PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2019 m. Gegužės 10 d. 13:22

Onkologinei ligonei atliktas dvylikapirštės žarnos stentavimas

Šiauliai

anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt


83248

Respublikinės Šiaulių ligoninės Radiologijos endoskopijų skyriaus specialistai endoskopuotojai atliko sudėtingą procedūrą – stentavo dvylikapirštę žarną. Endoskopuotojas Justas Birutis pirmą kartą ligoninės pacientei atliko procedūrą, kurios dėka moteris išvengė operacijos bei sudėtingo pooperacinio laikotarpio. Iki šiol, diagnozavus rijimo sutrikimus dėl stemplės spindžio susiaurėjimo, pacientai būdavo siunčiami į šalies tretinio lygio ligonines. Nuo šiol ligoninės pacientams, kuriems diagnozuotas stemplės ar dvylikapirštės žarnos spindžio susiaurėjimas dėl onkologinės ligos ar randinių pakitimų, pagalba bus teikiama Respublikinėje Šiaulių ligoninėje.

5cd54e2753f3f.jpg

Dvi galimybės padėti

Penktą dešimtį perkopusi pacientė, kuri anksčiau buvo operuota dėl skrandžio onkologinės ligos, kreipėsi į medikus dėl sutrikusios skrandžio veiklos. Ji nuolat vemdavo, jausdavo skrandyje stovintį maisto turinį. Atlikus tyrimus nustatytas onkologinės ligos atsinaujinimas, dėl kurio maistas iš skrandžio nebegalėjo patekti į dvylikapirštę žarną. Pasak endoskopuotojo J. Biručio, tai patologija turinti didelę įtaką žmogaus gyvenimo kokybei. Pacientai dėl sutrikusio maisto patekimo iš skrandžio į dvylikapirštę žarną ir nuolatinio pykinimo, vėmimo nustoja valgyti, badauja, nusilpsta.

Medikai nuo šiol turi dvi galimybes padėti pacientams, sergantiems sunkia stemplės ar dvylikapirštės žarnos onkologine liga, dėl kurios sutrinka maisto slinkimas žarnynu. Pirmoji galimybė – chirurginė operacija, kurios metu suformuojamos apeinamos žarnyno jungtys atstatančios žarnyno turinio slinkimą. Ši metodika taikoma, esant dvylikapirštės žarnos onkologinei ligai.

Pacientų po chirurginės intervencijos laukia sunkus pooperacinis laikotarpis. Pacientams su stemplės onkologine liga per pilvo sieną įvedamas maitinimo kateteris, per kurį ligonis yra maitinamas. Taip pacientas netenka galimybės maitintis per burną, suprastėja ligonio gyvenimo kokybė.

Yra ir antroji galimybė – stentavimo procedūra. Esant stemplės patologijai, atliekamas stemplės stentavimas ar bužavimas, po kurio pacientai gali maitintis per burną ir nuryti maistą. Taip pat galima stentuoti dvylikapirštę žarną, tačiau ligoninėje šios procedūros dar niekas netaikė. Radiologijos endoskopijų skyriaus gydytojai endoskopuotojai Justas Birutis ir Laurynas Kameneckas dalyvavo stažuotėje Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninėje Kauno klinikose, kur įsisavino endoskopinio gydymo naujoves. Ligoninėje jau ne kartą buvo stentuota stemplė, tačiau dvylikapirštės žarnos stentuoti dar neteko. Medikas sako, jog gal ir nebūtų tekę, jei ne ligoninės administracijos supratimas ir geranoriškas noras padėti sunkia liga sergančiai ligonei.

Pirmoji procedūra - sėkminga

Tam, kad dvylikapirštės žarnos stentavimas būtų atliktas, reikėjo ir Anesteziologijos-operacijų skyriaus vedėjo Gintauto Gaupšo bei skyriaus vyriausiosios slaugytojos Vidos Dominauskaitės pritarimo bei paramos. Reikėjo ir apie 700 eurų kainuojančio stento. Ligoninės direktorius Remigijus Mažeika pritarė šiam medikų sumanymui padėti vidutinio amžiaus pacientei išvengti daugelio nepatogumų dėl galimos chirurginės operacijos, po kurios ligoninėje gali tekti praleisti keletą dienų.

„Mums svarbus kiekvienas pacientas, tad jo gydymui būtina taikyti modernius, šiuolaikiškus metodus, kurių dėka žmogus išvengia sunkių komplikacijų, sveiksta sparčiau“, - sako ligoninės direktorius R. Mažeika.

Po stentavimo procedūros praėjus parai pacientas gali vykti namo, jam atsistato rijimo funkcija.

Radiologijos-endoskopijų skyriaus gydytojai endoskopuotojai sparčiai stiprina endoskopines galimybes gydymo įstaigoje. Neseniai pradėtos taikyti kolonoskopijos su anestezija, imtasi stemplės bužavimo ir stentavimo, atlikta ir sudėtinga dvylikapirštės žarnos stentavimo procedūra. Endoskopuotojas J. Birutis viliasi, jog bus atlikta ir storosios žarnos stentavimo procedūra, kai dėl storosios žarnos vėžio išsivysto žarnų nepraeinamumas.

„Gydytojas endoskopo kontrolėje gali atlikti žarnos stentavimo procedūrą, po kurios atsistato žarnyno praeinamumas. Taip yra susilaikoma nuo skubios operacijos, kurios metu per pilvo sieną yra išvedama stoma. Ši procedūra gali būti taikoma tik tam tikriems pacientams. Pacientų tinkamumas nustatomas vadovaujantis tarptautinėmis stentavimo gairėmis”- sako gydytojas, pasirengęs teikti modernias paslaugas ne tik Šiaulių miesto, bet ir Šiaulių krašto bei iš kitų Lietuvos miestų atvykstantiems pacientams. Jaunas specialistas dirba negailėdamas jėgų ir laiko, nes dirba mėgiamą darbą, kurio pašaukimas – padėti žmogui.

Nuotr.

Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius Remigijus Mažeika pritaria medikų norui diegti modernius gydymo metodus. (2367)

Respublikinės Šiaulių ligoninės Radiologijos - endoskopijų skyriaus gydytojas endoskopuotojas Justas Birutis sako, kad endoskopinės procedūros – didelė parama ir gyvenimo kokybės pagerinimas, sergantiems sunkiomis onkologinėmis stemplės ar žarnyno ligomis. (2589)

Zitos KATKIENĖS nuotr.