Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Freepik.com nuotr.
Jūsų PanevėžysŠaltinis: Etaplius.lt
Peršalimo ligos jau įsibėgėjo ir tai reiškia, kad vos šeimoje vaikas kostelės iškart kreipsimės į medikus. Tačiau nereikia skubėti. Nauji tyrimai rodo, kad vaikams koronavirusas gali pasireikšti visai ne kosuliu ar sloga, o vėmimu ir viduriavimu.
Simptomai kitokie
Panevėžio mieste per COVID-19 pandemiją koronavirusu persirgo 5 įvairaus amžiaus vaikai. Persirgusiųjų amžiaus vidurkis – 7 metai.
Didžiojoje Britanijoje buvo paskelbti didžiulio tyrimo tarpiniai rezultatai. Buvo patikrinta daugiau nei 1000 vaikų. Pusei tų, kuriuose rasti koronaviruso antikūnai, ligos simptomai buvo visai nepasireiškę. Tiems, kam simptomai pasireiškė, daugumai tai buvo vėmimas ir viduriavimas, o ne kosulys, sloga ar uoslės ir skonio praradimas. Tai rodo, kad vaikams koronavirusas gali pasireikšti visai kitaip nei suaugusiesiems.
Panašu į žarnyno infekciją
Respublikinės Panevėžio ligoninės Diagnostikos ir gydymo klinikos vedėja Ramunė Paliokaitė pasakojo, kad Panevėžio mieste per pandemijos laikotarpį sirgo 3-5 vaikai nuo kūdikio iki 7 metų.
„Vidutinis sirgusiųjų vaikų amžius 7 metai. Vaikams simptomai pasireiškią visai kitaip nei suaugusiems. Dažniausiai pasitaiko besimptomiai atvejai arba vaikai pradeda vemti ir viduriuoti. Vaikams ši liga gali būti labiau panaši į žarnyno infekciją. Apie vaiko persirgimą COVID-19 parodo paimtas tepinėlis. Galime džiaugtis, kad sergančių koronavirusu vaikų nėra daug. Tą įrodo Europoje atlikti tyrimai“, – aiškino medikė.
Vaikai – ne ligos platintojai
Pasak ligoninės Diagnostikos ir gydymo klinikos vedėjos R. Paliokaitės, daug infekcijų vaikams pasireiškia kitaip nei suaugusiesiems.
„Vaikai daug rečiau serga koronavirusu, dabartiniais duomenimis – nuo 1 iki 5 proc. Yra atlikti didžiuliai darbai apie tai, kurie parodo, kad jie serga ir sąlyginai lengviau. Tą matome ir Lietuvoje. Kol kas nė vienam vaikui nereikėjo intensyvios terapijos gydymo ir galima teigti, kad vaikai nėra COVID-19 platintojai. Tai daugiau gali būti suaugusiųjų prerogatyva“, – sakė R. Paliokaitė.
Mažieji negali pasakyti
Medikė sako, kad sudėtingiausia nustatyti koronavirusą kūdikiams.
„Jei didesni vaikai gali pasakyti, kas jiems yra, ką skauda, tai mažieji tą parodo verkimu. Ir tik paėmus tepinėlį galima konstatuoti, ar jis serga COVID-19. Kol nėra vaistų nuo šios ligos, galima tik sakyti, kad vaikų serga 1,5 proc., o mirtingumas – 0,54 proc. Italijoje per pavasarinę pandemijos banga iki 18 metų amžiaus sirgo 1,2 proc., o Kinijoje – iki 10 metų amžiaus sirgo 0,57 proc., vyresnių – nuo 10 iki 19 metų – 0,76 proc.“, – pateikė statistiką Diagnostikos ir gydymo klinikos vedėja R. Paliokaitė.
Elgtis atsakingai
Pasak medikės, suaugusiems derėtų atsakingai saugotis paskelbto karantino laikotarpiu.
„Liga plinta oro lašeliniu būdu. Todėl turime elgtis atsakingai ir tinkamai dėvėti apsaugines kaukes, laikytis atstumo, plauti rankas. Saugodami save, apsaugosime kitus ir, žinoma, vaikus. Tik nuo mūsų supratimo priklauso ligos plitimas. Apeiti karantino reikalavimų – negalima“, – sakė R. Paliokaitė, o jai pritarė ir Respublikinės Panevėžio ligoninės vadovas Arvydas Skorupskas:
„Galiu tik pritarti R. Pliokaitei ir dar kartą panevėžiečius kviesti elgtis atsakingai. Virusas yra čia pat, o ne kažkur anapus. Todėl tik saugodamiesi patys, apsaugosime ir greta esančius.“
Sveikatos apsaugos ministerija, tėvams, kurių vaikams pasireiškė ūmios ligos simptomai, neturėtų pulti skambinti karštąja koronaviruso linija, bet kreiptis į savo šeimos gydytoją. Apžiūrėjęs vaiką, jis nuspręs ar reikia daryti COVID-19 testą, ar ne.
Faktai
Vaikų COVID-19 sudaro apie 1-2 procentus susirgimų atvejų.
Dažniausiai ligos eiga „nebyli“ ar lengva, rečiau – vidutinio sunkumo, labai reta – sunki eiga – mirtis.
Pagrindinis infekcijos plitimo kelias tarp žmonių – per oro lašelius (kosint, čiaudint arba netiesiogiai, liečiant užterštus daiktus ar paviršius).
Taip pat virusas plinta per aerozolius, artimą kontaktą ir fekaliniu-oraliniu keliu.
Infekuotas žmogus kitą žmogų užkrėsti gali sirgdamas arba dar neturėdamas klinikinių ligos simptomų.
Manoma, kad vienas infekuotas asmuo gali užkrėsti daugiau nei 2 sveikus asmenis.
Vaikai dažniausiai užsikrečia nuo kitų šeimos narių Inkubacinis laikotarpis – 1-14 dienų (dažniausiai – 3-7d). Sergant lengvomis formomis pasveikstama per 1-2 savaites.
jusupnv-03-1.jpg