PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2023 m. Balandžio 13 d. 14:25

Opozicijos kova su drastiškomis būsto paskolomis: pradedami rinkti gyventojų parašai

Lietuva

BNS/Fotobankas nuotr.

Jadvyga BieliavskaŠaltinis: ELTA


264285

Opozicinės Seimo frakcijos gavo iš Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) specialius parašų rinkimo lapus, juose jau nuo ketvirtadienio žmonės galės pasirašyti už įstatymo projektą, kuriuo gyventojai, mokantys drastiškai išaugusias palūkanas už būsto paskolas, galėtų atgauti dalį pinigų, sumokėję gyventojų pajamų mokestį, praneša Darbo partijos informacinis centras. Pasirašyti galima ir elektroniniu būdu.

„Tam, kad šio siūlymo valdantieji neignoruotų, siekiame surinkti daugiau kaip 50 tūkst. gyventojų parašų, kas lems projekto patekimą į Seimo darbotvarkę. Todėl kiekvieno Jūsų parašas yra labai svarbus. Kviečiame prisijungti prie šios iniciatyvos ir taip kovoti su išaugusiomis būsto paskolų palūkanomis. Seimo valdantieji opozicijos teikiamas iniciatyvas, susijusias su mokesčiais, dažniausiai atmeta, bet tikime, kad piliečiai tiesiogiai gali įrodyti valdžiai, kokie projektai yra svarbūs“, – sako projekto iniciatorius Seimo Darbo partijos frakcijos narys Vytautas Gapšys.

Projektas numato, kad būsto paskolos turėtojas, deklaruodamas pajamas iš sumos, nuo kurios moka mokesčius, galės atimti sumokėtų palūkanų dydžio sumą. Susidariusi mokesčių permoka asmeniui bus grąžinta. 2022 m. paskolos turėtojas per metus vidutiniškai sumokėjo 1038 eurus palūkanų (2023 m. šis vidurkis augs), nuo šios sumos asmuo galėtų atgauti iki 207,6 eurų.

Anot „darbiečių“, nebus galima atimti didesnės nei 25 proc. sumos iš apmokestinamų pajamų. Būstas, už kurį mokamos palūkanos, turės būti Lietuvos Respublikoje, o paskola paimta iš Lietuvoje veikiančios finansų įstaigos.

„Ši lengvata labai aktuali jaunimui, šeimoms, turinčioms vaikų ir būsto paskolas. 2022-aisiais ir 2023-iaisiais Europos Centriniam Bankui didinant palūkanų normas, kartais išaugo EURIBOR, nuo kurio priklauso palūkanos už didžiąją dalį paskolų, todėl šeimoms tai dažnu atveju reikš daugiau nei 1000 eurų didesnes metines išlaidas. Tai – mokesčius mokantys piliečiai, todėl manome, kad turime jiems padėti, nes valstybė neužtikrino sąlygų gauti paskolas su visam sutarties laikui fiksuotomis palūkanomis“, – teigia V. Gapšys.

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) informuoja, kad ketvirtadienį išdavė rinkėjų parašų rinkimo lapus piliečių reiškiamos įstatymo leidybos iniciatyvos dėl Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pakeitimo atstovams.

Iniciatyvinė grupė per du mėnesius, iki 2023 m. birželio 13 dienos, turi surinkti 50 tūkstančių rinkimų teisę turinčių Lietuvos Respublikos piliečių parašų dėl Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 21 straipsnio pakeitimo.

Nuo balandžio 13 d. už šią piliečių iniciatyvą taip pat galima pasirašyti ir elektroniniu būdu VRK informacinių paslaugų portale „Rinkėjo puslapis".

Lapai su piliečių parašais turi būti grąžinti į VRK ne vėliau kaip paskutiniąją šio termino dieną, šių metų birželio 13 d., iki 17 val.

Surinkus reikiamą parašų skaičių iki nustatytos datos, VRK per 15 dienų nuo jų gavimo dienos patikrins ir suskaičiuos tiek elektroniniu būdu, tiek popieriniuose parašų rinkimo lapuose surinktus parašus.

Po patikrinimo procedūros, VRK Seimui turi pateikti išvadą, ar piliečių parašai ir jų rinkimo būdas atitinka teisės aktų reikalavimus. Seime gavus VRK išvadą, kad surinkti parašai atitinka teisės aktų reikalavimus, išvados gavimo dieną įregistruojamas iniciatyvos projektas.

Tokiu atveju, jei per du mėnesius reikiamas piliečių parašų skaičius nebūtų surinktas, iniciatyvos projektas Seime nebūtų svarstomas.

Iniciatyvinę grupę piliečių įstatymų leidybos iniciatyvai įgyvendinti sudarė 14 Lietuvos Respublikos piliečių, turinčių rinkimų teisę. Balandžio 6 d. VRK posėdyje buvo patvirtintas šios iniciatyvinės grupės įregistravimo aktas.