PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2017 m. Spalio 14 d. 20:45

Pagalba slenkantiems plaukams turi būti visapusiška

Šiauliai

Patarimas. Saulė, karštis vėjas perdžiovina plaukus, ultravioletiniai spinduliai išardo jų viršutinį sluoksnį, todėl plaukai yra kur kas jautresni ir greičiau pažeidžiami, todėl rūpindamiesi savo plaukais pasirūpinkite galvos apdangalu. StockSnap nuotr.

Andrius TverijonasŠaltinis: Etaplius.lt


17063

Su išties opia plaukų slinkimo problema susiduria visi: vyrai, vaikai, jaunuoliai ir moterys. Ėmus kamuoti nuolatiniam klausimui „ką daryti?“, prasideda gydymo būdų paieška. „Pakeisti šampūną neužtenka, reikia pasirūpinti, kad pagalba būtų visapusiška“, – sako plaukų stilistas Andrejus Volokinas.

Plaukas gimsta, gyvena ir miršta

Visais laikais gražūs plaukai buvo laikomi didžiausiu žmogaus papuošalu. Tankūs plaukai buvo ypač vertinami Senovės Romoje. Nors romėnai tvirtino, kad plikė – ne trūkumas, o išminties liudytoja, vis dėlto jie buvo linkę derinti išmintį su vešlia ševeliūra.

Plaukų slinkimo priežastys, anot specialisto, labai įvairios: ilgalaikis antidepresantų bei antibiotikų vartojimas, nuolatinė emocinė įtampa, hormonų pokyčiai nėštumo metu, netinkamai parinktos kontraceptinės priemonės, pomėgis šaltuoju metų laikų vaikščioti be galvos dangalo ir pan.

Suprantama, plauko gyvybingumas priklauso nuo žmogaus amžiaus. Kuo vyresnis žmogus, tuo plaukas silpnesnis, plonesnis, greičiau iškrenta, lėčiau atauga.

Vidutinis plauko gyvenimo ilgis – 2 metai. Per dieną prarandame nuo 40 iki 100 plaukų. Kad tai normalu, patvirtina ir mūsų senolių posakis: jeigu rytais ant pagalvės rasi keliolika plaukų ir tiek pat pasišukavęs šukose, tai visiškai normalu. Tačiau ką daryti, kai plaukai ima retėti kur kas gausiau nei įprastai?

Plaukų stilistas A. Volokinas sako pastebėjęs, jog užklupus šiai problemai paprastai pirmiausia suskumbama keisti šampūną. Pasak specialisto, verta išbandyti ekologišką plaukų kosmetiką, tačiau siekiant rezultato reikia turėti kantrybės, mat pokyčiai po keleto plaukų ištrinkimo pakeistu šampūnu neatsiranda. Jų galima tikėtis ne trumpiau nei po pusės metų. Maždaug per tiek laiko atsinaujina natūralios galvos odos funkcijos, poodyje suaktyvėja gyvybiniai procesai, todėl plaukai atgauna sveiką išvaizdą, sustiprėja jų šaknys.

Neretai išmėginamos įvairios naminės priemonės. Nuo senų senovės žinoma daug vaistinių augalų, kurie teigiamai veikia plaukus. Namų sąlygomis nesunku pasigaminti gydomųjų vaistažolių nuovirų, užpilų, arbatų, kaukių, tinktūrų, priemonių plaukams skalauti. Plaukų šaknis galima stiprinti apynių spurgų, beržo pumpurų arba lapų, dilgėlių lapų, jonažolių, ypač tinkančių riebiai galvos odai, dygliuotojo šaltalankio šakelių su lapais, rugiagėlių,mažalapės liepos žiedų užpilais ir nuovirais, vaistinės ramunės preparatais. Tereikia pasidomėti žolelių savybėmis ir atrasti sau tinkamiausią.

Pastangos turi būti kasdienės

Padidėjusį plaukų slinkimą galima stabdyti ricinų aliejaus kaukėmis. Tereikia pašildytu aliejumi įtrinti galvos odą, galvą apgaubti šiltu rankšluosčiu, pabūti porą valandų, tada plaukus išskalauti. Taip paskatinama kraujotaka, drauge stiprinamos plaukų šaknys.

Plaukų šaknis stiprina įvairūs eteriniai ir augaliniai aliejai. Ypač veiksmingi varnalėšų, kviečių daigų aliejai, kuriais patartina galvos odą įtrinti kartą ar du per savaitę valandą prieš trenkant galvą švelniu šampūnu.

Palepinkite save galvos masažu. Ši procedūra gerina galvos odos kraujotaką, todėl plaukai geriau auga, dailiai žvilga, mažiau slenka. Jeigu galvą masažuosite rankomis, galvos odą suvilgykite nenuskalaujamu stiprinamuoju žolelių losjonu, šilta dilgėlių ištrauka. Tada pirštų pagalvėlėmis sukamaisiais judesiais masažuokite viršugalvio link ne trumpiau nei 10 min.

Bėda ta, kad visos šios minėtos procedūros namuose reikalauja daug laiko ir kantrybės, nes pastangos turi būti ne vienkartinės, o kasdienės.

Didesnis dėmesys mitybai

Anot plaukų stilisto, vien žolelėmis plaukų slinkimo nesustabdysite. Jeigu plaukai slenka itin smarkiai, būtina atkreipti dėmesį į savo mitybos racioną. Juk ne veltui sakoma: ką valgau, tas ir esu.

Svarbiausia plauko dalis yra folikulas. Plaukui augti reikalingi baltymai, formuoti plauko paviršių – riebalai, o ilgai išsilaikyti odoje – mineralai bei vitaminai. Tad mūsų maiste neturi stigti baltymų, sudėtinių angliavandenių, gyvūninių ir augalinių riebalų.

Labai svarbu su maistu gauti pakankamai omega-3 riebalų rūgščių, mineralų: magnio, fosforo, geležies, jodo, cinko, vario ir vitaminų, ypač B6, B12, A, D, H. Kasdienį valgiaraštį papildykite kiaušiniais, liesa mėsa, liesais pieno produktais, įvairiais augaliniais aliejais, sojomis, viso grūdo košėmis, makaronais. Valgykite kuo daugiau šviežių vaisių ir daržovių, ypač tamsiai žalios spalvos: špinatų, brokolinių kopūstų, taip pat džiovintų vaisių, riešutų. Venkite riebaluose kepto ir kitokio riebaus maisto, atsisakykite pusgaminių, greitųjų užkandžių, gazuotų ir kofeino turinčių gėrimų, ribokite saldumynų kiekį.

Jokie medžiagų apykaitos procesai negali vykti be vandens, tad atkreipkite dėmesį, ar jo jums nestinga. Karštomis vasaros dienomis vietoj kavos verčiau rinkitės kelis puodelius žalios arbatos – būsite ne tik žvalūs, bet ir praturtinsite savo kūną papildomais antioksidantais.

Pasak specialisto, labai svarbu ir fizinis aktyvumas. Sportuojant stiprinamos kraujagyslės, aktyvėja kraujo ir medžiagų apytaka, todėl plaukai auga ne tik greičiau, bet ir būna sveikesni, vadinasi, stipresni.

Anot stilisto, apsidairę savo virtuvėje, rasite daug maisto produktų, kurie tinka ne tik skrandį pamaloninti, bet ir išorę pagražinti. Dar ir šiandien daug kam žinomas efektyvus plaukų gydymas duona: pritrupinkite stiklinę juodos duonos, užpilkite ją litru verdančio vandens, palikite nusistovėti, po to nukoškite, tirščius nuspauskite. Duonos antpilu skalaukite plaukus. Bėda ta, jog duona nebe tokia, kokią kepdavo mūsų senolės.

Plaukams padeda ir kaukės

Jeigu turite galimybę įsigyti naminių kiaušinių, kartas nuo karto palepinkite jais ne tik savo skrandį, bet ir plaukus: sumaišykite vieno kiaušinio trynį su vienu šaukštu degtinės. Šiuo mišiniu įtrinkite galvą ir palaikykite 30–40 min., po to galvą išplaukite šiltu vandeniu.

Plaukams naudingi rūgštaus pieno, kefyro, pasukų kompresai, kurie maitina, stiprina plaukus ir pagerina jų išvaizdą.

„Vasara – pats turtingiausias metas, kai aplink apstu natūralių priemonių, kuriomis be vargo galime padėti savo plaukams“, – sako stilistas, tuo pačiu primindamas, jog šis metų laikas ne ką mažiau pavojingas už šaltąjį metų periodą.

Saulė, karštis vėjas perdžiovina plaukus, ultravioletiniai spinduliai išardo jų viršutinį sluoksnį, todėl vasarą plaukai yra kur kas jautresni ir greičiau pažeidžiami, taigi rūpindamiesi savo plaukais, pasirūpinkite galvos apdangalu. Moterims vasaros sezonu stilistas pataria nedažyti plaukų, geriausia šią procedūrą atlikti jau pailsėjus, t. y. po vasaros atostogų.