PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Rugsėjo 11 d. 14:10

Pandemija išmokė senjorus naudotis kompiuteriu

Šiauliai

DCStudio nuotr.

Elena MonkutėŠaltinis: Savaitraštis „Etaplius“


245297

Trečiojo amžiaus universitetai (TAU) jau daug metų sukviečia senjorus, norinčius ne tik įgyti naujų žinių, tobulėti, bet ir aktyviai dalyvauti visuomeniniame gyvenime, susirasti bendraminčių. 2019 m. prasidėjusi koronaviruso pandemija kai kuriems Šiaulių apskrities TAU buvo itin sunki dėl apribojimų: gyvai užsiėmimai vykti negalėjo, o daug vyresnio amžiaus žmonių kompiuteriu naudotis nemoka.

Reikia netingėti

Šiaulių TAU kontaktiniai užsiėmimai vyko tuo metu, kai nebuvo griežto karantino. Įstaigai tuo metu vadovavo rektorius Stanislovas Algimantas Baublys, kuris ne vieną dešimtmetį yra dirbęs gydytoju infektologu, todėl puikiai išmanė situacijos rimtumą.

„Laikydamiesi visų nurodymų, į užsiėmimus registravome tik senjorus, turinčius galimybių pasus. Tai klausytojų skaičių sumažino perpus, – pasakoja dabartinė Šiaulių trečiojo amžiaus universiteto vadovė Jolanta Rumbinienė. – Taip pat buvo griežti atstumo, salių užimtumo reikalavimai, taigi, ir nebuvo siekta kuo didesnio klausytojų skaičiaus.“

Vadovė atskleidžia, kad ateinančiais mokslo metais tikisi aktyvesnio vyresnio amžiaus žmonių dalyvavimo ir kad sulauks tų, kurie buvo nutraukę studijas. „Negaliu pasakyti, ar sugrįš tie, kurie dėl galimybių paso neturėjimo buvo priversti nutraukti mokymąsi, tačiau praktika tokia, kad dauguma klausytojų užsiėmimus lanko ne vienus metus“, – sako ji.

Ar studentai sugrįš ir kiek jų bus, pasakyti dar anksti – registracija į fakultetus vyks paskutinę rugsėjo savaitę.

Tiesa, kai kurie fakultetai, tokie kaip Teisinių žinių ir Sodininkystės, kol kas neveiks – jų dekanai išėjo užtarnauto poilsio, tačiau kitą semestrą fakultetų veikla turėtų būti atnaujinta.

„Lankytojai labiausiai domisi Kultūros ir meno bei Turizmo ir kraštotyros fakultetų užsiėmimais, tačiau visuose yra vienas leitmotyvas: nesvarbu, su kokiais pomėgiais ir į kurį fakultetą atėjo, senjorams svarbiausia – bendravimas, reintegracija į visuomenę, resocializacija, – pasakoja Jolanta. – Jie dalijasi patirtimi, kuria tokius dalykus, kurių mums, jauniems, reiktų pavydėti ir netingėti taip turiningai, aktyviai, sveikai gyventi.“

Svarbiausia – nepalikti senjorų vienatvėje

Jau dešimt metų veikiantis Šiaulių rajono TAU, įsikūręs Kuršėnuose, veikė ir pandemijos metais. Šiaulių r. švietimo pagalbos tarnybos metodininkė Edita Giržadienė prisimena, kad, šalyje paskelbus COVID-19 pandemiją, buvo priimtas sprendimas suplanuotas veiklas atšaukti, tačiau, situacijai negerėjant, užsiėmimai buvo organizuojami nuotoliu.

„Susidūrėme su naujais iššūkiais: ne visi studentai turėjo galimybių jungtis į užsiėmimus dėl įrangos ar informacinių technologijų įgūdžių trūkumo, – pasakoja metodininkė. – Virtualioje erdvėje buvo organizuojamos įvairios veiklos: viktorinos, parodos, sporto užsiėmimai ir kt.“ Edita taip pat priduria, kad svarbiausia buvo palaikyti bendravimą, dalytis naudinga informacija, nepalikti vyresnio amžiaus žmonių vienatvėje.

Situacijai keičiantis, keitėsi ir trečiojo amžiaus universiteto veiklų organizavimas. „Atlaisvinus reikalavimus, veiklos buvo perkeltos į lauką, nepaisant oro sąlygų, du kartus per savaitę Kuršėnų miesto parke vyko mankštos. Gerėjant pandeminei situacijai bei laikantis visų saugumo reikalavimų, veiklas pradėjome organizuoti ir patalpose, renkantis mažomis grupėmis“, – sako Šiaulių r. švietimo pagalbos tarnybos metodininkė.

Moteris pripažįsta, kad įstaigos veiklą tikrai paveikė pandemija, jai atslūgus, taip pat buvo pastebimas studentų skaičiaus sumažėjimas. „Jautėsi žmonių nerimas ir baimė lankytis didesniuose susibūrimuose. Prireikė laiko atkurti užmestus tamprius ryšius su bendraminčiais, suburti studentus į didesnius renginius bei vėl sugrįžti į aktyvų visuomeninį gyvenimą“, – sako Edita.

Kad jokia pandemija nebūtų baisi

Kelmės TAU taip pat tuoj švęs dešimtmetį. Kelmės švietimo pagalbos tarnybos, organizuojančios universiteto užsiėmimus, metodininkė Janina Každailienė sako, kad pandemijos metai buvo itin sunkūs, nes teko bendrauti tik nuotoliniu būdu. „Ne visi senjorai turi internetą, tai pokalbiai vyko ir telefonu“, – prisimena ji.

Moteris džiaugiasi, kad situacija pagerėjo ir auditorijas bei sporto sales užpildė veiklų išsiilgę senoliai. „Ypač pagausėjo kompiuterinio raštingumo studentų“, – pastebi ji ir priduria, kad jam skirs ypač daug dėmesio. Daugumą užsiėmimų veda savanoriai, senjorai iš jų mokosi ne tik naudotis kompiuteriu, kad jokia pandemija nebūtų baisi, bet ir anglų, vokiečių, lietuvių kalbų.

Kelmės TAU lanko apie 200 vyresniojo amžiaus žmonių. Metodininkė atskleidžia, kad jie dažniausiai renkasi užsiėmimus Sveikatos, Socialinių mokslų, Menų, Turizmo ir kraštotyros fakultetuose. „Rudenį pakviesime senjorus ir į dvasinio tobulėjimo studijas“, – žada Janina.

Lankytojų sumažėjo trečdaliu

Ne visiems trečiojo amžiaus universitetams pandemijos metai sukėlė daug nesklandumų. Radviliškio TAU labiausiai nukentėjo dėl lankytojų skaičiaus – jų sumažėjo beveik trečdaliu (nuo 190 iki 135), tačiau tikimasi, jog jie sugrįš.

Radviliškio r. savivaldybės Švietimo ir sporto paslaugų centro Suaugusiųjų ir jaunimo neformaliojo ugdymo skyriaus metodininkė Živilė Laurutienė teigia, kad universiteto klausytojai pandemijos apribojimus greitai įveikė – užsiėmimai vyko nuotoliniu būdu.

„Lektorės į paskaitas jungėsi „Messenger“ ir „Zoom“ programomis. Jų veikimo ypatybes greit perprato ir klausytojai, todėl darbas vyko sklandžiai. Dalis senjorų išmoko prisijungti prie programų, atsijungti, įjungti bei išjungti kompiuterio ar mobiliojo telefono kamerą ir mikrofoną“, – džiaugiasi moteris. Ji pastebi, kad po pandemijos vyresni suaugusieji turi geresnius kompiuterinius įgūdžius.

Metodininkė pasakoja, kad senjorams visgi labai trūko kontaktinio bendravimo, išvykų, ekskursijų po lankytinas Lietuvos vietas. „Nors mokslo metai dar oficialiai neprasidėjo, įvairios veiklos jau vyksta. Šio mėnesio viduryje universiteto lankytojai vyks į Zarasų kraštą“, – atskleidžia Živilė.

Be kelionių, siūlomi užsiėmimai penkiuose fakultetuose: Užsienio kalbų, Informacinių technologijų, Pasaulio pažinimo ir dvasinio ugdymo, Meninės raiškos bei Sveikos gyvensenos. „Klausytojai lanko informacinių technologijų, anglų kalbos, sveiko maisto gaminimo užsiėmimus, vyksta mankštos, vyresni suaugusieji žaidžia stalo tenisą ir šachmatais“, – vardija metodininkė ir pastebi, kad gausiausiai lankomos grupės yra sporto, kelionių bei dvasinio tobulėjimo.

Pandemijos pasekmė – naujas fakultetas

Joniškio senjorams pandemijos metai nebuvo baisūs – jie puikiai mokėsi nuotoliu. Vyko ir kompiuterinio raštingumo, ir fotografijos užsiėmimų: studentai atskirai vaikščiojo, fotografavo pagal temas, o paskui pasidalydavo ir aptardavo. Nuotoliu vyko net ir degustacijos. „Darėme sūrio „Džiugas“ ir kavos degustacijas: išsidaliję mėginėlius, klausytojai jungėsi ir dalyvavo nuotoliniame edukaciniame užsiėmime“, – pasakoja Joniškio r. Švietimo centro metodininkė Živilė Mitrulevičiūtė.

Šiuo metu Joniškio TAU turi 11 fakultetų – vienu daugiau nei prieš pandemiją. „Įkūrėme naują – Kulinarijos paslapčių – fakultetą, nes per pandemiją senjorai labai pasiilgo bendravimo, dalijimosi šiltu maistu: anksčiau susirinkdavo į užsiėmimus ir atsinešdavo ko nors išsikepę. Pandemija lėmė naujo fakulteto atsiradimą“, – sako moteris.

Joniškio TAU populiariausias – Turizmo ir kraštotyros fakultetas, po jo seka Dvasinio tobulėjimo bei Sveikatingumo. „Mes studentams sakome rinktis iki trijų fakultetų, kad visur spėtų ir aktyviai dalyvautų, tačiau kai kurie klausytojai lanko net penkis. Niekas nedraudžia“, – kalba Živilė.

Tiesa, Joniškio TAU mokslo metai prasideda kitu metu: dauguma trečiojo amžiaus universitetų studentus kviečia nuo spalio 1-osios, Tarptautinės pagyvenusių žmonių dienos, tačiau Joniškyje jie kviečiami po Naujųjų metų.

„Kadangi finansavimas skiriamas metams, tai klausytojų registraciją ir užsiėmimus vykdome po Naujųjų metų. Pirmasis mėnuo – senjorų registracijai, o startuojame kovą“, – pasakoja metodininkė ir džiaugiasi, kad daug vyresnio amžiaus žmonių renkasi mokytis – šiemet užsiregistravo 310 klausytojų.