PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2018 m. Rugsėjo 25 d. 11:48

Opozicija maišo valdančiųjų kortas: užkirto kelią pritarti partijų finansavimo pataisoms

Lietuva

Eltos nuotr.

Reporteris LinaŠaltinis: Etaplius.lt


53729

Seimui nepavyko antradienį pritarti naujajai partijų finansavimo tvarkai, kuri leis valstybės dotaciją skirti valdančiajai Lietuvos socialdemokratų darbo partijai (LSDDP). Opozicijai nesiregistravus balsavime, sprendimas dėl valdančiųjų sprendimo atidėtas.

Jei premjero Sauliaus Skvernelio antradienį žurnalistams įvardinti skaičiavimai teisingi, priėmus įstatymo pataisas dar šiemet rinkimuose nedalyvavusi LSDDP gali pretenduoti į 200 tūkst. eurų valstybės dotaciją.

Balsavimą dėl įstatymo pataisų opozicija ignoravo ir balsavime nesiregistravo. Įstatymo pataisas palaikė 63 iš 68 užsiregistravusių politikų. Susilaikė 2 Seimo nariai. Balsavime nedalyvavus 71 parlamentarui, balsavimas buvo atidėtas.

Seimo opozicija siūlomų partijų finansavimo pataisų iniciatyvai kelią užkerta jau antrą kartą. Pavasario sesijoje opozicija įstatymo priėmimą užkirto paprašiusi ekspertinio vertinimo.

Antradienį vykusiame Seimo posėdyje opozicija griežtai kritikavo valdančiųjų iniciatyvą.

Konservatorius Andrius Kubilius teigė, kad valdančiųjų projektas kėsinasi sugriauti rinkimų sistemą. Politikas ironizuodamas sakė, kad reikia kviesti tautą susimesti po vieną eurą ir finansuoti Juozo Bernatonio partiją iki kitų Seimo rinkimų, kad sistema nebūtų sugriauta.

Seimo narys Mykolas Majauskas sako, kad siūlomas įstatymo projektas primena taisyklių perrašymą pasibaigus žaidimui.

„Pradžioje bandėte perrašyti taisykles taip, kad oponentų taškai nesiskaičiuotų, bet, matyt, išsigandote galimo Konstitucinio Teismo verdikto ir dabar keičiate taisykles taip, kad jūsų taškai skaičiuotųsi papildomai. Tai vertinu kaip valstiečių bandymą palenkti kitas partijas į savo pusę“, - kalbėjo M. Majauskas.

Liberalų lyderis Eugenijus Gentvilas politiniu vėžiu ir politine korupcija įvardino valdančiųjų iniciatyvą.

„Tai paprasčiausias verslo planas, kuris gali baigtis tuo, kad frakcijos (valdančiųjų. - ELTA) susijungs ir niekas tų pinigų nebeatims. Unikalus dalykas, kai finansavimą iš biudžeto gali gauti partija, kuri niekada nedalyvavo rinkimuose ir galbūt niekada nebedalyvaus“, - vieša politine korupcija vadindamas iniciatyvą piktinosi E. Gentvilas.

Seimo narys Naglis Puteikis dėkojo įstatymo autoriams už, pasak jo, didesnę demokratiją finansuojant partijas. Politikas teigė, kad įstatymo pataisos leis ir mažosioms partijoms tikėtis valstybės lėšų.

Tuo tarpu konservatorė Gintarė Skaistė nesutiko su N. Puteikiu. Pasak jos, inicijuotos pataisos ir rinkėjų balsų kartelė, kurią partijos turi pasiekti norėdamos gauti valstybės dotaciją, nuleidimas nuo 3 proc. iki 2 proc. tik inicijuos partijų skaldymąsi siekiant didesnio finansavimo.

LSDDP narys ir vienas įstatymo pataisų autorių Juozas Bernatonis teigė, kad opozicijos kritika susijusi su tuo, kad ji bijo konkurencijos.

„Opozicija jaučiasi silpnai ir bijo, kad kitos partijos rimtai konkuruos savivaldos ir kituose rinkimuose“, - prieš balsavimą sakė politikas.

Valdančiųjų iniciatyva keisti partijų finansavimo įstatymą bei anksčiau siūlyti įstatymo pataisų projektai įsiutino opozicijoje esančią Lietuvos socialdemokratų partiją (LSDP). Pastarųjų teigimu, anksčiau siūlyti valdantiesiems patogūs įstatymo projektai, numatantys, kad valstybės dotacija būtų skirstoma pagal mandatų skaičių ne tik iš jų atimtų dalį valstybės finansavimo, bet ir prieštarautų Konstitucijai.

Opozicija kaltino „valdančiuosius“ politine korupcija nes, pasak jų, įstatymo pakeitimai inicijuojami tik tam, kad finansavimą gautų nuo LSDP atskilę ir naują partiją įkūrę politikai.

Reaguodami į opozicijos, prezidentės ir ekspertų kritiką LSDDP nariai Andrius Palionis ir Juozas Bernatonis pateikė naują siūlymą, kuris numato, kad po Seimo rinkimų registruotai naujai parlamentinei politinei partijai lėšų iš biudžeto skirtų Vyriausybė.

Pagal valdančiųjų projektą, naujai įkurta politinė partija, kuri turi parlamentinę frakciją, gautų valstybės biudžeto asignavimus, kurių dydis lygus mažiausiems parlamentinei partijai tuo metu skirtiems valstybės biudžeto asignavimams, padaugintiems iš naujos parlamentinės partijos ir mažiausiai finansuojamos parlamentinės partijos frakcijų narių skaičiaus santykio.

Valdančiųjų teiktame naujajame projekte į dotacijos skaičiavimo formulę grąžinti anksčiau siekti pašalinti Europos Parlamento rinkimai.

Projekte numatyta, kad valstybės biudžeto asignavimus gaus tos politinės partijos, kurios rinkimuose surinks ne mažiau kaip 2 procentus visų rinkėjų balsų Seimo, savivaldybių tarybų ir Europos Parlamento rinkimuose. Iki šiol valstybės dotacijos skirstytos partijoms, kurios yra gavusios ne mažiau kaip 3 proc. balsų per pastaruosius Seimo, savivaldybių tarybų bei Europos Parlamento rinkimus.

Premjeras Saulius Skvernelis žurnalistams sakė, kad partijų finansavimo įstatymo pakeitimai, jo nuomone, yra būtini. Pasak jo, LSDDP pakeitus įstatymą dar šiemet turėtų gauti apie 200 tūkst. eurų valstybės dotacijos.

Pasak prezidentės Dalios Grybauskaitės patarėjo Mindaugo Lingės, antradienį „Žinių radijui“ komentavusio pataisytą įstatymą, valdantieji įsiklausė į prezidentės pastabas.

ELTA