Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.
Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt
Budinčios arba naktinės vaistinės neretai tampa gyventojų išsigelbėjimu, kai užklumpa liga arba prireikia kokio vaisto. Vaistininkai pasakoja, kad naktimis susirenka marga publika – tenka pasiginčyti dėl receptų, pagelbėti mamoms su negaluojančiais vaikais, o priklausomybių turintiems asmenims atsisakyti parduoti psichotropinių vaistų.
Pasak Šiaulių „Gintarinėje vaistinėje“ dirbančio vaistininko Audriaus Božio, per pandemiją naktį apsilankančių pacientų padaugėjo trečdaliu.
„Vaistinėje dažnai apsilanko mamos su negaluojančiais vaikais, kadangi esame įsikūrę netoli klinikos priėmimo skyriaus – tai ateina naktį pacientai su receptais. Žmonės taip pat atkeliauja nusipirkti greitojo COVID-19 testo, nes po aštuntos vakaro Šiauliuose daugiau nėra kur jo įsigyti. Būna, kad vidury nakties ateina paprasčiausiai kremo, dantų pastos nusipirkti ar indelio šlapimui. Taip pat atvyksta skubiosios kontracepcijos tablečių, prezervatyvų“, – vardija jis.
Anot vaistininko, dažniausiai iki antros nakties net nėra laiko prisėsti, aktyviausia naktis – penktadienio, o ramiausia – sekmadienio.
Ginčai dėl elektroninių receptų
Kauno besidarbuojantis vaistininkas Virginijus Škėma pasakoja, kad dažniausiai pacientai naktį atvyksta tiesiai iš ligoninės dėl paskirtų receptų, pavyzdžiui, antibiotikams. Kyla net ir konfliktų, jei recepto nėra e. sveikatos sistemoje – pacientai vis tiek reikalauja vaistų, tvirtina jį matantys savo e. sveikatos paskyroje.
„Būna gydytojai išrašo vaistus, kurių jau seniai nebėra rinkoje, arba juos galima rasti tik vienoje konkrečioje vaistinėje. Tokios situacijos pacientus itin erzina. Pasitaiko, kad gydytojas išrašo 12 ar 14 tablečių, o pakuotėje tėra 10. Mes negalime viršyti gydytojo recepte išrašyto vaisto kiekio daugiau nei 30-čia proc., negalime kiekio ir sumažinti daugiau nei 10-čia proc. Nors pagal visus reikalavimus nevalia pažeisti pirminės pakuotės, tokiais atvejais visgi tenka karpyti vaistų lapelius, kad žmonėms parduotume reikiamą kiekį vaisto“, – aiškina jis.
Vaistininko teigimu, tenka susidurti net ir su priklausomybių kamuojamais žmonėmis, reikalaujančiais psichotropinių vaistų ir grasinančių, jei jų neparduoda.
„Visiškai atskira pacientų grupė – tai besiskundžiantys dantų skausmu. Tokių naktį sulaukiame išties nemažai – prašo duoti ko nors nuo skausmo. Taip pat pastebėjau, kad pilnatis veikia pacientus. Tai pasijunta per jų skambučius. Pavyzdžiui, paskambina ir sako, kad pamiršo, ar išgėrė tam tikrą vaistą, ir klausia, ar gali išgerti dar vieną tabletę. Atsakyti į tokį klausimą labai sudėtinga, nes nežinai žmogaus sveikatos būsenos, gretutinių ligų. Gal pacientui priešinsultinė ar priešinfarktinė būsena – negali visiškai drąsiai patarti. Todėl bandome kiek įmanoma labiau išklausinėti skambinančiojo aplinkybių“, – dalijasi istorijomis V. Škėma.
Skambina dėl vaistų vartojimo ir suderinamumo
Jis priduria, kad labai atidžiai reikia patarinėti mamoms, skambinančioms dėl sergančio kūdikio, mat jų organizmai labai jautrūs bet kokiems negalavimams.
„Pastaruoju metu siautė noro virusas, tai sulaukiau ne vieno skambučio, kurio metu mamos pasakojo apie vemiantį, viduriuojanti bei karščiuojantį kūdikį ir klausė, ką duoti vaikui. Tokiu atveju patariu kviesti greitąją pagalbą ar važiuoti patiems į skubios pagalbos priėmimo skyrių, nes mažas vaikas gali dehidratuoti vos per penkias valandas, o to pasekmė – traukuliai. Stengiesi suteikti pagalbą ir nuraminti“, – komentuoja vaistininkas.
Neturintys savo mieste naktinės vaistinės ar dėl kitų priežasčių negalintys į ją atvykti taip pat gali gauti ekspertinę konsultaciją sveikatos klausimais bet kuriuo paros metu. Tokia paslauga teikiama paskambinus į Gintarinę sveikatos liniją, kur vaistininkai pataria vaistų ar maisto papildų vartojimo klausimais, kuriuos vaistus iš turimų namų vaistinėlėje vartoti esant skubiam poreikiui, padeda pajutus nepageidaujamą reakciją į vaistą.
„Kiek teko kalbėtis su pacientais, jie labai patenkinti šia paslauga. Sulaukėme ir vienišų žmonių, kurie norėjo paprasčiausiai išsikalbėti, skambučių. Pirmosiomis savaitėmis daugiausiai teko konsultuoti vaistų suderinamumo ir vaistų vartojimo ypatumų klausimais“, – pažymi vaistininkas A. Božis.