PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Birželio 14 d. 16:03

Paminėtos 77-osios masinių trėmimų pradžios metinės

Tauragė

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


41588

1941 metų birželio 14 dieną sovietų okupacinė valdžia pradėjo masiškai tremti Lietuvos gyventojus į atokiausius Sibiro regionus. Jų metu ištremta apie 40 tūkstančių Lietuvos žmonių. Buvo tremiama šeimomis, įskaitant senelius ir vaikus bei kūdikius. Iš Jurbarko rajono buvo ištremta apie 700 žmonių, iš jų apie 170 vaikų. Atkūrus nepriklausomybę birželio 14-oji Lietuvoje pažymima kaip Gedulo ir vilties diena. Šios dienos išvakarėse, birželio 13 d., prie Lybiškių geležinkelio stoties, surengta atminimo valanda „Ant geležinkelio bėgių“, skirta tremtyje žuvusiems lietuviams atminti.

Renginyje dalyvavę Jurbarko rajono savivaldybės meras Skirmantas Mockevičius, mero pavaduotojas Saulius Lapėnas, savivaldybės administracijos direktorė Vida Rekešienė, administracijos direktorės pavaduotojas Darius Juodaitis, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Jurbarko filialo atstovai, Lybiškių bendruomenės nariai, Jurbarko krašto mokiniai ir mokytojai uždegė atminimo žvakeles tremtyje žuvusiems lietuviams, pagerbė juos tylos minute, dalinosi prisiminimais apie to meto istorijos įvykius. Prisiminimais apie patirtus išgyvenimus ir išsaugotą viltį dalinosi buvę tremtiniai. Tremtinė Stasė Ambrakaitienė net išsaugotą bilietą parodė, kuriuo grįžo traukiniu iš tremties į Lietuvą.

Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos padėkas užistorijos atminties išsaugojimą, jaunosios kartos pilietinį ir patriotinį ugdymąLietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Jurbarko filialo pirmininkė Irina Pažereckienė įteikė Jurbarko Antano Giedraičio-Giedriaus gimnazijos istorijos mokytojai Birutei Genienei, Jurbarko Naujamiesčio pagrindinės mokyklos istorijos mokytojai Danguolei Juščienei, Eržvilko gimnazijos istorijos mokytojai Stasei Baužienei, o už atminimo valandos „Ant geležinkelio bėgių“ organizavimą Jurbarko rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Lybiškių filialo bibliotekininkei Laimai Keterienei bei Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Jurbarko filialo sekretorei Angelinai Veniulienei.

Birželio 14-ąją, Gedulo ir vilties dieną, Jurbarko Švč. Trejybės bažnyčioje buvo laikomos Šv. Mišios po kurių prie tremtinių paminklo esančio Jurbarko kapinėse įvyko Atminimo valanda, skirta trėmimų aukoms pagerbti. Likus minutei iki dvyliktos valandos jurbarkiečiai kartu su visa Lietuva sustojo visuotinei Tylos minutei, prisiminti ir pagerbti tuos, kuriuos palietė tremtis.

„Tiems, kurie viso to nepatyrė ir neišgyveno, galbūt sunku tai suprasti, bet reikia tik įsivaizduoti, ką reiškia badas, alkis, šaltis arba karštis svetimame krašte, tada tikrai kiekvienam suspaus širdį. Mūsų, rajone, nedaug čia išliko, apie du šimtus. Tikrieji tremtiniai iškeliavo anapilin. Netekome daug garbingų žmonių, bet džiugu, kad mūsų Sąjungos gretas papildo tremtyje gimę jų artimieji“, – kalbėjo Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Jurbarko filialo pirmininkė Irina Pažereckienė visiems bendražygiams linkėdama vienybės ir meilės savo šaliai.

LR Seime, Kovo 11-osios Akto salėje, šiandien taip pat įvyko iškilmingas minėjimas, skirtas Gedulo ir vilties bei Okupacijos ir genocido dienoms atminti. Renginyje Seimo nariai tremtiniai perdavė Lietuvos valstybės vėliavą bendrijos „Lemtis“ nariams ir projekto „Misija Sibiras 2016“ dalyviams. Nepriklausomybės aikštėje įvyko ir Valstybės vėliavos pakėlimo ceremonija. Minėjime LR Seime dalyvavo Jurbarko rajono savivaldybės mero pavaduotojas Saulius Lapėnas ir savivaldybės administracijos direktorė Vida Rekešienė.

7008-8956.jpg

7004-8952.jpg

7005-8953.jpg

7003-8959.jpg

7009-8960.jpg