagal tiesioginių užsienio investicijų strategiją ir 5-ąją pagal investicijų atsiperkamumą. Daugiausia dėmesio regionas sulaukia iš Danijos (130,08 mln. Eur), Prancūzijos (79,66 mln. Eur) ir Šveicarijos (61,79 mln. Eur).

Pastebimas augantis smulkių ir stambių įmonių bendradarbiavimas, įgyvendinant didelius užsakymus, sprendžiant žmogiškųjų išteklių stygiaus problemą. Galimybė gauti reikalingus sprendimus ir komponentus vietoje užtikrina mažesnes logistikos išlaidas ir tvaresnį gamybos procesą – mažesnį anglies pėdsaką. Tokios sąlygos sukuria puikią terpę steigti robotikos ir automatizavimo tiekimo, guminių ir plastikinių produktų gamybos, medienos apdirbimo įmones.

Panevėžys – jaunų talentų kalvė

Vienas svarbiausių Panevėžio strateginių prioritetų yra jaunieji talentai, jų ugdymas ir pritraukimas. Panevėžyje veikia per 550 įmonių, turinčių daugiau nei 10 darbuotojų, o pagal bendrus apyvartos augimo rodiklius jis yra 2-oje vietoje tarp didžiųjų Lietuvos miestų. Kadangi bene aktualiausios yra inžinerinės kompetencijos, iššūkis sprendžiamas pasitelkiant kompleksines priemones tiek esamuoju metu, tiek įvertinant ilgalaikę perspektyvą. Jau 5-erius metus patys mažiausi miesto gyventojai gali praktiškai susipažinti su pažangiausiomis technologijoms ir šiuolaikiškomis mokymo metodikomis didžiausiame Lietuvoje robotikos centre „RoboLabas“.

Bendradarbiaudamos įvairios organizacijos užtikrina prioriteto įgyvendinimą. Aktyvūs Panevėžio kolegijos ir Kauno technologijos universiteto Panevėžio technologijų ir verslo fakulteto ryšiai su verslu – 3 inžinerinės krypties studijų programos įvertintos „Investors Spotlight“ kokybės ženklu, žyminčiu perspektyviausias programas. Nuo 2024 m. rugsėjo visose ugdymo pakopose bus vykdoma miesto poreikius atliepianti inžinerinio ugdymo programa, apimanti laboratorinius darbus ir praktinius užsiėmimus, projektines veiklas. Jų dalyviai naudos naujausias technologijas ir įrankius: CAD, simuliacijų programas ir kt.

Žinias užtvirtina praktikos ir darbo vietos. Vienos didžiausių Lietuvos inžinerinės pramonės nestandartinių metalo konstrukcijų projektavimo ir gamybos įmonių „Arginta Engineering“ vadovas Tomas Jaskelevičius sako, kad jų gretose laukiami tiek moksleiviai, tiek studentai.

„Organizuojame ekskursijas studentams, kokybės inžinieriai skaito paskaitas, priimame studentus mokamai praktikai. Tikimės į naują gamyklą pakviesti ir moksleivius, kurie svarsto, kokią specialybę norėtų pasirinkti, ir jiems parodyti, kaip atrodytų jų būsimos darbo vietos ir kokios būtų karjeros galimybės“, – pasakoja T. Jaskelevičius.

Apie karjerą šiame mieste jaunąją kartą skatina pagalvoti ir galimybė gauti jaunos šeimos subsidiją pirmajam būstui įsigyti. Šia parama Panevėžyje jau pasinaudojo daugiau nei 280 šeimų.

Kompaktiškas ir poilsio erdvių suteikiantis miestas

Daugelis Panevėžyje įsikūrusių gyventojų džiaugiasi miesto patogumu ir mažomis laiko sąnaudomis – čia visur, kur reikia, nukeliaujama per 15 minučių. Mat namai, darbas ir mokymo įstaiga dažnai išsidėsčiusios vos kelių kilometrų atstumu, tad laiką kelyje galima iškeisti į kokybišką laisvalaikį. Tokį efektą sukuria unikalūs urbanistiniai bruožai.

„Skirtingos miesto vietos ir gyvenamieji rajonai dėl radialinės struktūros plano yra beveik vienodai nutolę nuo Panevėžio širdies – Laisvės aikštės. Gerai išvystyta pėsčiųjų ir dviračių takų infrastruktūra, viešosios paslaugos ir efektyvus viešojo transporto tinklas leidžia miestiečiams keliauti pėsčiomis ir visur suspėti. Visuose gyvenamuosiuose rajonuose yra žaliosios erdvės ir lengvai pasiekiami didieji parkai“, – patogumus vardinaPanevėžio miesto savivaldybės vyriausiojo architekto pavaduotojas Augustas Makrickas.

Turtingas ir Panevėžio kultūrinis gyvenimas: nuo jau ilgus metus veikiančių, kultūros tradicijas mieste kuriančių teatrų, galerijų iki naujų erdvių – meno ir kultūros rezidencijų, pritraukiančių Lietuvos ir užsienio šalių kūrėjus. Miesto bendruomenė jau pamėgo Skaistakalnio parke įkurtame kūrybiškumo centre „Pragiedruliai“ organizuojamus renginius ir edukacijas. Tiek vietos gyventojų, tiek svečių itin laukiamas projektas – naujos kartos muziejus, šiuolaikinio meno, kultūrinio dialogo, kūrybinių industrijų ir edukacijų erdvė STASYS MUSEUM, atversiantis duris 2024 m. pradžioje.

Aktyvaus laisvalaikio ir sporto mėgėjai mieste taip pat randa sau tinkamų erdvių. Čia veikia Panevėžio sporto centras, olimpinio ilgio dviračių treko trasa, padelio ir teniso kortai, vienas didžiausių šalyje diskgolfo parkų. Laukia ir naujos erdvės – šiuo metu Aukštaitijos sporto komplekse statomas 50 m baseinas, įgyvendinamas pripučiamo futbolo maniežo projektas. Sportinės veiklos galimybes mieste patvirtinta 2023-iųjų pabaigoje Vilniuje surengta tradicinė Lietuvos sporto vadybos apdovanojimų ceremonija, kurioje Panevėžys pripažintas visos šalies sporto miestu.

Miesto stiprybė – jo ambasadoriai

Siekdama išsiaiškinti, kaip gyvenimo ir karjeros galimybes Panevėžyje vertina ne tik patys panevėžiečiai, bet ir šalies gyventojai, agentūra inicijavo bendrovės „Kantar“ reprezentatyvų tyrimą.

Internetinėje apklausoje dalyvavo 1059 Lietuvos gyventojai (18–64 metų). „Panevėžys NOW“ direktorė M. Miniotaitė sako, kad rezultatai parodė, jog panevėžiečiai puikiai vertina savo miestą, bet žinutė apie jo privalumus dar nepasiekia kitur įsikūrusių šalies gyventojų. Jos manymu, tokį tikslą pasiekti padėtų, jei įsitrauktų visi gyventojai.

„Manau, kad mums visiems reikia tikrų istorijų ir gyvenimo pavyzdžių, todėl svarbiausią darbą atlieka miesto ambasadoriai – žmonės, kurie čia sėkmingai kuria šeimas, verslus, kyla karjeros laiptais, prisideda prie kultūros augimo, įdomiai leidžia laisvalaikį ir savo patirtimi dalijasi su draugais, pažįstamais, giminėmis. Nešdami tokią pozityvią žinią galime tikėtis, jog Panevėžio veidas ir kitiems taps įdomus, spalvingas ir traukiantis“, – sako M. Miniotaitė.