PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Laisvalaikis2025 m. Liepos 7 d. 20:09

Palangos močiutės stebina poilsiautojus: babos gali būti visokios

Palanga

LNK

Alfa.ltŠaltinis: ALFA


372306

Koks įvaizdis kyla galvoje išgirdus žodį močiutė? Miela senyvo amžiaus moteris, mezganti kojines? Žilagalvė senovinių receptų meistrė, kurios namuose visada kvepia pyragu? O gal išmintinga giminės dama, iš kurios galime pasimokyti puikių manierų?

Tai keletas standartinių įvaizdžių, kuriuos esame įpratę matyti aplinkoje, tačiau iš LNK televizijos ekrano žiūrovams pažįstamos močiutės iš Zanzibaro, besidarbuojančios „Močiučių rezidencijoje“ Palangoje, meta iššūkį stereotipams ir drąsiai sako „Babos gali būti visokios“.

Palangos babos: nuo tradicinių įvaizdžių iki vartymosi kūlversčiais

Antrus metus padavėja besidarbuojanti močiutė Zita restorano klientus pasitinka sodriu įdegiu, ryškiomis lūpomis ir akinančia šypsena. Moteris sako, kad tradicinis močiutės įvaizdis – ne jai, todėl dažnai tenka susidurti su kuriozinėmis situacijomis. Zita neslepia, kad yra įpratusi elgtis spontaniškai, taip, kaip tuo metu norisi.

„Jeigu aš dabar noriu šokti, tai ir pradedu šokti ten, kur einu. Jeigu jaunimas vartosi kūliais, tai aš noriu parodyti, koks yra močiutės salto. Jeigu emocijų negaliu išreikšti cenzūriniu žodynu, tai ir lieju tokią tiradą, kokia pakliuvo ant liežuvio galo. O mano kasdienybė – šypsena, šokiai-pokiai-estrada, geriausia pramoga dabar – pagulėjimas lovytėj, – pasakoja močiutė Zita. – Gal ir ne močiutiška, gal kam ir nepatinka, bet ką man dabar daryt? Mano tokia veislė.“

Pašėlusią Zitą vis tenka sudrausminti babai Virgai, kuri „Močiučių restorane“ lankytojus pasitinka jau trečius metus. Močiutė Virginija – puiki siuvėja, lietuviškų papročių ir liaudiškų dainų žinovė, kuriai darbe ir gyvenime puikiai tinka močiutės vaidmuo, iš esmės pakeitęs gyvenimą.

„Ateina kitoks suvokimas, kad gyvenimą pragyvenai ne veltui – yra tąsa, anūkai, kuriais gali džiaugtis, bendrauti, žaisti, skirti daugiau laiko nei galėjai skirti savo vaikams“, – apie virsmo močiute džiaugsmą pasakoja Virginija. – Aš manau, kad esu močiutė ne tik savo anūkėliams, bet ir svetimiems... Atbėga restorano klientų vaikučiai ir sako: „Močiute, mes Jūsų pasiilgom.“ Tai atperka visus gyvenimo vargus ir įkvepia dar nesėdėti namuose, o judėti, dirbti, džiuginti žmones ir būti reikalinga.“

„Laikas sau – tai, ko dabar labiausiai noriu“

Stereotipus griaunančios Palangos močiutės sako, kad bėgantis laikas ne uždaro, o atveria galimybes, kuriomis jos dabar ir skuba pasinaudoti tiek nerdamos į džiuginančią profesinę veiklą, tiek ir atsigręždamos į asmeninius poreikius.

„Anksčiau galvojau, kad užauginus vaikus toliau turėsiu aukotis dėl jų – prižiūrėti anūkus, padėti spręsti problemas, taupyti pinigus vaikų poreikiams, tačiau pradėjus darbuotis tarp močiučių viskas apsivertė. Supratau, kad tapimas močiute nereiškia kažko atsisakymo. Nenoriu sėdėti namie, kepti blynus, nerti servetėles ir laukti atvykstančių anūkų. Aš noriu gražiai rengtis, apsipirkinėti, skirti laiko savo grožiui ir poilsiui, – mintimis dalijasi laidoje „Močiučių Zanzibaras“ nusifilmavusi močiutė Aušra. – Laikas sau dabar yra tai, ko labiausiai noriu ir ką pagaliau galiu sau leisti. Reikėjo postūmio iš aplinkos tai suprasti.“

R. Galvonas: „Močiutės – didžiausias mano atradimas“

Vyresnio amžiaus moterims kelią į darbo rinką atvėręs ir visą močiučių bendruomenę subūręs verslininkas bei virtuvės šefas Rokas Galvonas sako, kad neįsivaizduoja, kaip reikės dirbti po vieno ar dviejų dešimtmečių, kuomet močiutes vis labiau keis jaunoji karta.

„Be abejonės yra puikių, atsakingų, darbščių jaunų žmonių, tačiau dabartinės močiutės yra nepralenkiamos. Dirbdamas su močiutėmis galiu būti ramus, kad jos visada ateis į darbą, kad turės didelę atsakomybę, o problemas spręs besivadovaudamos išmintimi ir patirtimi, o ne karštomis emocijomis. O kur dar charizma, komunikabilumas ir empatija – vienas malonumas ne tik darbdaviui, bet ir lankytojams. Močiutės – didžiausias mano atradimas. Šiek tiek neramu galvoti apie ateitį, kada jas turės pakeisti kiti“, – negailėdamas komplimentų vyresnio amžiaus moterims pasakoja R. Galvonas.

Vyras sako, kad akivaizdu, jog senieji močiučių įvaizdžiai pastaruoju metu gerokai pasikeitę – jo valdomuose restoranuose dirbančios brandžios moterys stebina drąsa, laisve ir žengia koja kojon su iššūkiu kupinu laikmečiu.

Norite įsitikinti, kad babos gali būti visokios? Stebėkite trijų charizmatiškų močiučių nuotykius saulėtame Zanizbare, kur kiekviena savaip atostogauja ir patiria vietinę kultūrą. Nuo niekada neragautų skonių iki nuoširdžių ašarų ir net vestuvių – kartu su močiutėmis keliaukite pirmadieniais–ketvirtadieniais, 21 val., per LNK ir lnk.lt.

Močiučių isterija – puola vėžliai

#PALANGA#MOČIUTĖS#ZANZIBARAS#ROKAS GALVONAS#BABOS
#RESTORANAS