PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2020 m. Gegužės 21 d. 13:49

Pandemija kinams nesutrukdė: viename iš šalies didmiesčių įkūrė Birštono skverą

Kaunas

Ramutė ŠimukauskaitėŠaltinis: Etaplius.lt


131394

Birštoniečiai gali didžiuotis, kad tolimosios Kinijos Šandongo (Shandong) provincijos sostinėje, Jinano mieste, buvo įkurtas Birštono vardo skveras. Ši žalioji erdvė suformuota Jinano miesto centre, netoli prekybos centrų ir gyventojų traukos vietų, todėl tikimasi, kad ji taps populiari tarp vietos gyventojų, kurie čia ateis atsipūsti po dienos darbų ir pasigrožėti natūralia gamta. Lietuviško stiliaus skvero idėją kinai įgyvendino pagal Jinano miesto bendradarbiavimo su Birštonu susitarimą.

99107254-2279402375700662-5582942831753822208-n.jpg

Lietuviško namo formos skvere gausu simbolių ir ženklų

Birštono skveras suprojektuotas pagal schemas, kurias sukūrė Birštono miesto tvarkymo tarnybos kraštovaizdžio architektė Audronė Audzevičiūtė - Daubarienė. Kaip kinams pasisekė realizuoti birštonietės sumanymą, galima spręsti iš jų atsiųstų skvero fotografijų. Skveras – nedidukas, bet jaukus. Formuojant rekreacinę erdvę, buvo nutiesti pėsčiųjų takai, įrengti parko suoliukai, pasirūpinta žemės meno akcentais, želdiniais ir apšvietimu.
-Kai praėjusį rudenį gavau pasiūlymą Jinano miestui parengti skvero projektą, jaučiau didelę atsakomybę ir ilgokai svarsčiau, kokius lietuvių architektūrai, kraštovaizdžiui ir pasaulėjautai būdingus akcentus bei simbolius pasirinkti, kad jie tinkamai reprezentuotų Birštoną ir Lietuvą. - pasakojo Audronė Audzevičiūtė - Daubarienė. – Kadangi Kinijos didmiesčių žaliosios erdvės nedidelio ploto, sumąsčiau maždaug 20x20 kv. m dydžio skverui suteikti tradicinio lietuviško namo formą. Mano idėja buvo tokia – kiekvieno žmogaus gyvenimas prasideda nuo gimtų namų, iš kurių jis vėliau išeina į platųjį pasaulį.
Kaip pasakojo kraštovaizdžio architektė, vidinei ,,namo“ erdvei sukurti ji pasitelkė tradicinius baltiškus simbolius. ,,Namo pamatus“ žymi deivės Maros ženklas, kuris lietuviškų ženklų ir simbolių kalboje žymi ne tik ribą tarp ,,mano“ ir ,,svetimo“ pasaulių, bet ir tų dviejų pasaulių jungtį. Šį ženklą A. Audzevičiūtė - Daubarienė siūlė suformuoti iš tradicinių lietuviškų rūtų.
Pagal projektą „namo sienų“ kontūras sutapatintas su pasivaikščiojimo takais – jų pakraščiais pastatyti suoleliai, atitinkantys tradicinį liaudišką baldų (suolų) išdėstymą pasieniais. Namo stogą simbolizuoja dieviškos palydos, Dievo apsaugos ženklas.
Pagal architektės sumanymą, skvere iš upės akmenukų ar smėlio turėjo būti suformuoti senieji lietuvių simboliai: Žaltys, žymintis dvasinę jėgą, sveikatą ir meilę; Žirgeliai, kurie palaiko
namų, šeimos vaisingumą; Krustas (Dieviškasis kryžius), kuris namuose įžiebia ir saugo dievišką
žvaigždžių ugnį. Kinai minėtiems elementams pavaizduoti pasirinko žemas iš akmenų sumūrytas sieneles. „Žirgelių“ susikirtimo vietoje, ,,namo lubų“ kontūro centre, jie, A.Audzevičiūtės -Daubarienės patarimu, įrengė lenktą medinį tiltelį.
Birštono miesto tvarkymo tarnybos kraštovaizdžio architektė minėjo apželdinimui parinkusi nedidelį tradicinių lietuviškų augalų asortimentą: sulig ,,namo stogo“ kontūru rekomendavo pasodinti trakinio arba ginalinio klevo medelių, atitveriančių skverą nuo miesto triukšmo ir dulkių, o „namo kraigą“ pasiūlė suformuoti iš lietuviškos selekcijos dekoratyvinių obelų. Šalia buvo numatyta vieta raudonųjų lelijų ir katžolės lysvei, vaistiniam bijūnui, kurio raudona spalva ženklina lietuviškos mitologinės būtybės – Aitvaro – apgyvendintą palėpę. Dauguma augalų ar sėklų turėjo būti parsiųsdinti iš Lietuvos.
Pašnekovė sakė, kad dėl karantino apribojimų kinai negalėjo išpildyti visų projekto sąlygų ir naudojo po ranka turimas medžiagas bei želdinius, visgi jai džiugu, kad skveras atspindi jos idėją ir išsiskiria lietuviškumu.

Birštone renkama vieta kinų skverui

Birštono savivaldybės atstovai pateikė daugiau informacijos apie 2018 m. birželio mėn. prasidėjusį aktyvų bendradarbiavimą su Šandongo provincijos sostine – Jinanu. Pasak jų, pagal pasirašytą susitarimą sutarta bendradarbiauti kultūros, turizmo, švietimo, ekonomikos, prekybos ir išmaniųjų technologijų skatinimo srityse.
Abu miestai partneriai norėjo draugystę sutvirtinti konkrečiais darbais, todėl sutarta abiejose šalyse įkurti jas reprezentuojančius skverus: Jinane – Birštono, Birštone – Jinano.
Birštoniečiai renka vietą ir laukia pasiūlymų dėl Jinano skvero įkūrimo Birštone. Todėl gali būti, kad netolimoje ateityje pamatysime ir kinų skverą kurorte. Skvero eskizą pateiks ir parinks augalus Jinano miesto savivaldybė.
Šandongo provincija, kurioje yra Jinano miestas, yra viena ekonomiškai stipriausių ir sparčiausiai besivystančių Kinijos provincijų, vadinama Kinija miniatiūroje. Jinano miestas garsėja savo natūraliais mineralinio vandens šaltiniais, unikalia istorija ir kultūra. Neatsitiktinai jis vadinamas „šaltinių miestu“, čia randama per 700 šaltinių. Miesto centre yra ežerai, žinomi visoje Kinijoje. Jo istorija sietina su 1920 metais, jame išlikę daug istorijos, kultūros objektų, svarbių Kinijos tautai. Miestas garsus savo gastroturizmo tradicijomis, jame įsikūrę daug viešbučių, yra ir SPA centrų, sveikatingumo kompleksų.
Birštono savivaldybės atstovai pažymi, kad nors bendradarbiavimas tarp tokių tolimų kraštų yra neseniai užmegztas, tačiau jis turi matomų ir džiuginančių rezultatų.

Parengė Dalė Lazauskienė

Jinano mieste (Kinija) įkurtas Birštono skveras.