Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
D. Malinausko / Pakruojo rajono savivaldybės nuotr.
Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt
Įvyko kovo mėnesio nuotolinis rajono tarybos posėdis. Apsvarsčius visus klausimus, dar pasisakyti panoro tarybos narys Alvydas Žuvininkas, dėstęs savo nuomonę apie vakcinacijos proceso vykdymą rajone. Reaguojant į kritiškus rajono tarybos nario argumentus, kurie galėjo įskaudinti vakcinacijos procesu besirūpinančius specialistus, pateikiame pasisakymo esmę.
Reikia pabrėžti, kad kiekvienas tarybos narys ar rajono gyventojas yra laisvas išsakyti savo nuomonę, tačiau šiuo visiems įtemptu metu ypač iš politikų laukiama sutelkimo, o ne priešinimo. Visgi pasisakęs A. Žuvininkas patikino, kad pastabas jam perdavė į jo vet. kliniką (kuri įsikūrusi šalia Pakruojo kultūros centro) užsukantys gyventojai. Pasak politiko, esą nedrįstama pastabų išsakyti tiesiai vakcinaciją vykdantiems specialistams, o rajono laikraštis net bijo spausdinti tokias nuomones!
„Tokie lengvi pastebėjimai. Pirmas būtų, kad Pakruojo kultūros centrą pavertėm skiepų kabinetu. Nežinau kam čia tokia išganinga mintis šovė į galvą“,- stebėjosi A. Žuvininkas, paminėjęs nepatogius kultūros centro laiptus bei siūlęs kitas vakcinacijos vietas – „Atžalyno“ gimnazijos ar sporto centro sales. „Tas dalykas iš to išėjo, kad kultūros centre dirba darbuotojai, nesvarbu vakcinacijos diena vysta ar nevyksta, vis tiek žmonėms reikia ateiti į darbą. Žmonių srautas nėra mažas ir jie ateina su savo ligų puokštėm“,- vertino tarybos narys.
Vakcinacijos vietą parinko didelė grupė rajono medicinos ir kitų sričių specialistų. Įvertinta žinoma Pakruojo kultūros centro vieta, ten įrengtas įėjimas neįgaliesiems, galimybė įeiti pro vienas, o išeiti pro kitas duris (nesimaišant), didelės erdvės. Įvertinkime pasiūlytas alternatyvas. Galbūt tarybos narys nežino, bet „Atžalyno“ salėje nuolat vyksta profesionalaus sporto – krepšinio treniruotės ir varžybos (leidžiamas ir karantino metu), o sporto centre prasideda vidaus remonto darbai. Įvertinta ir tai, kad moksleiviai pagerėjus situacijai pirmieji grįžtų į klases, tad ugdymo įstaigoje įkurtą vakcinacijos centrą tektų perkelti. Su kultūros centro kolektyvu pirmiausiai derintą vakcinacijos vietos parinkimą komentuoja ir kultūros centro direktorė Arina Janeliūnienė: „Visiškai nesutinku su tokiu tarybos nario pasisakymu. Mūsų kolektyvas džiaugiasi, kad gali prisidėti – nevykstant renginiams didelės salės nėra tiek reikalingos ir darbus galime dirbti mažesniuose kabinetuose, kurių pakanka. Vakcinacija – itin svarbi, juk kuo greičiau paskiepysime gyventojus, tuo arčiau galimybė vėl vykti renginiams, grįžti į įprastą gyvenimą. O vakcinacija ir darbams netrukdo – ateiname ir išsiskirstome kam kur reikia.“
Tad tikrai įdomus ir A. Žuvininko argumentas dėl vakcinacijos metu dirbančių specialistų. Juk ir gimnazijos, ir sporto centro darbuotojai kasdien taip pat eina į darbą. Kodėl, jei ten vyktų vakcinacija, jų būtų „gaila“ mažiau – sunku atsakyti.
„Toliau dėl paties darbo organizavimo. Yra paskirta vakcinacijai vyr. specialistė, kuri save įvardina – sėdžiu aš ant dviejų kėdžių, bet geriau sėdėtum ant vienos, nes žinote, yra tokia lietuviška patarlė viena subine dviejų kėdžių neužsėsi“,- tokiais žodžiais viešame tarybos posėdyje nuomonę toliau reiškė A. Žuvininkas. Politikas greičiausiai pamiršo, kad savivaldybės gydytoja dirba... jo paties žmona! Deja jai ilgą laiką turint nedarbingumą, būtinus atlikti darbus teko perskirstyti kitiems specialistams, tarp jų – ir niekaip nenukeliamas vakcinacijos procesas. Kalbėdamas A. Žuvininkas pridūrė, kad vakcinacijos procesu vietoj jo žmonos besirūpinančios specialistės nenoru, nebuvo paskiepyti skiepo prašę, vakcinacijos metu savanoriavę kultūros centro darbuotojai. Galbūt ir šiuo atveju tarybos narys nėra informuotas apie vakcinacijos eigą, kuri vyksta ne pagal prašymus, bet pagal Sveikatos apsaugos ministerijos patvirtintus prioritetus? Turbūt daugelis girdėjome apie skiepijimo skandalus šalyje, kai buvo paskiepyti artimieji ar giminaičiai – negi galima piktintis tuo, kad rajone vakcinos atitenka kam priklauso, o ne tiems, kas prašo?
„Toliau – po kiekvieno tokio vakcinacijos seanso turėtų būti atlikta normali dezinfekcija. Kaip visam civilizuotam pasauly priklauso. Dabar ateina valytoja, su skudurėliu pravalė grindis, pasiėmė tą tarakonams purkšti purkštuvėlį – papurškė, padezinfekavo“,- toliau dėstė A. Žuvininkas. Vykdant vakcinacijos procesą, vadovaujamasi Sveikatos ministerijos apibrėžtais reikalavimais – patalpos, rankenos, visos kėdės valomos spec. tirpalais, erdvės gausiai vėdinamos, registruojantys yra atskirti spec. stiklu. Taip dezinfekcija vykdoma ir visame civilizuotame pasaulyje, net ir ligoninėse, COVID-19 sergančių asmenų skyriuose.
„Dėl savanorystės – viskas valio, gražu, einam, darom, reikia. Reikia padėti vieni kitiems, bet suprantat, viskas gerai kol gerai“,- nepraleista proga pakomentuoti ir šią veiklą, susirūpinus, kad ne visi savanoriaujantys yra paskiepyti, ne visiems yra atlikti antikūnių testai. A. Žuvininkas teisus – kviesdami savanorius neprašome nei skiepo, nei antikūnių testo, nes tokia savanorystės tvarka galioja visoje šalyje. Juk dar nesiskiepiję savanoriai padeda net ir didelės užsikrėtimo rizikos erdvėse – pvz. COVID-19 skyriuose, didžiosiose šalies ligoninėse.
Tad galbūt nepilnai pritardamas savanorystės idėjai, pats A. Žuvininkas kitų kolegų tarybos narių pavyzdžiu nepasekė ir padėti vykdyti vakcinacijos procese nepanoro. Gal dėl to, kad pačius savanorius laiko... „Neduok dieve, susirgtų nors vienas žmogus, ar dar kas blogau atsitiktų, sakytų – aš ėjau savanoriu. O ko tu, durneli, ėjai?“,- dar viena citata iš A. Žuvininko pasisakymo. Galbūt tarybos narys vėl nežinojo. Nežinojo, kad vienai vakcinacijos dienai (o kiek jų dar bus – nežinia) reikia daugiau nei 10 asmenų, kad rajono medikams tenkantis krūvis šiuo metu yra didžiulis, kad savanoriška pagalba – neišmatuojama ir nepamainoma, todėl taip jos prašome. Juk savanoriauti pasiryžęs asmuo įvertina savo sveikatos būklę ir norą padėti.
Ne kartą savo kalboje A. Žuvininkas minėjo organizacinius vakcinacijos proceso trūkumus, kvestionavo specialistų bendravimo kultūrą ir net vakcinacijos proceso išmanymą, ir, žinoma, nepamiršo pridurti, kad viską mato – juk po jo darbovietės langais įrengtas jo minėtas „skiepų kabinetas“ – rajono gyventojų vakcinacijos centras. Baigdamas kritikos dozę politikas A. Žuvininkas svarstė – gal kas padarys išvadas? Belieka tik spėlioti, kodėl tiek trūkumų radęs A. Žuvininkas, kuris beje yra ir tarybos Sveikatos, šeimos ir socialinių reikalų komiteto bei Etikos komisijos narys, ilgą laiką tylėjo. Kodėl vakcinacijos procesui vykstant jau kelis mėnesius, neatėjo iki savivaldybės ir neišsakė savo pastabų bei nepasiūlė sprendimo būdų?
Tarybos posėdyje su A. Žuvininko išsakytu situacijos vertinimu nesutiko meras Saulius Margis, mero pavaduotojas Virginijus Kacilevičius, administracijos direktorė Ilona Gelažnikienė. Visi dėstė argumentus dėl tinkamos bendros vakcinacijos komandos veiklos. Vertinant jau atliktus darbus ir žinant, koks ilgas kelias dar visų laukia, dėkojame kiekvienam specialistui ir visiems rajono gyventojams už supratimą, taip pat ir pastabas. Esame vertinami šalies mastu – mūsų rajonas yra iš tų, kuriame panaudojamos visos gautos vakcinos, o jei tik gautume daugiau – procesas vyktų dar greičiau.
Siekdami politinės kultūros augimo ir etiško nuomonės išsakymo, Pakruojo rajono savivaldybės vadovai atsiprašo visų, kurie po A. Žuvininko pasisakymo liko įskaudinti.