PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2024 m. Vasario 15 d. 16:26

NVSC primena, kaip apsisaugoti nuo žarnyno virusinių infekcijų

Lietuva

Pexels.com nuotr.

Lina Grinytė-JauniškienėŠaltinis: Pranešimas spaudai


291058

Vėmimas, karščiavimas, viduriavimas, bendras organizmo apsinuodijimas, t. y. simptomai, išduodantys, kad užsikrėtėte virusine žarnyno infekcija. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Telšių departamento Plungės skyriaus duomenimis, šiemet sausį nepatikslintos kilmės virusinė žarnyno infekcija buvo diagnozuota 31 Plungės r. ir Rietavo r. gyventojui, kai pernai per tą patį laikotarpį ji buvo nustatyta tik vienam asmeniui. Daugiau nei pusė (58 proc.) susirgusiųjų buvo vaikai iki 17 metų amžiaus. Kaip užsikrečiama virusinėmis žarnyno infekcinėmis ligomis ir kokių profilaktikos priemonių imtis, norint nuo jų apsisaugoti?

Dažniau plinta šaltuoju metų sezonu

Virusinės žarnyno infekcinės ligos – tai virusų (rotavirusų, norovirusų ir kt.) sukeltos žarnyno infekcinės ligos, pasižyminčios tam tikru sezoniškumu, t. y. jų dažniau pasitaiko žiemos-pavasario sezonais. Susirgti gali bet kokio amžiaus asmenys, tačiau dėl nepakankamų higienos įgūdžių dažniau serga vaikai, taip pat senyvo amžiaus žmonės ir tie asmenys, kurių imunitetas yra nusilpęs. Infekcija ypač pavojinga kūdikiams dėl skysčių ir gyvybiškai svarbių mikroelementų netekimo vemiant ir viduriuojant.
Virusinėmis žarnyno infekcijomis užsikrečiama per burną. Dažniausiai virusai plinta per įvairius daiktus ir maistą, jei jis ruošiamas nešvariomis, virusų užkrėstomis rankomis.

Žarnyno infekcijų plitimą mažinančios priemonės

Atkreipiame dėmesį, kad veiksmingiausias būdas apsisaugoti nuo dažniausios virusinės kilmės žarnyno infekcijos – rotavirusinio enterito – skiepai, kurie turi būti atlikti kūdikiams ne vėliau kaip iki 32 savaičių amžiaus. Skiepai nuo rotavirusinės infekcijos nuo 2018 m. rugsėjo mėn. yra įtraukti į Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepų kalendorių. Kūdikiai skiepijami valstybės biudžeto lėšomis. Dėl skiepų rekomenduojame kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Žarnyno infekcijų plitimą gali sumažinti ir paprastos, tačiau gana veiksmingos priemonės, pirmiausia – kruopšti rankų higiena. Labai svarbu nusiplauti rankas ne tik pasinaudojus tualetu ar po sąlyčio su ligoniu, jo išmatomis, bet grįžus iš parduotuvės ar kitos viešos vietos, po važiavimo visuomeniniu transportu, taip pat visada prieš valgant ir gaminant maistą. Taip pat labai svarbu laikytis higienos taisyklių prižiūrint ligonį: tualetą ir kambarį, kuriame būna ligonis, valyti drėgnu būdu atskirais įrankiais, šluostėmis, naudojant tinkamas dezinfekcines medžiagas, vėdinti patalpas.

Būtina saugiai šalinti sergančio kūdikio sauskelnes, atskirai laikyti ir skalbti nešvarius ligonio drabužius, rankšluosčius, žaislus. Labai svarbu suviduriavusio ar pradėjusio vemti vaiko neleisti į darželį ar kitas susibūrimo vietas ir visada konsultuotis su šeimos gydytoju.