Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt
Nors dėl šalyje paskelbto karantino Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybai prie SADM teko laikinai perorganizuoti savo darbą ir tiesioginį klientų konsultavimą keisti nuotoliniu, Tauragės apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus (toliau – VTAS) mobiliosios komandos priklausomybės ligų specialistė Gintarė Aleškevičienė teigia, jog konsultacijos vykdomos ryšio priemonėmis, esą siekiant nuoseklumo ir pozityvių rezultatų, darbo su šeimomis sustabdyti – negalima.
Primename, jog VTAS mobilioji komanda 30 kalendorinių dienų teikia intensyvią pagalbą šeimoms, sutikusioms ją priimti, kai vaikui(-ams) nustatomas vaiko apsaugos poreikis ir pritaikoma vaiko laikinoji priežiūra arba inicijuojamas laikinosios globos nustatymas. Mobiliąją komandą sudaro psichologas, socialinis darbuotojas, priklausomybės ligų specialistas, kartu padedantys keisti požiūrį į vaikų auginimą, kad vaikams būtų saugu gyventi savo biologinėje šeimoje.
„Kaip anksčiau, taip ir šiuo sudėtingu laikotarpiu siekiame kuo įmanoma labiau padėti kiekvienai šeimai atsitiesti po patirtų sunkumų, tačiau dėl susiklosčiusios situacijos to padaryti tiesiogiai – negalime. Konsultacijas vykdome telefonu, su šeimomis aptardami visus svarbius pastarųjų dienų įvykius, kasdienius pokyčius, sunkumų įveikimą, tolimesnę pagalbą. Nors tai ir nėra pats efektyviausias pagalbos teikimo metodas, tačiau jis padeda nuosekliai dirbti su šeima, žinoti jos situaciją, konsultuoti realiuoju laiku, o svarbiausia – nepalikti šeimos vienos nežinioje su patirtomis problemomis, emocijomis“, – teigia priklausomybės ligų specialistė G. Aleškevičienė.
Pasak pašnekovės, sužinojus, jog karantino metu su šeimomis teks dirbti nuotoliniu būdu, kilo daugybė klausimų, pavyzdžiui, ar asmenys, su kuriais dirbama, bus sąžiningi – ar visuomet sakys tiesą, ar laikysis esamų susitarimų, ar nepiktnaudžiaus alkoholiu bei kitomis psichoaktyviosiomis medžiagomis. Taip pat neramino, ar mobiliosios komandos specialistės sugebės suprasti, jei žmogus pokalbio metu bus apsvaigęs arba kalbės netiesą, kurią lengvai išduotų gyvas bendravimas bei kūno kalba.
Visgi, pradėjus darbą nuotoliniu būdu, abejonės buvo išsklaidytos, o darbo rezultatai – nudžiugino. „Su šeimomis dirbdami nuotoliniu būdu, vadovaujamės kliento pasitikėjimo principu, mezgame lygiavertį kontaktą ir jaučiame, jog klientai tai vertindami atsako mums tuo pačiu – sąžiningai bendradarbiauja, priima mūsų pagalbą. Beje, ne tik patys skambiname klientams, tačiau neretai sulaukiame ir jų skambučių, iškilus tam tikriems klausimams ar atsiradus norui pabendrauti, išsikalbėti. Toks atgalinis ryšys rodo, jog žmonės bando savyje atrasti jėgų keisti esamą padėtį, deda pastangas, jog problemos būtų sprendžiamos“, – pozityvia patirtimi pasidalino G. Aleškevičienė.
Kaip teigia priklausomybės ligų specialistė, dažniausia priežastis, dėl kurios apskritai tenka pradėti darbą su šeima, išlieka piktnaudžiavimas alkoholiu, tad didžiąją konsultavimo telefonu dalį užima klientų motyvavimas pokyčiams, gydymuisi. Anot specialistės, neretai šeimos krizes iššaukusios priežastys, specialistų traktuojamos kaip spręstinos problemos, patiems klientams nėra problemos, kurias reiktų spręsti. Tokiais atvejais specialistai, diskutuodami su šeima, drauge ieško kilusių problemų ištakų, priežasčių, jų sprendimo būdų ir galimybių, tėvai įgalinami ieškoti ir atrasti sprendimo kelius, taip pat nukreipiami užsiregistruoti gydytojo psichiatro, psichologo konsultacijai arba į priklausomybių konsultacinius punktus, esą kelias nuo priklausomybės į pasveikimą – ilgas ir reikalaujantis pačių asmenų pastangų.
Nors dirbant su šeimomis mobiliųjų komandų specialistų pagrindinis tikslas – problemų šalinimas siekiant vaikų augimo biologinėje šeimoje, šiuo sudėtingu laikotarpiu nemažas dėmesys skiriamas ir karantino laikymuisi. Specialistai ne tik patys laikosi Vyriausybės nurodymų, tačiau skatina ir visuomenę jų laikytis bei būti atsakingiems ne tik už save, tačiau ir už aplinkinius.