PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Įvairenybės2022 m. Liepos 22 d. 20:28

Nusikaltėliams nuraminti – rožinės spalvos kameros

Lietuva

Unsplash.com nuotr.

Viktorija KundrotaitėŠaltinis: BBC


241056

Mūsų pasaulis gausus įvairiomis vaivorykštės spalvomis, tačiau įdomu tai, kad tam tikri atspalviai gali stebėtinai paveikti ne tik mūsų gebėjimą susikaupti, patiriamą nuotaiką, bet ir jaučiamus skonius.

Prieš kelerius metus Europos ir Šiaurės Amerikos kalėjimuose ėmė plisti keista tendencija. Kai kurios kalėjimo kameros pradėtos dažyti rožine spalva. Tai tapo taip įprasta, kad 2014 m. kas penktame Šveicarijos kalėjime ir policijos nuovadoje buvo bent viena sulaikymo kamera, kuri buvo nudažyta ryškia, flamingo rožine spalva.

Raminamai veikianti spalva
Dekoras nebuvo skirtas estetiniam pasigerėjimui ar tam, kad nusikaltėliai jaustųsi geriau, o veikiau atsižvelgiant į gerai žinomą septintojo dešimtmečio mokslinį tyrimą. Tuo metu tyrėjas Aleksandras Schaussas įtikino karinio jūrų laivyno pataisos namų įstaigos valdytojus nudažyti kelias sulaikymo kameras rožine spalva, teigdamas, kad ši spalva gali teigiamai paveikti pažeidėjų elgesį darydama raminamąjį poveikį jų psichikai.

Jo pasiekti rezultatai leido manyti, kad jis buvo teisus – karinio jūrų laivyno personalo biuro surašytame memorandume teigiama, kad rožinės kameros zonoms prireikė tik 15 minučių, kad jų agresyvus elgesys ir smurto galimybė susilpnėtų. Atrodė, kad bandymai kituose sulaikymo centruose patvirtino jo išvadas, o kai jie buvo paskelbti 1979 ir 1981 m., jo naudotas atspalvis – iš pradžių pagamintas naudojant puslitrį (473 ml) pusiau blizgių raudonų lauko apdailos dažų su galonu (4 546 ml) gryno balto vidaus latekso dažų – buvo pradėtas naudoti viso pasaulio kalėjimuose.

Raudona – gerina susikaupimą
Dar vienas pavyzdys, įrodantis spalvos galią – vienas tyrimas parodė, kiek kartų autostopininkas, kurio transporto priemonė buvo sugedusi, buvo paimtas pravažiuojančių automobilių. Kai nukentėjusioji keliautoja, kurią iš tikrųjų vaidino viena iš komandos tyrėjų, vilkėjo raudonus marškinius, ji buvo paimama dažniau nei vilkėdama kitų spalvų drabužius. Septintajame dešimtmetyje JAV akademikų pora įrodė, kad raudona spalva sukelia greitesnį emocinį atsaką, nei kitos spalvos.

Buvo nustatyta, kad ryškūs raudoni atspalviai padidina susijaudinimo būseną ir netgi gali atitolinti mieguistumą. Eksperimentai taip pat parodė, kad monotoniškas užduotis, tokias kaip korektūros skaitymas, galima efektyviau atlikti raudona spalva nudažytuose biuruose, o kūrybines užduotis, tokias kaip esė rašymas, geriau atlikti mėlynai dažytose patalpose.

Kiti tyrimai parodė, kad spalvos gali tiesiogiai paveikti našumą, ypač tarp vaikų. Kai aštuonerių ir devynerių metų vaikai atliko eilę užduočių, kurios buvo atspausdintos ant skirtingų atspalvių lapų, akademikai pastebėjo, kad jų bendras našumas buvo žymiai aukštesnis atliekant užduotis raudonos spalvos lapuose, palyginti su pilkos spalvos, kuri buvo naudojama kaip atskaitos taškas.

Spalvos veikia ir skonį
Įdomu tai, kad spalva gali veikti net mūsų skonio receptorius. Viename tyrime, kuriame dalyvavo daugiau nei 5 300 žmonių iš viso pasaulio, parodė, kad raudonos spalvos gėrimai dažniausiai buvo laikomi saldžiausiais, nesvarbu, iš kur atvykę dalyviai. Marie Wright, tarptautinės maisto ir gėrimų perdirbėjos „ADM Nutrition“ vyriausioji pasaulinė aromatizuotoja, primena įmonės sukurtą konkretų braškių skonio produkto testą. Savanoriai, išbandę kvapiąsias medžiagas, stengėsi aptikti saldumo pokyčius. Tačiau, kai Wright ir jos kolegos paryškino skysčio spalvą, padarydami ją dar raudonesne, o ne padidino jo cukraus kiekį, dalyviai teigė, kad jis buvo saldesnis.

Taigi, kaip rodo tyrimai, spalvos mūsų psichikai daro didelę įtaką, kartais gali būti labai naudinga į tai atsižvelgti, ir naudoti atitinkamas spalvas skirtingiems gyvenimo atvejams.