PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Veidai2018 m. Balandžio 20 d. 09:47

Oficialaus vizito į Lietuvą atvyksta Norvegijos sosto įpėdinis

Pasaulis

Reporteris OrintaŠaltinis: Etaplius.lt


35118

Prezidentė Dalia Grybauskaitė kitos savaitės pradžioje, antradienį, susitiks su Norvegijos sosto įpėdiniu kronprincu Haakonu ir kronprincese Mette-Marit. Lydima Norvegijos gynybos ministro ir aukšto lygio verslo delegacijos, karališkoji pora Lietuvoje lankysis su dviejų dienų oficialiu vizitu.

Šalies vadovė su būsimuoju Norvegijos karaliumi aptars dvišalius santykius, bendradarbiavimą NATO ir regiono saugumo užtikrinimo klausimus, tarpusavio ryšių stiprinimą ekonomikos, energetikos ir kultūros srityse.

Lietuvą su Norvegija sieja itin glaudūs ir tvirti ryšiai beveik visose srityse. Nuo pat pradžių norvegų kariai su savo karine technika ir tankais aktyviai įsitraukė į Lietuvoje dislokuotą NATO priešakinių pajėgų batalioną, ne kartą patruliavo Baltijos oro policijos misijoje ir intensyviai bendradarbiauja rengiant specialiųjų pajėgų pratybas bei gerinant kovinius karių įgūdžius.

Norvegijos vaidmuo labai reikšmingas ir dėl oro gynybos. Lietuva iš norvegų perka vidutinio nuotolio priešlėktuvines „Nasams“ sistemas. Šios valstybės karo laivai yra NATO priešraketinės gynybos skydo dalis atremiant galimus Rusijos veiksmus, kuriais būtų siekiama izoliuoti Baltijos šalis nuo NATO karinio pastiprinimo.

Norvegija yra strateginė Lietuvos partnerė užsitikrinant energetinį saugumą. „Gazpromo“ monopolį įveikęs Klaipėdos suskystintų dujų terminalas - laivas „Independence“ priklauso norvegų įmonei „Leight Hoegh“, o šios šalies valstybinė įmonė „Statoil“ yra vienas pagrindinių dujų tiekėjų Lietuvai ir kitoms Baltijos valstybėms.

Vizito Prezidentūroje metu bus pasirašyti du memorandumai dėl Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo 2014-2021 m. įgyvendinimo. Nors Norvegija nėra ES narė, tačiau priklauso Europos ekonominei erdvei ir nuo pat mūsų narystės ES pradžios teikia Lietuvai finansinę paramą socialiniams skirtumams mažinti. Naujuoju finansinės paramos laikotarpiu Norvegija Lietuvai skirs virš 115 mln. eurų verslo plėtrai, inovacijoms ir moksliniams tyrimams skatinti, sveikatos apsaugai, socialiniam dialogui, aplinkosaugai ir energijos efektyvumui stiprinti.

Prezidentė su karališkąja pora taip pat aplankys Signatarų namus ir apžiūrės ten eksponuojamą Vasario 16-osios aktą.

Norvegijos ir norvegų tautos paramą Lietuva stipriai jautė kovodama už savo laisvę 1990-aisiais. Šios šalies parlamento Stortingo narių pastangomis į Aukščiausiąją Tarybą buvo atgabenta palydovinė antena, kuri per Sausio 13-ąją buvo vienintelis ryšys su pasauliu. Osle aktyviai veikė Lietuvos informacijos biuras, kuris teikė objektyvią informaciją apie įvykius mūsų šalyje. Norvegijos žmonės, protestuodami prieš sprendimą suteikti Michailui Gorbačiovui Nobelio taikos premiją, suaukojo alternatyvią taikos premiją Lietuvai.

Oficialaus vizito Lietuvoje metu Prezidentė ir kronprincesė Mette-Marit atidarys dvišalį verslo forumą. Norvegijos karališkąją porą Lietuvoje lydi 20 įmonių verslo delegacija. Verslo forumo metu pagrindinis dėmesys bus skirtas inovacijoms, informacinėms, kibernetinio saugumo ir gynybos technologijoms.

Norvegija patenka į didžiausių užsienio investuotojų dešimtuką Lietuvoje. Mūsų šalyje veikia 250 norvegų įmonių. Savo ruožtu Lietuva yra didžiausia Norvegijos eksporto rinka iš Baltijos šalių.

Kronprincas Haakonas ir kronprincesė Mette-Marit didelį dėmesį skiria inovacijų plėtrai, jaunimo ugdymui, socialinės atskirties mažinimui. Sosto įpėdinis yra JT vystomojo bendradarbiavimo programos (UNDP) gerosios valios ambasadorius. Princesė Mette-Marit savo tarptautinėje veikloje kuruoja kovos su AIDS ir moterų lygybės klausimus, yra JT UNAIDS programos specialioji atstovė.