PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Liepos 18 d. 15:30

Pamokas išmoko, atstovaujamojo biudžeto projektai pajudėjo

Šiauliai

Šiaulių miesto savivaldybės nuotr.

Mindaugas LaurinaitisŠaltinis: Etaplius.LT


240570

Prieš keletą metų pradėjusi vystyti atstovaujamojo biudžeto idėją, Šiaulių miesto savivaldybė pagaliau išjudino procesus. Praeityje padaryta klaidų, gyventojų pasiūlytos idėjos nebūdavo įgyvendinamos arba strigdavo. Dabar, panašu, reikalai juda – trys projektai jau arba beveik įgyvendinti, vis daugiau žmonių įsitraukia į balsavimą. Kitąmet tikimasi išjudinti ir jaunimą.

Trys projektai

Atstovaujamojo biudžeto vienais iš pradininkų šalyje prieš keletą metų tapusi Šiaulių miesto savivaldybė šiemet pagaliau, panašu, išjudino reikalus. Po visų paraiškų pateikimo, idėjų konkurso ir kitų formalumų, šiemet viena iš idėjų priėjo finišo tiesiąją, kitos taip pat, tikėtina, bus įgyvendintos iki metų galo.

Šį trečiadienį bus atidaryta velotrasa („pump track“) Dainų parke. Beveik baigta tvarkyti S. Šalkauskio gatvė, liko įrengti tik meninį akcentą. Iki šių metų galo tikimasi įrengti „kiss&ride“ aikštelę prie Medelyno progimnazijos, kurioje būtų saugiai į pamokas išleidžiami moksleiviai.

Pirmiesiems dviem didelės vertės projektams buvo skirta po 150 tūkst. Eur, trečiasis mažos vertės projektas įvertintas 50 tūkst. Eur.

„Turime tokią situaciją: vieną pabaigtą, kitą beveik pabaigtą ir įpusėtą projektus. Ką žmonės pasakė, tas ir daroma. Iš mano pateiktų pavyzdžių matome, kad su žmonių nuomone yra skaitomasi. Sumos numatytos šių metų biudžete, žinome limitus, rangovai dirba“, – sakė Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis.

Socialinis projektas

Velotrasą įrenginėjo daug patirties tokių trasų įrengime Šiaurės Europoje turinti įmonė. Pasak atstovaujamojo biudžeto koordinatoriaus Šiaulių miesto mero patarėjo Justino Švėgždos, įmonė papildomai savo lėšomis Šiauliuose įrengs nedidelę edukacinę trasą vaikams.

„Verslas turi socialinės atsakomybės projektus, kas medžius sodina, kas suoliukus stato. Tai ši įmonė įrengia trasas moksleiviams. Tokių trasų jau įrengė dvidešimt Latvijoje, tris Estijoje ir vieną Lietuvoje. Jiems patiko ši atstovaujamojo biudžeto idėja, kad visa bendruomenė įtraukta. Tai savo lėšomis įrengs mažesnę trasą kur nors Šiauliuose, gal kurios mokyklos kieme, nuspręs bendruomenė“, – sakė Justinas Švėgžda.

Mokėsi iš klaidų

Pačioje pradžioje prieš keletą metų neišvengta klaidų. Planuojant idėjų įgyvendinimą praleista, kad kai kurių idėjų gali nepavykti įgyvendinti dėl kokių techninių formalumų, tad tik paskelbus laimėtoją tapo aišku, kad laimėtojo idėjos nebus galima įgyvendinti. Todėl kitais metais projektus ir idėjas imta tikrinti atidžiau prieš paskelbiant balsavimą.

Kitos laimėtojo idėjos – dendrologinio ženklo sukūrimo parke – nepavyko įgyvendinti, nes neatsirado rangovo. Pasak savivaldybės atstovų, ieškota keturis kartus, keičiama idėja, bet neatsirado galinčių atlikti rangovų.

„Patirtis ateina su laiku. Dendrologinio projekto idėja buvo unikali ir graži, darėme daug pastangų, bet teko konstatuoti, kad rinka nėra pasiruošusi. Gal ateityje atsiras kitų panašių unikalių idėjų. Ką šiandien pristačiau, atrodo, paprasti projektai, bet jie padaryti. Vertybė yra kontaktas tarp valdžios ir bendruomenės.

Mes nekvestionuojam prioritetų. Yra bendruomenės nuomonė, mes pasirinkome tokį dialogo su visuomene būdą ir įgyvendiname. Nuo klaidos nesi apsaugotas, gal ir ateityje gali pasitaikyti, kad negalėsime ko nors įgyvendinti“, – teigė direktorius.

Gyventojų aktyvumas

Taip pat daug pastabų sulaukta dėl balsavimo tvarkos ir pačio konkurso balsavimo viešinimo. Balsuoti buvo galima tik registruotiems miesto gyventojams. Buvo tokių gyventojų, kurie nesugebėjo balsuoti, arba net nežinojo, kad vyksta toks balsavimas. Pasak Justino Švėgždos, išvados padarytos, buvo įtrauktos miesto bibliotekos, seniūnijos, jis pats nurodė savo asmeninį telefono numerį, tad gyventojai galėjo skambinti kilus neaiškumams.

„Buvo klausimų dėl gyventojų aktyvumo – du metus iš eilės balsuojančių buvo apie tris tūkstančius. Darbo grupėje diskutavome, gal kažkas nepadaryta, kad kreivė neauga. Bet šiemet jų buvo jau apie 8 tūkstančiai. Buvau nurodęs savo asmeninį numerį, gyventojai galėjo skambinti.

Buvo atvejų, kai pavardės raidė praleista, gal nežinota, kad adresas pasikeitęs, sistema nepriimdavo balso. Įtraukėme bibliotekas, seniūnijas, jos turėjo popierines formas, jei kam elektroninės neveiktų. Tam tikros išvados padarytos. Bet jeigu turite pasiūlymų, čia ir yra dalyvaujamojo biudžeto žavesys, kad visa tvarka gyventojų padiktuota“, – teigė projekto koordinatorius.

Skatins įsitraukti jaunimą

Pasak Justino Švėgždos, kitiems metams planuojama išjudinti jaunimą iki 16 metų. Rudenį bus rengiamas tvarkos aprašas, kaip įtraukti miesto moksleivius. Panaši tvarka jau buvo išbandyta Klaipėdoje ir, pasak Justino, pasiteisino, atsirado pilietiško jaunimo.

„Tikimės, kad rudenį pasirengsime aprašą dėl atstovaujamojo biudžeto gimnazijose, mokyklose. Matome, jaunimas iki 16 metų, jie nėra aktyviai įsitraukę. Žinome, kad Klaipėda pernai kaip Europos jaunimo sostinė turėjo šį projektą, jis pažadino pilietinį aktyvumą. Su jaunimo reikalų koordinatore, su mero komanda, direktorius informuotas, norime įtraukti mūsų ateities kartą“, – naujoves pristatė mero patarėjas.