Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.
Saulius JakučionisŠaltinis: ELTA
„Manau, kad visgi mes turėtume turėti tą formatą, kad galėtume leisti iš Seimo tribūnos ministrui atsakyti į daug klausimų, labai konkrečių ir labai aiškiai“, – žurnalistams Seime sakė Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ lyderis Saulius Skvernelis.
Socialdemokratas Gintautas Paluckas sakė, kad opozicinės frakcijos buria konsultacinę grupę, kuri surašys interpeliacijos klausimus ministrui.
„Surinkus informaciją tie tikslūs klausimai tikrai surinks parašus ir socialdemokratų parašai bus ant tos interpeliacijos“, – teigė parlamentaras.
Pasak jo, paruošti klausimus G. Landsbergiui užtruks apie mėnesį, skubėti šiuo klausimu nereikia, nes Seimo posėdžiai nevyks.
„Rudens sesiją pasitiksime ministro interpeliacija“, – kalbėjo G. Paluckas.
Interpeliaciją užsienio reikalų ministrui žada paremti ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS).
„Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga jau du kartus buvo pasisakiusi, kad dabartinis užsienio reikalų ministras Lietuvai daro daugiau žalos negu naudos. Interpeliacija, jeigu ji įvyks, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga tikrai ją palaikys“, – žurnalistams Seime sakė „valstietis“ Dainius Gaižauskas.
„Kaliningrado tranzito nesusipratimas (...) ne tik parodo nekompetenciją šio užsienio reikalų ministro. Bet yra klausimų ir kitų – Kinijos problema. Karas su Kinija, kiek žalos Lietuvai padarė? Toliau baltarusiškų trąšų skandalas, kuris taip pat mums kainavo reputaciją prieš JAV“, – pridūrė jis.
S. Skvernelis kalbėdamas žurnalistams teigė, kad interpeliacijos procedūra siekiama išgirsti atsakymus, kurių Kaliningrado tranzito istorijoje kyla vis daugiau, o ne atstatydinti ministrą iš posto.
„Tikslas yra visiems labai aiškus ir suprantamas – tiek visuomenei, tiek politikams labai aiškiai suprasti, kas šioje istorijoje įvyko, tos miglos yra pakankamai daug ir jos daugėja, o ar pavyks ką nors nuimti, apsispręsime Seimo salėj“, – sakė demokratų lyderis.
„Kaip praktika rodo, jūs puikiai suprantat, kad interpeliacijos, jei valdanti dauguma yra tvirta, jos baigiasi vienodai, bet, nepaisant to, manau, kad tų klausimų kėlimas (svarbus)“, – pažymėjo opozicijos atstovas.
Pateikti interpeliaciją ministrui, prašydami atsakyti į klausimus, gali ne mažiau kaip 29 Seimo nariai. Gavęs interpeliaciją, Vyriausybės narys privalo ne vėliau kaip per dvi savaites į juos atsakyti raštu.
Seime svarstant interpeliaciją sudaroma speciali komisija, kuri siūlo pritarti arba nepritarti atsakymams. Jeigu ministro atsakymas pripažįstamas esąs nepatenkinamas ir pareiškiamas nepasitikėjimas juo, toks Seimo nutarimo projektas turi būti priimtas slaptu balsavimu daugiau kaip pusės – bent 71 – visų Seimo narių balsų dauguma.
Užsienio reikalų ministro atsakomybės klausimą opozicija pradėjo kelti po to, kai Europos Komisija praėjusią savaitę pateikė naujas gaires, kuriomis leido Rusijai geležinkeliais gabenti sankcionuotas prekes į ir iš Kaliningrado srities per Lietuvą šio eksklavo poreikiams.
Dalies Rusijos prekių tranzitą į Kaliningradą Lietuva anksčiau stabdė, įsigaliojus ES sankcijoms, paskelbtoms dėl Maskvos invazijos į Ukrainą, ir nurodė tai dariusi remdamasi ankstesniu tranzitą draudusiu EK sankcijų išaiškinimu.
Tai sukėlė Rusijos pasipiktinimą, o Komisija tuomet pranešė ketinanti parengti naujas gaires.
G. Landsbergis įspėja dėl Rusijos informacinių atakų: turime būti pasiruošę kiekvieną dieną
Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis įspėja, kad Kremlius prieš Lietuvą intensyviai vykdo informacinį karą, todėl, ministro teigimu, būtina kiekvieną dieną būti pasiruošusiems ir išlaikyti šaltą protą. Ministras, komentuodamas Rusijos propagandines žinutes dėl Kaliningrado tranzito, neabejoja, kad tokių atakų bus ir daugiau.
„Mes turime būti pasiruošę kiekvieną dieną kokiems nors netikėtiems dalykams. Ta komunikacija arba informacinis karas vyksta, jis vyko iki karo Ukrainoje pradžios ir jis vyksta toliau netgi didesniu intensyvumu. Ar yra tikimybė, kad tai yra paskutinis atvejis, kuomet Rusija panaudos informacines atakas prieš Lietuvą? Tikrai ne. Ar mes galime užkardyti tam kelią? Manau, kad daug kam užkardome kelią, nes jei kai ko neatsiranda viešojoje erdvėje, dažnai būna, kad gebame tai sustabdyti. Ar gali būti, kad bus atakų? Gali būti, todėl labai raginu joms nepasiduoti ir išlaikyti šaltą galvą“, – trečiadienį žurnalistams Seime teigė G. Landsbergis.
Ministras primena, kad Lietuvai pradėjus taikyti ketvirtąjį ES sankcijų paketą, kuris apimą dalį Rusijos prekių, tranzitu gabenamų per Lietuvos teritoriją į Kaliningradą, Rusijos propaganda eskalavo apie tariamą Kaliningrado srities „blokadą“.
„Šeštadienį atsirado informacija dėl visiškos blokados, kas pasirodė, kad yra visiška netiesa. Įmonė informavo, kad jos klientai nebegali krauti plieno produktų, ir ta informacija buvo išsiųsta tiesiai klientams. Rusija tai pavadino blokada“, – komentavo ministras.