PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Lapkričio 10 d. 10:11

Nuo vidurnakčio Lietuvos pasienio zonoje – nepaprastoji padėtis

Utena

Reporteris ElenaŠaltinis: Etaplius.lt


193607

Vakar Seimas pirmą kartą per nepriklausomos Lietuvos istoriją paskelbė nepaprastąją padėtį, kuri įsigaliojo nuo šiandien, lapkričio 10-osios 00 val. 00 min. Ji galios visame pasienio ruože prie Lietuvos valstybės sienos su Baltarusija ir 5 kilometruose į valstybės gilumą nuo jo. Plačiau apie beprecedentį sprendimą pokalbyje su Ignalinos rajono savivaldybės meru Justu Rasiku.

- Vidaus reikalų ministerija (VRM) dėl didelio migrantų susitelkimo Baltarusijos ir Lenkijos pasienyje bei grėsmės Lietuvai pasiūlė įvesti Lietuvoje nepaprastąją padėtį. LR Seimas vakar tam pritarė . Ir...

- Ir tai reiškia, kad nuo šio vidurnakčio, t.y. lapkričio 10 d. 00 valandų 00 minučių Lietuvos pasienio su Baltarusija zonoje įvesta nepaprastoji padėtis. Ją įvedus, visame pasienio ruože prie Lietuvos Respublikos valstybės sienos su Baltarusijos Respublika ir 5 kilometrų į valstybės gilumą nuo jos įvedami tam tikri ribojimai. Kitoks režimas įvedamas ir paskirtose užsieniečių apgyvendinimo vietose: Kybartuose, Medininkuose, Naujininkuose, Rukloje ir Pabradėje bei 200 m aplink šiuos pastatus.

- Aišku, patenkame į tą zoną, nes mūsų rajono teritorijoje driekias pakankamai ilgas Lietuvos-Baltarusijos sienos ruožas.

- Taip, brėžiant žemėlapyje liniją nuo sienos su Baltarusija dešimties kilometrų atstumu, į minėtą zoną patenka nemaža rajono dalis, didesnės gyvenvietės.

- Vėl grįžtame į vasarą?

- Ne visai taip. Vasarą buvome priversti skubiai imtis priemonių, apgyvendinant į šalį jau patekusius migrantus. Šiuo metu sprendimas priimtas, atsižvelgiant į Baltarusijos režimo vykdomus nusikalstamus veiksmus ir hibridines atakas Lenkijoje bei kylančias grėsmes visuomenės rimčiai mūsų šalyje. Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerija yra ta institucija, kuri atsakinga už ekstremalios situacijos ar krizės valdymą ir imasi visų reikalingų priemonių nepaprastosios padėties įvedimo tikslui pasiekti. Jau vakar šiais klausimais įvyko nuotolinis pasienio savivaldybių vadovų susitikimas su VRM vadovais. Kaip minėjo ministrė Agnė Bilotaitė, matydami Baltarusijos režimo organizuojamus įvykius prie Lenkijos sienos, suvokiame analogiškos grėsmės realumą ir Lietuvai. Šių grėsmių kompleksas kelia pavojų konstitucinei santvarkai, visuomenės rimčiai ir nacionaliniam saugumui, todėl būtina daryti viską, kad mūsų siena būtų apginta ir apsaugota, negalime leisti pažeisti Lietuvos vientisumo.

 

- Kokie pirmieji nurodymai, patarimai, ko gali tikėtis pasienio ruože ir penkis kilometrus nuo jo į rajono gilumą gyvenantys gyventojai?

- Nepaprastosios padėties įvedimo tikslas – naudojant šiame Seimo nutarime nustatytas nepaprastąsias priemones pašalinti dėl masinio užsieniečių antplūdžio susidariusią grėsmę visuomenės rimčiai. Kalbėdamas šios dienos pasitarime VRM viceministras Vitalijus Dmitrijevas pabrėžė, kad nepaprastosios padėties įvedimas iš tiesų nėra noras visaip suvaržyti čia gyvenančių žmonių teises. Tai - pastangos užtikrinti pareigūnams galimybę dirbti ypatingomis sąlygomis. Be abejonės, griežtės dokumentų patikra, atsiras kitų nepatogumų keliaujantiems šiose teritorijose. Susitikime sutarta palaikyti nuolatinį ryšį ir bendradarbiauti sprendžiant dėl nepaprastosios padėties gyventojams kylančius klausimus.

- Suprantama, tarnybos, atsakingos už valstybės sienos apsaugą, imsis visų įmanomų veiksmų sienos saugumui užtikrinti, tikėtina, vėl bus telkiama kariuomenės, policijos, viešojo saugumo tarnybų pajėgos, bet – ką turėtų žinoti čia gyvenantys?

- Pirmiausia, nuoširdžiai prašau laikytis rimties. Žmonių ūkinė veikla, judėjimas tose teritorijose nebus visiškai stabdomas, bet reikėtų būti pasirengusiems dažnesniems nei bet kada patikrinimams. Galios draudimas atvykti į teritorijos, kurioje įvesta nepaprastoji padėtis, pasienio ruožą. Išimtiniais atvejais esant pagrįstam asmens prašymui Valstybės sienos apsaugos tarnybos leidimu atvykimas į šią teritoriją galimas. Draudimas netaikomas ir leidimas nereikalingas asmenims, gyvenantiems, turintiems nekilnojamą turtą bei turintiems tai patvirtinančius dokumentus. Taigi patartina turėti ne tik asmens tapatybės, bet ir gyvenamosios vietos deklaravimo, nekilnojamojo turto nuosavybės tose teritorijose dokumentus. Kviesčiau suprasti susidariusią situaciją ir būti pasiruošusiems transporto priemonių ir asmenų bei jų bagažo tikrinimui. Tai būtina, siekiant nustatyti bei sulaikyti įstatymų pažeidėjus, užtikrinti viešąją tvarką ir visuomenės rimtį, apsaugoti gyventojų gyvybę, sveikatą ir turtą.

- Šiemet iš Baltarusijos į Lietuvą neteisėtai pateko 4219 migrantų. Nuo rugpjūčio pradžios, kai pasieniečiai įgijo teisę neįsileisti draudžiamose vietose iš Baltarusijos einančių užsieniečių, jų į Lietuvą nepateko 6017. Grįžti prie vasaros ritmo nesinorėtų?

- Nors jau turime tam tikros patirties, bet pakartoti to nenorėtume. Iššūkiai mus gal ir užgrūdina, bet ir rajono žmonėms, ir sau linkėčiau ramaus gyvenimo. Suprantu, kad šiuo metu įvesta nepaprastoji padėtis kels tam tikrų nepatogumų. Dėl tos priežasties nepaprastoji padėtis paskelbta palyginti trumpam laikotarpiui, ribotas jos taikymas, kad tų nepatogumų mūsų piliečiams iš šio teisinio režimo būtų kaip įmanoma mažiau. Susitelkime, išlaukime.

- Dėkoju už pokalbį.