PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2021 m. Gegužės 16 d. 12:38

Palangoje atidarytos dvi fotografijos parodos apie dvi iškilias asmenybes

Klaipėda

Antano Mončio namų-muziejaus plakatai

Reporteris IngaŠaltinis: Etaplius.lt


175180

Palangos Antano Mončio namuose-muziejuje ir jo prieigose šeštadienį atidarytos dvi fotografijų parodos: „Antanas Liutkus (1906-1970). Antanas Mončys Prancūzijoje“ ir „Antanas Liutkus (1906–1970). Palanga (1937–1938)“. Jos, kaip teigia muziejus, susietos dviejų žinomų asmenybių vardais bei draugyste, užsimezgusia ir puoselėta A. Liutkaus šeimos namuose Pietų Prancūzijoje, į kuriuos pasisvečiuoti būdavo kviečiamas skulptorius A. Mončys. Šiais, jubiliejiniais, metais tai – tarsi abiejų bičiulių pasisveikinimas, bet jau Antano Mončio namuose-muziejuje Palangoje, kurią dar 1937–1938 m. A. Liutkus fotografuodavo, kai čia atvažiuodavo su savo būsimąja žmona Janina Mikulskyte.

„Dvi fotografijų parodos, per kurias atsiskleidžia dviejų Antanų bičiulystė, tarsi nutiesia tiltą tarp Palangos ir Prancūzijos, tarp ano laikmečio ir dabarties. Čia nėra taiklesnių žodžių už tuos, kuriuos prieš beveik ketvirtį amžiaus rašė Antano Liutkaus žmona Janina savo laiškuose Antano Mončio seseriai Birutei: „Jūsų Antanas buvo savas žmogus, jį su mano Antanu jungė menas, na, ir žemaitiškumas“. Šią jungtį ir siekiame atskleisti abiejose parodose“, – sako Antano Mončio namų-muziejaus direktorė, menininko dukterėčia Loreta Birutė Turauskaitė.

Parodose eksponuojamų fotografijų autorius, teisininkas, dailininkas A. Liutkus Lietuvos istorijos puslapiuose yra geriau žinomas kaip tarpukario diplomatas, 1933 m. dirbęs Užsienio reikalų ministerijoje, 1936 m. paskirtas Lietuvos pasiuntinybės Prancūzijoje atašė, o 1938 m. – tapęs antruoju sekretoriumi. Kaip ir daugelis to meto šviesuolių, priverstas gyventi emigracijoje, jis čia pasinėrė į meną – dalyvavo parodose, bendravo sau daugeliu menininkų ir rašė apie juos to meto lietuviškos spaudos puslapiams.

A. Liutkus pokario metais gyvendamas Prancūzijoje neapleido savo diplomatinio kelio ir toliau rūpinosi Prancūzijoje gyvenančiais lietuviais, padėjo pabėgėliams, atstovavo Lietuvai įvairiose prancūzų valdžios institucijoje ir išeivių organizacijose, sakoma Antano Mončio namų-muziejaus pranešime.

Kaip mena jo sūnus, taip pat diplomatas Perkūnas Liutkus, tėvas visą laiką bendravo su keliomis dešimtimis to meto lietuvių: svečiuose nuolat lankydavosi diplomatas Petras Klimas, rašytojas Jurgis Savickis, poetas Jonas Aistis, dailininkas Adomas Galdikas, grafikas, skulptorius, vitražistas Vytautas Kazimieras Jonynas, dailininkas Albertas Veščiūnas, semiotikas Algirdas Julius Greimas su žmona Onute ir įdukra Ada Martinkus ir kt. „Bet maloniausia jam būdavo vakarieniaujant valgyti silkes su bulvėmis kartu su savo senais draugais dailininkais iš Lietuvos: tapytoju Pranu Gailiumi (1928–2015), grafiku Žibuntu Mikšiu (1923–2013) ir ypač su bičiuliu skulptoriumi Antanu Mončiu“, – atsimena P. Liutkus.

Antano Mončio namų-muziejaus galerijoje ir muziejaus prieigose atidarytos dvi A. Liutkaus fotografijų parodos – tai istorinės akimirkos. Galerijoje eksponuojama paroda „Palanga (1937–1938)“ vaizduoja smagias ir romantiškas A. Liutkaus užfiksuotas tarpukario kurorto akimirkas. Ši paroda bus eksponuojama iki birželio 6 dienos.

Tuo metu Antano Mončio namų-muziejaus prieigose parengtoje parodoje „ Antanas Liutkus (1906–1970). Antanas Mončys Prancūzijoje“ eksponuojamos per XX a. 5–8 deš. A. Liutkaus darytos fotografijos. Projekto, kurio dalimi tapo ir šios fotografijos parodos, idėja „Sveikinimai ir pasisveikinimai“ padiktavo pirmąjį abiejų asmenybių, bičiulių „susitikimą“ jubiliejiniais metais Palangoje, susitikimą savo darbų ir kūrybos kalba. Ši paroda veiks iki vėlyvo rudens – lapkričio mėnesio.

Antano Mončio namų-muziejus pranešime teigiama, kad šįkart dėl karantino metu galiojančių apribojimų nuspręsta nerengti parodų atidarymo, meno gerbėjai kviečiami savarankiškai apžiūrėti A. Liutkaus fotografijas ir iš jose užfiksuotų akimirkų susikurti savo pasakojimą.

Šios parodos yra Palangos miesto meto Šarūno Vaitkaus globojamos Antano Mončio gimimo šimtmečio akcentų programos „Sveikinimai ir pasisveikinimai Antano Mončio gimimo 100-čiui“ dalis.