PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2025 m. Gegužės 20 d. 16:39

Paminėtas Skobiškių kautynių 80-metis

Šiauliai

Zigmo Ripinskio nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Šiaulių rajono savivaldybė


363025

Gegužės 18-ąją – Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dieną – paminėtas Skobiškių kautynių 80-metis bei atidengtas akmeninis atminimo ženklas, liudijantis šį istorinį įvykį ir jo dalyvius. Senųjų Šakynos bažnyčios kapinių koplyčioje šv. Mišių aukoje melstasi už Lietuvos laisvės gynėjų atminimą ir jų šventą auką Tėvynei Lietuvai, aplankytas partizanų kapas Mikutaičių kaime bei kautynių vieta Skobiškių miške.

Prieš 80 metų vykusios Skobiškio kautynės buvo vienas pirmųjų didesnių susirėmimų Šiaulių krašte. Daugiausia informacijos apie Skobiškių kautynes yra surinkęs ir užrašęs, remdamasis archyvų bei tų dienų liudininkų pasakojimais, šviesaus atminimo kraštotyrininkas, miškininkas Leonardas Skėrys (1932–2020). Leono Skėrio surinktoje medžiagoje pasakojama, kad Gedinčių girininkijos Skobiškės miške 1945 metų balandžio 29-osios ankstų rytą apie 70 partizanų būrį užpuolė NKVD – 450 pasienio ir 80 vidaus kariuomenės karių. Kautynės vyko 8 valandas. Žuvo skirtingais duomenimis, per 20 partizanų, 6 sužeisti atsidūrė lageryje. Žuvusieji partizanai buvo sumesti į Mikutaičių kaime iškastas žvyrduobes. L. Skėrys yra pasakojęs, jog užgimstant Sąjūdžiui, Šakynos ir Žarėnų grupės organizatoriai pradėjo ieškoti, kur palaidoti žuvusieji partizanai. Radę partizanų kaulelius, sudėjo į nedidelį karstelį, po šv. Mišių Šakynos bažnyčioje partizanų palaikai palaidoti Mikutaičių kaime.

Skobiškių kautynių 80-mečio minėjimo dalyvius pasveikino Šiaulių rajono savivaldybės vicemeras, Lietuvos šaulių sąjungos narys Mindaugas Sadauskas. Minėjime dalyvavo, padėką partizanams išreiškė Seimo narys Eimantas Kirkutis ir jo patarėja Regina Kvedarienė, Seimo narė Rima Baškienė ir jos patarėja Ada Grakauskienė, tarybos nariai Algis Mačiulis ir Jonas Novogreckis, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Kuršėnų filialo nariai ir jų vadovė Irena Butvidienė, Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazijos mokiniai ir jų mokytoja Violeta Laurutienė.

Aplankytas partizanų kapas Mikutaičių kaime, kur partizanų atminimą įamžino skulptoriaus Kazio Bimbos sukurtas paminklas. Jautriu pasakojimu apie savo senelį, žuvusį Skobiškių kautynėse partizaną Mykolą Ramančionį, pasidalijo jo anūkas aplinkosaugininkas kurtuvėniškis Darius Ramančionis.

Minėjimas vyko ir istorinėje kautynių vietoje – Skobiškių miške. Savo įžvalgomis dalijosi istorikas Jonas Kiriliauskas. Miško tylą perskrodė Lietuvos partizanų atminimui skirtos Lietuvos šaulių sąjungos gen. P. Plechavičiaus 6-osios rinktinės šaulių salvės. Dalyvavo Klaipėdos istorijos rekonstrukcijos klubo nariai, vilkintys Lietuvos partizanų uniformomis.

Minėjime skambėjo partizanų dainos, kanklėmis grojo etnomuzikologė, Ginkūnų kultūros centro kultūros renginių organizatorė Diana Matinaitienė. Renginį vedė Zenonas Gestautas.

Renginyje kalbėjo miškininkas Zigmas Savickas, kultūros darbuotoja Sigita Butvidienė, vienas iš paminklinio atminimo ženklo pastatymo iniciatorių Vidmantas Šulcius.

Tokių akmeninių atminimo ženklų Šiaulių rajone, Lietuvos partizanų žuvimo vietose šiemet ir kitąmet dar bus pastatyta Kinkių miške, Urkuvėnuose bei Butkaičiuose.

#ŠIAULIAI#KAUTYNĖS#MINĖJIMAS