PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2021 m. Birželio 6 d. 15:52

Nustatyta karščiausia vieta Žemėje: čia kepina 80,8°C karštis

Pasaulis

Pixabay.com nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


176585

Kalifornijos Mirties slėnis dažnai įvardinamas, kaip karščiausia vieta Žemėje, tačiau naujausi duomenys rodo, kad tai nėra šilčiausias taškas mūsų planetoje.

Nors Mirties slėnyje oras gali įkaisti iki 56,7°C, tačiau paviršiaus temperatūros iš tiesų gerokai aukštesnės yra dviejose kitose vietovėse – Irano Dešte Luto dykumoje ir Šiaurės Amerikos Sonoros dykumoje.

Mokslininkai iš Kalifornijos universiteto, Irvine, nustatė, kad paviršiaus temperatūros šiose dviejose vietovėse gali pasiekti kepinantį 80,8°C laipsnių karštį, tačiau Dešte Luto dykuma karšta yra nuolat.

Tuo tarpu Antarktida išsaugo šalčiausios vietos planetoje titulą, kur paviršiaus temperatūros gali nukristi iki –110,9°C šalčio.

Savo tyrime mokslininkai analizavo aukštos raiškos palydovines nuotraukas iš Jungtinių Amerikos valstijų Geologijos tarnybos, pažvelgdami į pasaulines paviršiaus temperatūras, vyravusias per paskutinius du dešimtmečius.

Jų analizė atskleidė, kad Dešte Luto dykuma turi karščiausią pasaulyje žemės paviršių, kuris tarp 2002 ir 2019 metų reguliariai pasiekė kepinančias temperatūras.

Dykuma yra tarp dviejų kalnų grandinių, dėl ko karštas oras lengvai įstringa smėlio kopose.

Nors ankstesnis tyrimas, kuris buvo paskelbtas 2011 metais, rodė, kad temperatūros Dešte Luto dykumoje gali pasiekti 70,7°C, tačiau nauji duomenys rodo, kad tąkart rezultatai buvo nuvertinti.

Mokslininkų teigimu, temperatūros Dešte Luto dykumoje iš tiesų yra 10 laipsnių aukštesnės, nei buvo manyta.

Sonoros dykuma, besiribojanti su JAV ir Meksika, taip pat gali pasiekti itin aukštas temperatūras, nors tai atsitinka rečiau nei Dešte Luto dykumoje, greičiausiai dėl žemo jos aukščio.

Tuo nenorima pasakyti, kad Mirties slėnis nėra ekstremaliai karšta vieta – ji vis dar išlaiko aukščiausios Žemėje oro temperatūros rekordą.

Nacionalinė parkų tarnyba paaiškino: „Aukščiausia pasaulyje oro temperatūra, 57°C laipsniai,  buvo užfiksuota Furnace Creek, Kalifornijoje, 1913 m. liepos 10 d.

Vasaros temperatūros šešėlyje dažnai viršija 49°C, o nakties metu žemiausia temperatūra būna virš 30°C.“

Kitoje spektro pusėje yra Antarktida, kurią mokslininkai patvirtino, kaip šalčiausios Žemėje paviršiaus temperatūros vietovę.

Čia temperatūros reguliariai nukrenta iki –110,9°C, kas yra maždaug 20 laipsnių žemiau 2011 metų tyrimo skaičiavimų.

Tyrimo komandos teigimu, išlieka neaišku ar paviršiaus temperatūros šiose vietovėse yra veikiamos klimato kaitos.

„Nors atmosferos elgesys reaguojant į didesnes antropogenines emisijas yra gerai ištirtas, žemės paviršiaus reakcija, esant skirtingiems emisijų keliams, nėra gerai suprantama,“ – rašė jie.
„Viliamasi, kad būsimi šios krypties tyrimai galėtų atskleisti ne tik kaip, kaip kraštutinumai pasikeitė praeityje, tačiau ir kaip jie greičiausiai veiks mūsų planetą ateityje.“

Gismeteo.lt