PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2018 m. Birželio 21 d. 18:00

Orų pokyčiai – jau šįvakar: kaip jiems pasiruošti?

Vilnius

pixabay.com nuotr.

Reporteris UgnėŠaltinis: Etaplius.lt


42508

Sinoptikams pranešant apie šįvakar artėjančius orų pokyčius, draudikai ragina nelikti pasyviems ir imtis visų įmanomų veiksmų gūsingam vėjui ir lietui suvaldyti. Jie atkreipia dėmesį, kad išankstinis pasirengimas ir paprastos priemonės gali tapti svarbiu ginklu, gelbėjant turtą bei išliekant saugiems.

„Šįvakar sinoptikai žada orų pokyčius, kai visą mėnesį Lietuvą alinusi sausra turėtų atsitraukti. Laukiama stipraus vėjo ir gausaus lietaus, todėl raginame nekartoti praėjusios vasaros scenarijaus, kai Lietuvą nuplovusios liūtys mūsų šalies gyventojams atnešė milijoninius nuostolius. Žmonės yra linkę nieko nedaryti, o vėliau – kaltinti gamtą dėl patirtų nuostolių. Taip elgtis tikrai nereikėtų, būtina iš anksto imtis visų įmanomų priemonių ir apsisaugoti nuo gamtos stichijų“, – sakė draudimo bendrovės Turto žalų skyriaus vadovas Giedrius Norkus.

Pasak G.Norkaus, maži dalykai padeda išvengti didelių nuostolių. „Gyventojus raginame įvertinti stogo būklę, o galimus plyšius ir netvirtai besilaikančias dalis – sutvirtinti. Nereikia pamiršti ir kieme esančių daiktų, kuriuos vėtra gali pakelti ir nupūsti ar išvartyti. Privačių namų savininkams rekomenduojama net šiukšlių konteinerius įstumti į garažą ar ūkinį pastatą. Butų gyventojams patariame nepalikti lengvai pakeliamų daiktų balkonuose“, – patarė draudimo bendrovės atstovas.

G.Norkus atkreipė dėmesį, kad labai svarbu pasirūpinti garažų vartais ir rūsių durimis. „Jei įmanoma, užtikrinkite jų sandarumą. Kitu atveju, liūtis gali ne tik sugadinti ten esantį turtą, bet ir jį nuplukdyti. Stiprios liūties atveju, galite atidaryti lietaus kanalizacijos angų dangčius ar groteles. Tai padės greičiau nutekėti vandens srautui“, – kalbėjo draudikas.

Jis pabrėžė, kad, laukiant gūsingo vėjo, svarbu nepalikti automobilių po dideliais medžiais, prie netvirtų statinių, kad ant jų neužkristų vėtrų nulaužtos šakos ar nuplėštos pastato dalys. Be to, reikėtų susitvarkyti namų kiemus, kad juose neliktų daiktų, kurie vėtros pakelti gali apgadinti automobilį.

„Labai rekomenduojame nevykti į iškylas gamtoje, nenakvoti palapinėse. Mūsų patirtis rodo, kad stiprus vėjas miške gali versti net medžius ir kelti pavojų poilsiautojų gyvybei“, – teigė žalų valdymo ekspertas.

Jis patarė iš anksto apsaugoti ir elektros įrangą. „Jei įmanoma, perneškite į saugią vietą šią įrangą iš garažų ir rūsių arba bent jau ją išjunkite. Neišjungus elektros, kyla pavojus žmonių saugumui, liūtis ar žaibai gali sugadinti įrangą ar net sukelti gaisrą“, – tvirtino G.Norkus.

Turto žalų ekspertai pataria, kaip elgtis, artinantis orų pokyčiams ir nukentėjus nuo jų:

  • Uždarykite visus langus, pritvirtinkite langines.
  • Nepalikite nepritvirtintų daiktų kiemuose, terasose, pvz., pripučiamų baseinų, lauko baldų, grilio įrangos ir pan.
  • Nepalikite nepritvirtintų daiktų daugiabučių balkonuose.
  • Nestatykite automobilių po dideliais medžiais.
  • Jei jūsų turtas nukentėjo nuo stichijos, pasirūpinkite, kad žala nedidėtų. Praneškite apie įvykį draudimo bendrovei ir, esant būtinybei, pradėkite atkūrimo darbus.
  • Jei neturite galimybės iškart pranešti apie įvykį draudimo bendrovei, nesijaudinkite. Pradėkite atkūrimo darbus ir susisiekite su mumis, kai tik galėsite.
  • Užfiksuokite nuostolius. Suniokotas vietas apdenkite, pritvirtinkite. Taip apsaugosite jas nuo tolesnių gamtos stichijų.
  • Išsaugokite medžiagų pirkimo čekius.