Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Žydrūnas PilitauskasŠaltinis: Etaplius.lt
Kovo 16-ąją dėl žaibiško koronaviruso plitimo Lietuvoje paskelbus karantiną, žmonių gyvenimas labai pasikeitė. Jiems tenka atsisakyti ne tik pamėgtos veiklos ir visą laiką leisti namuose, bet ir visus darbus, kuriuos tik įmanoma, dabar privalu atlikti nuotoliniu būdu, visiškai nekontaktuojant, nekeliant kojos iš namų.
Grįžtantieji iš užsienio šalių, ypač paskelbtų pandemijos židiniais, visiems kelia didžiulį nerimą. Tad didžiausias ir svarbiausias krūvis tenka poliklinikoms, šeimos klinikoms, kurioms grįžusieji privalo prasinešti apie savo sveikatos būklę ir keturiolikai dienų gauti nedarbingumo pažymėjimą, jog galėtų izoliuotis ir nekeltų grėsmės aplinkiniams.
Apie tai, kaip pasikeitė Plungės šeimos klinikų darbas paskelbus karantiną, kaip gyventojai reagavo, kai pirmadienio rytą ne visi buvo įleisti į poliklinikas, ar daug sulaukė vietinių gyventojų ir iš užsienio grįžusiųjų skambučių, ar dėl koronaviruso grėsmės jaučiama panika tarp žmonių, klausėme klinikų vadovų, gydytojų bei administracijos darbuotojų
„Pirmadienis išaušo košmariškas. Tiek darbo dar nesame turėję. Sulaukėme apie 800 skambučių per pirmą karantino dieną. Apie 100 skambučių buvo grįžusiųjų iš užsienio, kuriems reikėjo nedarbingumo pažymėjimų, kad 14 dienų galėtų izoliuotis namuose. Nuo didžiulės skambučių apkrovos „lūžo“ tinklai, serveriai. Dingo internetas, neveikė telefonai. O dirbti reikėjo, nes daug kam buvo būtini vaistai, nedarbingumo pažymėjimai. Buvo ir tokių, kurie skundėsi nežymiais stuburo skausmais, manydami, kad tai – koronaviruso simptomai. Galiu drąsiai teigti, kad tarp gyventojų jaučiama panika. Apie 15 proc. skambučių buvo visai be reikalo“, – apie didžiulį darbo krūvį, užgulusį pirmadienio rytą, pasakojo klinikos „Pulsas“ vadovas, vyr. gydytojas Tomas Zamulskis.
Kaip pabrėžė gydytojas, kol kas žmonėms labai trūksta sąmoningumo, nepavydėtinos situacijos suvokimo, ramybės, nes jie tiesiog neskaito, kas parašyta. „Šiuo sunkiu metu mūsų darbui labai trukdo „zyziantys“ pacientai, kurie be reikalo skambindami užima linijas ir trukdo prisiskambinti tiems, kuriems iš tikrųjų labai reikia. Nors visi puikiai žino, kad mūsų darbas vyksta nuotoliniu būdu, nemažai dar veržiasi į polikliniką nepaisydami užrašo ant durų, kad paskelbtas karantinas. Jie nesuvokia, kokią grėsmę kelia savo ir mūsų, gydytojų, sveikatai. Pikta, kai jie sako, jog nori tik kažko paklausti… Ne vieną teko ir išvaryti… – piktinosi gydytojas ir pridūrė, kad teks užsirakinti duris.
Be to, T. Zamulskis kalbėjo, kad, jo manymu, visa tai tęsis dar apie du mėnesius, įsisiautėjusi pandemija taip greitai neatslūgs. Jis linkėjo žmonėms nepanikuoti, ramiai žiūrėti į susidariusią situaciją. „Nieko čia nepakeisi. Laikykimės visų reikalingų rekomendacijų. Daugiau sąmoningumo, ramybės, mažiau panikos. Svarbiausia – kuo mažiau kontaktuokime ir saugokime vieni kitus“, – sakė klinikos „Pulsas“ vadovas T. Zamulskis.
„Pulso“ vadovui antrino ir Plungės sveikatos centro vadovą laikinai pavaduojanti vyr. slaugytoja Loreta Gladkauskienė. Ji teigė, kad pirmadienis išties buvo bene pati sunkiausia diena per jos ilgus darbo metus. „Nuo skambučių gausos „lūžo“ tinklai, pacientai negalėjo prisiskambinti. Tačiau ant poliklinikos durų, kurios visą dieną buvo užrakintos, yra iškabinti šeimos gydytojų telefonai. Kiekvienas gali pasiskambinti ir pasikonsultuoti tiesiogiai. Žmonių pirmadienį buvo ypač daug. Dabar antplūdis šiek tiek atslūgo“, – apie pirmą darbo dieną po karantino paskelbimo pasakojo L. Gladkauskienė.
PSC vadovą laikinai pavaduojanti vyr. slaugytoja L. Gladkauskienė taip pat užsiminė, kad į polikliniką nebuvo įleistas nei vienas pacientas, išskyrus nėščiąsias. Pasak jos, kiekvieno, atėjusio prie poliklinikos durų, buvo paklausta vardo, pavardės bei kokiu reikalu atėjo. „Pacientams reikalingi vaistai bei nedarbingumo pažymėjimai išrašyti internetu, o kraujo tyrimai, planiniai skiepai atidėti“, – pabrėžė PSC darbuotoja.
Pasak L. Gladkauskienės, žmonės privalo suvokti, kad situacija tikrai labai grėsminga. Ji sakė, kad kitomis dienomis pacientai buvo jau sąmoningesni ir nesiveržė poliklinikos vidun, kad gydytojai išsirašytų vaistų ar būtų atliktas kraujo tyrimas.
„Esame didžiausia Plungės rajono sveikatos klinika, tad skambinusiųjų buvo be galo daug. Sunku visus ir suskaičiuoti. Iš užsienio grįžusiesiems išrašėm šimtus nedarbingumo pažymėjimų, kad galėtų izoliuotis namuose ir nekeltų grėsmės aplinkiniams. Džiugu, kad yra tikrai sąmoningų pacientų, kurie saugo savo ir kitų sveikatą“, – pasakojo L. Gladkauskienė ir pridūrė, kad dviejų savaičių karantino tikrai neužteks.
Be to, ji pabrėžė, kad dar tik pradžia, polikliniką užplūs dar viena pacientų banga, nes neilgai trukus šimtai lietuvių iš užsienio parskris lėktuvais, parplauks keltais, parvažiuos autobusais ar nuosavais automobiliais ir, pasak L. Gladkauskienės, visiems jiems reikės pagalbos.
Klinikos „Inesa“ vyriausiosios slaugos administratorė Regina Zubrickienė pasakojo, kad jų įstaigos darbas taip pat vyksta nuotoliniu būdu. Pacientai skambina telefonu tiesiogiai savo šeimos gydytojams, kurie konsultuoja, elektroniniu būdu išrašo vaistų arba nedarbingumo pažymėjimus. „Prasidėjus karantinui, skambučių sulaukėme labai daug. Į kliniką neįsileidome nė vieno planines procedūras ketinusio atlikti paciento. Įsileidome tik nėščiąsias, kurioms pagalba būtina. Arba tuos, kuriems, gydytojo nuomone, būtinai reikėjo pagalbos, pavyzdžiui, suleisti vaistus. Tokius pacientus aprengėme specialia apranga ir jiems buvo suteikta reikalinga pagalba“, – pasakojo R. Zubrickienė.
Be to, ji pridūrė, kad klinikos darbas vyksta sklandžiai, jokių problemų nebuvo, incidentų neįvyko. Pacientai sąmoningi ir supratingi, su daugeliu bendraujama nuotoliniu būdu. „Karantinas dar tik prasidėjo, ir mūsų darbas tik prasideda. Manau, sunkiausia dar ateity. Jeigu saugosimės, tikėkimės, kad neužsikrėsime koronavirusu nei mes, nei mūsų pacientai. Tad linkiu ramybės, stiprybės ir kantrybės, be reikalo nepanikuoti bei laukti geresnių laikų“, – pabrėžė klinikos „Inesa“ administracijos direktorė R. Zubrickienė.