Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Rimvydo ANČEREVIČIAUS, BNS, „Tėvynės“ nuotr.
Jūsų PanevėžysŠaltinis: Etaplius.lt
Didžioji dalis planinių paslaugų gydymo įstaigose bus atnaujintos artimiausiu metu, kai tam tinkamai pasiruoš pačios ligoninės ir poliklinikos.
Tai reiškia, kad pacientai jau artimiausiu metu, bet kada tiksliai ligoninių ir poliklinikų vadovai pasakyti negali, galės „gyvai“ konsultuotis su gydytojais, bus teikiamos planinės operacijos, procedūros ir kitos paslaugos.
Žinoma, laikantis būtinų saugumo reikalavimų, kas svarbu siekiant užkirsti kelią koronaviruso (COVID-19) plitimui.
dsc-6603.jpg
dsc-6597.jpg
Rengs planus
Prieš atverdamos duris, medicinos įstaigos turės parengti planinių stacionarinių ir ambulatorinių paslaugų atnaujinimo etapais planus. Juose – numatyti viską, kas būtina, norint teikti būtinosios medicinos pagalbos ir planines paslaugas.
Taip pat tvarką, kaip teikti paslaugas didelės ir mažos rizikos grupėms priskiriamiems pacientams, kaip valdyti jų srautus.
Turi būti įtvirtinta personalo darbo organizavimo tvarka, kaip bus elgiamasi, jei plis virusas įstaigose, kai darbuotojai dirba keliose darbo vietose. Be to, turi būti numatyta, kaip apsaugos priemonės, pagal saugumo lygius, bus skiriamos darbuotojams ir pacientams.
dsc-6592.jpg
Lauks patvirtinimo darbui
Respublikinė Panevėžio ligoninė, Panevėžio miesto ir rajono poliklinikos ruošiasi atnaujinti veiklą, bet medicinos įstaigos pateikė planus, kaip dirbs ir laukia patvirtinimo iš Higienos instituto bei Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC), kad planai parengti tinkamai.
Tačiau visų pakalbintų medicinos įstaigų vadovai kone vienbalsiai teigė, kad tiek Panevėžio ligoninė, tiek poliklinikos nebus tokios, kokios buvo iki karantino – veikla bus apribota. Prioritetas – laikytis saugumo ir užtikrinti pacientų ir darbuotojų apsaugą.
dsc-79181.jpg
Baigia ruošti planus
Respublikinės Panevėžio ligoninės direktorius Arvydas Skorupskas teigė, kad šiuo metu tikslinamos techninės detalės.
„Baigiami ruošti planai, kaip bus teikiamos paslaugos. Juk ypatingas dėmesys skiriamas infekcijų kontrolei. Saugūs turi būti ir pacientai, ir ligoninės personalas. Paslaugos bus teikiamos sergantiems lėtinėmis ligomis – jiems ypatingai reikia paslaugų, kad ligos neįsisenėtų“, – sakę ligoninės vadovas ir pridūrė:
„Paslaugos bus teikiamos kitaip. Vienam pacientui aptarnauti bus skirta apie 20 min., bet daug laiko užims dezinfekcija – po kiekvienos suteiktos paslaugos dezinfekuojamos patalpos.“
Registruos šeimos medikai
Pasiteiravus, kaip ligoninę pasieks pacientai, Panevėžio ligoninės vadovas A. Skorupskas paaiškino:
„Registraciją atliks šeimos gydytojai, kurie nuotoliniu būdu suteiks konsultaciją ir išsiaiškins, ar ligoniui būtina tolimesnei konsultacijai ateiti į polikliniką. Poliklinikoje pacientas turi pasirodyti 10 min. likus iki paskirto laiko. Be to, pacientas turi atlikti COVD-19 testą. Jei testo pats negali pasidaryti mobiliame poste, jam jis bus atliktas ligoninės karantino skyriuje.“
dsc-3324-1.jpg
Rezervo lovos liks
Anot Panevėžio ligoninės direktoriaus, rezervo lovos ligoninėje liks.
„Jos turi likti, nes visai neaišku, kaip pandemija plėsis ir, kiek susirgimų dar bus. Teks laikytis griežtų higienos reikalavimų. Savaime suprantama, po truputį ligoninės teiks vis daugiau paslaugų. Tačiau nebus kaip buvo iki karantino. Teks kurį laiką gyventi su virusu tol, kol nebeliks nešiotojų“, – sakė medicinos įstaigos vadovas A. Skorupskas.
Tinkamai atlikti namų darbus
Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, šios žinios labai laukė ir pacientai, ir medikų bendruomenė. Tad dabar svarbu įstaigoms tinkamai atlikti namų darbus prieš atveriant duris, ypatingą dėmesį skiriant infekcijų kontrolei.
Tai reiškia, kad įstaigų vadovai turės užtikrinti būtiną infekcijų kontrolę teikiant paslaugas pacientams. Registraciją būtina organizuoti taip, kad pacientai nesibūriuotų, o specialistų konsultacijas suplanuoti taip, kad išlaikytų tam tikrus laiko tarpus tarp vizitų, galėtų patalpas išvėdinti, dezinfekuoti.
Įvertinus, kad gydymo paslaugų ribojimo mažinimas ir karantino švelninimas lemti šio klastingo viruso plitimo augimą, turi būti formuojami lovų rezervai. Tai reiškia, kad ligoninės turės dalį lovų palikti tam atvejui, jei susirgimų skaičius koronavirusu išaugtų.
Konkrečios datos nežino
Panevėžio rajono savivaldybės poliklinikos vyriausioji gydytoja Neringa Šinkūnienė aiškino, kad poliklinikos dėliojasi planus, kaip galėtų atverti duris planiniams pacientams.
„Paruošti planai pagal Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) parengtus nurodymus. Jie bus pateikti įvertinti Higienos institutui ir NVSC. Tik gavus iš šių institucijų leidimus galėsime pradėti darbą. Tačiau, kada bus gauti leidimai, konkrečios datos pasakyti negaliu“, – aiškino medicinos įstaigos vadovė N. Šinkūnienė.
dsc-6618.jpg
Paslaugos – ne visos
Pasak poliklinikos vyriausiosios gydytojos, ne visos paslaugos bus teikiamos.
„Pacientų srautai bus kontroliuojami ir dirbsime dar ne visu pajėgumu. Galios numatytos taisyklės pacientų ir darbuotojų saugumui užtikrinti. Dirbsime maždaug 20 proc. intensyvumu, palyginti su tuo, kaip buvo iki karantino paskelbimo. Planuojama, kad pacientai bus priimami kas 45 minutes. Mat reikia įvertinti laiką patalpų dezinfekcijai po kiekvieno paciento. Poliklinikoje judėjimas sulėtės. Sveiki eis pro vienas duris, vaikai – pro kitas, o ligoniai turės atskirą įėjimą“, – teigė N. Šinkūnienė ir sakė, kad atėjus į polikliniką galios bendros taisyklė:
„Kaukių dėvėjimas yra privalomas ir prašysime kiekvieno, įeinant į polikliniką, dezinfekuoti rankas. Beje, Panevėžio rajone veikia 17 medicinos punktų, bet jie kol kas neatnaujins darbo. Be to, dirbs mažiau medikų – ne visi galės dirbti. Vieni priklauso rizikos grupei, kiti, kadangi dirba ne vienoje medicinos įstaigoje, privalės rinktis, kurioje dirbs. Žodžiu, medicinos įstaigos nebus tokios, kokios buvo prieš karantiną.“
jusupnv-03-1.jpg