Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Projekto „Spalvų žaismas ir jų akordai“ dalyviai bei pagalbininkai parodos atidarymą vainikavo bendra nuotrauka.
Virginija ŠimkūnienėŠaltinis: Etaplius.lt
Rugpjūčio 3 dieną Lietuvos Respublikos Seimo II rūmų galerijoje atidaryta Kaišiadorių kultūros centro Taikomosios dailės būrelio (vadovė Nijolė Kriugždaitė) projekto „Spalvų žaismas ir jų akordai“ darbų paroda, kuria Seimo darbuotojai bei svečiai galės gėrėtis iki pat rugsėjo 4-osios. O po savaitės į projekto darbų parodos atidarymą Kaišiadorių kultūros centre rinkosi patys jauniausi jo dalyviai – „Spindulio“ vaikų lopšelio-darželio auklėtiniai bei žaidimų su spalvomis juos mokę neįgalieji.
Veikla, atnešusi džiaugsmą
Gyvendami Kaišiadoryse ir stebėdami mūsų kultūrinį gyvenimą jau esame įpratę, jog tie projektai, kurie gimsta savivaldybės Kultūros premijos laureatės Nijolės Kriugždaitės kūrybiškumo dėka, yra kitokie, ryškiai išsiskiriantys iš kasdienybės. Ir dar – vieni į kitą nepanašūs. Ne išimtis – ir paskutinysis, kurio įgyvendinimas jau eina į pabaigą – „Spalvų žaismas ir jų akordai“.
– Labai džiaugiuosi tuo supratimu ir palaikymu, kurį nuolat jaučiu dirbdama čia, Kaišiadorių kultūros centre, ir savo idėjas atnešdama pirmiausiai šio centro direktoriui Arnoldui Škimeliui, - sako projekto autorė. Palaikymo susilaukė ir ši – projektą „Spalvų žaismas ir jų akordai“ Kaišiadorių kultūros centras pateikė Lietuvos kultūros tarybai, kur, susumavus konkurso rezultatus, šis projektas buvo tinkamai įvertintas, jam skirtas dalinis finansavimas. Užvirė darbas, nors, tiesą sakant, žodis „darbas“ gal ir nėra pats tinkamiausias pavadinimas šiai spalvingai, pilnai džiaugsmo ir naujų kūrybinių potyrių veiklai, į kurią projekto vadovė įtraukė nemažą būrį įvairaus amžiaus kaišiadoriečių. Įdomi ir novatoriška pati idėja – pažvelgti į neįgaliųjų integraciją kitaip, nei tradiciškai esame įpratę: ne stengtis neįgaliuosius įtraukti į tam tikras veiklas, o pačią visuomenę pakviesti įsijungti į neįgaliųjų laisvalaikio užsiėmimus.
Formaliai kalbant, „bazė“ tam jau buvo – Nijolė Kriugždaitė ilgus metus bendradarbiauja su Šventosios Faustinos mokykla, kur kartu įgyvendintas ne vienas projektas, sukauptas didžiulis bendros kūrybinės patirties kraitis. Ėmusi vadovauti Kaišiadorių kultūros centro Taikomosios dailės būreliui, šiuo bendradabiavimu „užkrėtė“ abi įstaigas. Būrelio užsiėmimuose pastebėti jo narių gebėjimai užaugino mintį, jog gautais įgūdžiais galima pasidalinti su kitais. Tad projekto metu tapybos ant vandens meno organizatorių atrinktas tikslines – vaikų ir jaunimo – grupes – mokė būtent neįgalieji.
Šiuose užsiėmimuose gimė ne tik kiekvieną autorių pradžiuginę darbai, tačiau užsimezgė kitoks bendravimas, peraugęs į bendradarbiavimą, keitėsi požiūris į neįgaliuosius visuomenės narius – ėmė formuotis požiūris, jog neįgalusis – tai ne tik tas žmogus, kuriam tu gali ir turi padėti, bet kuris gali padėti ir tau. – Projektu siekėme, kad toks modelis, kai patys neįgalieji atvyksta pas vaikus, jaunimą, gali juos kažko išmokyti, kartu sėkmingai kurti, būti ir bendrauti, veiktų kaip edukacinė priemonė, į gerąją pusę keičianti visuomenės požiūrį, - pasakojo N. Kriugždaitė, Taikomosios dailės būrelyje dirbanti ne tik su dabartiniais Šv. Faustinos mokyklos auklėtiniais, bet ir tais, kurie jau senokai užvėrė šios mokyklos duris.
Būrelio vadovė yra tas žmogus, kuris šį būrelį „atneša“ į namus judėjimo negalią turintiems ar dėl kitų priežasčių retai viešumoje besirodantiems jauniems žmonėms. Turbūt nereikia sakyti, kiek duoda toks bendravimas ir kad jame įprastų darbo valandų nebūna. Užtat būna džiaugsmas. – Nijolė mano mergaitei tapo tarsi antrąja mama, jos dėka dukra padrąsėjo, pradėjo lengviau bendrauti, atsirado noras išeiti iš namų, - parodos atidaryme su dėkingumu kalbėjo vienos būrelio narės mama.
Kai tirpsta atskirties ribos
„Spalvų žaismas ir jų akordai“ pirmąją bendrą veiklą vykdė „Spindulio“ vaikų lopšelyje-darželyje, todėl ir parodos Seime bei Kaišiadorių kultūros centre – tai dailės darbai, sukurti būtent „Spindulyje“.
Tad dešimtis parodų per metus organizuojantis Kultūros centras, ko gero, pirmą kartą savo istorijoje pasitiko tokį gausų ir tokį jauną autorių būrį – šalia užsiėmimų konsultantų, Taikomosios dailės būrelio narių, išsirikiavo šypsenomis šviečiantys „Spindulio“ mažyliai. O šypsotis buvo ko – tokių gražių ir įdomių darbų, kurie papuošė centro fojė, ne kasdien pamatysi.
Būrelio vadovė kiekvienam autoriui įteikė po atminimo dovanėlę, o diplomais buvo apdovanoti ne tik patys projektų dalyviai, bet ir jų mokytojos, kurios prižiūrėjo visą šį gražų ir nepaprastai judrų būrį. Diplomai taip pat įteikti Taikomosios dailės būrelio nariams, kurie padėjo išmokti tapybos ant vandens – Daliai Litotanskaitei, Redai Kertenytei, Gemai Staknevičiūtei ir Andriui Žukauskui.
Po apdovanojimų ceremonijos visi keliavo į žiūrovų salę, kur pasitiko scenoje stovintys molbertai. Čia, stebint projekto dalyviams, savo meninius gabumus teko pademonstruoti ir projekto rėmėjams, ir talkininkams. Štai, pavyzdžiui, šalia saulės, kurią reikėjo nupiešti visiems, Joana Jocienė pavaizdavo didelę širdį. Simboliška, bet būtent gera Joanos širdis ir jos beatodairiška pagalba labai pravertė ruošiant parodos ekspoziciją Seime...
O su nelengvu uždaviniu molbertuose visiems pavyko susidoroti puikiai. Seimo narė Laimutė Matkevičienė, pastoviai globojanti su neįgaliausiais vykdomus Kaišiadorių kultūros centro projektus, jautriai pasidalino įspūdžiais: „Projektas įvyko ir pavyko! Ties piešimo molbertais prisilietėme ir mes, suaugusieji,piešdami Saulę ir visa kas po Saule... Po Saule gyvena Svajonės? Svajonės – didelės ir mažos, artimos ir tolimos, malonios, viltingos...Vaikų tapybos darbų projektas „Spalvų žaismas ir ju akordai” iš svajonės virto tikrove. Linkiu ir toliau nesustoti , visad eiti savo svajonės link!“.
Įvertinę suaugusiųjų darbus mažieji sugužėjo į antrojo aukšto fojė, kur jų laukė pats garsiojo Kaišiadorių kultūros centro teatro vadovas Jonas Andriulevičius, paruošęs ne vieną smagų žaidimą. O kol lubos drebėjo nuo mažų kojyčių trepsėjimo, pirmajame aukšte prie kavos puodelio aptartas projektas ir paroda, apsikeista gerais žodžiais, prisiminimais apie kitas bendras veiklas. Kaip sakė Šventosios Faustinos mokyklos specialioji mokytoja metodininkė Asta Kaselienė, būtent ši mokykla jau prieš daug metų suvedė su Nijole Kriugždaite, kai kartu puoselėjo projektą „Aš ir žirgas“.
Kaišiadoriečiai buvo tie, kurie vaikams su spec. poreikiais pradėjo taikyti žirgų terapiją, vėliau sekė kitos įdomios veiklos. – Nijolė Kriugždaitė – tai toks žmogus, kuris kiekvieną nuolat apdovanoja „idėjų spyriu“, nes jų turi labai daug, - sakė A. Kaselienė, kuriai tenka „vairuoti“ bendramintės idėjų sklaidą. Nuo pat pirmųjų projektų kartu – ir nuolatinis jų rėmėjas individualios įmonės savininkas Juozas Kerševičius.
Šio savo gera veikla per daug nesireklamuojančio žmogaus dėka projektų dalyviai turi galimybę įsigyti įvairių reikalingų priemonių. Štai ir šį kartą – paveikslų rėmai parodai Seime – iš J. Kerševičiaus padovanotų pinigėlių. Gražiomis bendradarbiavimo akimirkomis dalijosi „Spindulio“ vaikų lopšelio-darželio darbuotoja Laima Muntianaitė, ačiū už nuoširdų darbą N. Kriugždaitei tarė Kaišiadorių kultūros centro direktorius A. Škimelis. – Ten, kur prisiliečia Nijolė, jos mintys, teptukas, ten gimsta gražūs dalykai, - kalbėjo LR Seimo narė Laimutė Matkevičienė, kurios iniciatyva Seimo rūmuose vyksta jau antroji Kaišiadorių kultūros centro Taikomosios dailės būrelio, siekiančio per meninę kūrybą tirpdyti atskirties ribas, paroda. Projektą taip pat parėmė mūsų rajono savivaldybė.
Autorės nuotr.