Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Žygimantas Pavilionis. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.
Reporteris BrigitaŠaltinis: Etaplius.lt
Trečiadienį įvyko Seimo pirmininkė Viktorijos Čmilytės-Nielsen susitikimas su opozicinių frakcijų atstovais, raginančiais iš Užsienio reikalų komiteto (URK) pirmininko pareigų pasitraukti Žygimantą Pavilionį. Opozicijos lyderis Saulius Skvernelis teigia, kad Seime artimiausiu metu turėtų prasidėti nepasitikėjimo URK pirmininku procedūra. Visgi valdantiesiems nepalaikius Ž. Pavilionio atleidimo, S. Skvernelio teigimu, URK darbas būtų itin apsunkintas.
„Mūsų pozicija, išsakyta Seimo pirmininkei, turėtų rasti atgarsį. Tai nėra karas tarp pozicijos ir opozicijos. Čia yra noras, kad užsienio politikoje tikrai toliau sklandžiai dirbtumėme, nes kitaip, šitam žmogui liekant komiteto pirmininku, bendradarbiavimas Seime taps problematiškas“, – po susitikimo su Seimo pirmininke kalbėjo S. Skvernelis.
Tuo tarpu Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos seniūnė Aušrinė Norkienė patikslino, kad neatleidus dabartinio pirmininko, dalis opozicijai priklausančių komiteto narių iš jo tiesiog pasitrauktų, ir URK nebegalėtų tęsti savo darbo, nes jame tiesiog nesusirinktų kvorumas.
„Manau, kad Ž. Pavilionis pats turėtų pasitraukti iš šių pareigų, nes mes akcentuojame, kad nepasitikime, kaip URK pirmininku ir nematome galimybės dirbti kartu. Komitete iš 8 narių, opozicijos yra 2 komiteto nariai, kurie nematytų galimybės toliau dirbti su komiteto pirmininku (...) jeigu lieka dabartinis pirmininkas, jie negali su juo dirbti ir pasitrauktų iš komiteto“, – įsitikinusi A. Norkienė.
S. Skvernelis pabrėžė, kad komiteto pirmininkas iš šių pareigų galėtų pasitraukti ir pats, kadangi savo veiksmais diskredituota iki šiol valdančiuosius ir opoziciją vienijančią Lietuvos užsienio politiką.
„Galbūt reikėtų kalbėti, kad jis pats turėtų susiprasti ir pasitraukti, nes tie veiksmai, kurie vykdomi jam esant komiteto pirmininku, tikrai diskredituoja Lietuvos užsienio politiką, kelia problemų atitinkamoms institucijoms, atsakingoms už užsienio politiką, nuo prezidento, iki Seimo. Tai nėra vienkartinis veiksmas, kuris įvyko paskutiniu metu, tai buvo nuoseklus elgesys (...) užsienio politikoje pozicija ir opozicija turėjome pilną sutarimą, tai vardan to tikslo valdantieji galėtų surasti kompetentingų žmonių, kurie komiteto pirmininko atsakomybes galėtų prisiimti“,- tvirtino opozicijos lyderis.
Seimo „opozicija surinko parašus dėl nepasitikėjimo Ž. Pavilioniu
LVŽS frakcijos iniciatyva surinkti parašai dėl nepasitikėjimo Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininku Ž. Pavilioniu. Pasak Seimo „valstiečių“, parašai pradėti rinkti po to, kai Ž. Pavilionis davė skandalingą interviu Rusijos propagandistams, kuriame, net deramai neįsitikinęs, su kokiais asmenimis bendrauja, šiems asmenims atskleidė Lietuvos diplomatijos veikimo principus, strateginius tikslus bei savo pasisakymais trečiųjų valstybių piliečių akyse siekė sumenkinti valstybės vadovo vaidmenį užsienio politikoje.
Opozicinė Seimo Darbo partijos frakcija irgi mano, kad Ž. Pavilionis nebegali vadovauti Užsienio reikalų komitetui.
Ž. Pavilionis savo klaidą pripažino
Žygimantas Pavilionis antradienį kreipėsi į parlamento narius apgailestaudamas ir iš dalies pripažindamas padarytas klaidas. Į Rusijos provokatorių pinkles įkliuvęs konservatorius pripažino nebuvęs itin atsargus kai Kremliaus opozicionieriumi Leonidu Volkovu apsimetusiam veikėjui kalbėjo nevienareikšmiškai viešojoje erdvėje sutiktus dalykus apie užsienio politiką bei gyrėsi turimais ryšiais Amerikos Kongrese ar Vokietijos ir Švedijos politikų gretose.
Nors Ž. Pavilionis ir ne kartą pažymėjo, kad viešojoje erdvėje atsidūrusio įrašo nereikėtų rimtai vertinti, kad tai tik Kremliaus specialiųjų tarnybų inicijuota informacinė provokacija, visgi aštrios kritikos Gitanui Nausėdai dažniausiai negailintis konservatorius išreiškė apgailestavimą dėl savo žodžių, esą prezidentas Lietuvoje tik simbolinis.
„Apgailestauju, jei kažką mano žodžiai, net ir suklastoti, įžeidė“, – Seimo nariams teigė URK pirmininkas.
Prezidentūrą Ž. Pavilionio teiginiai nuvylė
Prezidentūra sako, kad nepaisant to, jog Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Ž. Pavilionis ir pateko į paspęstas Rusijos provokatorių žabangas, jo išsakytos tezės apie prezidentą neatrodo iškarpytos.
„Tai niekaip neatmeta pokalbio turinio, kuris, ko gero, nebuvo iškraipytas, nes tai labai panašu į Užsienio reikalų komiteto pirmininko žodyną. Tas turinys, deja, yra šiek tiek nuviliantis“, – LRT radijui pastarąją savaitę sakė prezidento patarėja užsienio politikos klausimais Asta Skaisgirytė.
ELTA